X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Підготовка до написання твору-роздуму

Завантажити презентацію

Підготовка до написання твору-роздуму

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Слайд 2

Типи мовлення Розповідь Опис Роздум Що відбулося ? Який ? Яка? Яке? Які? Чому?

Слайд 3

Роздум Доведення або пояснення певної думки або факту Основна функція Причинно-наслідкові зв'язки між явищами, діями, ознаками Зміст висловлювання Будова тексту-роздуму 1. Теза 2. Аргументи 3. Висновки

Слайд 4

Мовні конструкції Теза – складова частина доведення, положення, істинність якого треба довести. (Учень чітко формулює тезу висловлювання, тобто спростовує або доводить висловлену в темі думку) Підтвердження Спростування “Я вважаю…”, “На мою думку…”, “Я погоджуюся…”, “Я не підтримую…”, “Я не погоджуюся…”.

Слайд 5

Мовні конструкції доказ, який наводиться для обґрунтування, підтвердження чого-небудь. “Тому що”, “Це доводить”, “Підтвердженням цього є”, “Це засвідчує”, “Свідченням цього є”, “Доказом цього може бути”. Аргумент з літератури чи інших видів мистецтва Аргументи з історії, суспільно-політичного чи власного життя

Слайд 6

Аргумент з літератури чи інших видів мистецтва (Учень наводить принаймні один доречний приклад з художньої літератури або інших видів мистецтва) Автор та назва твору Проблема, порушена автором у творі Художній образ Посилання на факти з життя митців

Слайд 7

Аргументи з історії, суспільно-політичного чи власного життя (Учень наводить принаймні один доречний приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя) Мовні конструкції “Наприклад…”, “Прикладом може слугувати…”, “Яскравим прикладом може слугувати… ”, “Не можна не згадати…”.

Слайд 8

Висновок Відповідає тезі й органічно випливає з аргументів і прикладів. Мовні конструкції “Отже…”, “Таким чином…”, “Можна зробити висновок…”, “Висновком може слугувати…” та інші.

Слайд 9

Логічність і послідовність (Учень будує висловлення логічно і послідовно використовує мовні кліше, слова-скріпи) Мовні конструкції “По-перше…”, “По-друге…”, “З цього випливає…”, “Як було зазначено…”, “Повертаючись до думки…”, “Як можна побачити…”.

Слайд 10

Твір-роздум “… Все минає, все проходить, але продовжується життя, джерело якого – любов” Іван Багряний

Слайд 11

Лінгвісти 1. Людина – особа як втілення високих інтелектуальних і моральних властивостей. Уперед до завершення замірів, Що поклав ХІХ вік; Щоб людиною став чоловік. (П. Грабовський) Людяний – який щиро, доброзичливо, чуйно ставиться до інших, уважний до чужих проблем. Купер’ян… натура товариська, веселий, людяний. (Леся Українка) 2. Людяний - чуйний, гуманний, добросердечний, щирий, людинолюбний . Риса – особливість, ознака, властивість, подробиця, деталь, жилка, струнка. Доброта – щирість, чуйність, доброзичливість, приязність, прихильність.

Слайд 12

Філософи Прислів'я, приказки І малі люди виростають. Той багато дає, хто дає від щирого серця. Гляди, не забудь: людиною будь! Хто не робить добре людям, той сам себе не любить. Пташка маленька, й та серце має. Афоризми Григорія Сковороди Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю. Не за обличчя судіть, а за серце. Кожен є той, чиє серце в нім: вовче серце – справдешній вовк, хоч обличчя людське. Визначай смак не по шкаралупі, а по ядру.

Слайд 13

Літературознавці

Слайд 14

Літературознавці “І тепло багаття доброї людини ще довго гріє інших, а може, навіть не згаса ніколи” (В. Земляк) “… призначення наше – не бунт, не збурення, а мир” ( В. Шевчук) “В любові тріумфує над чорною тьмою світ – сонячний, прекрасний, божественний світ” (Іван Багряний) “Бог у людині. Він є або його нема. Але повна його відсутність – се великий крок назад і вниз” (О. Довженко) Маленька крапля, що їй жити мить, … Встигає всесвіт у собі вмістить. В. Мисик “… Люблю спостерігати суперечність. Поміж чужих у натовпі сердечність”. Б. Тен Людина – найдорожче диво в світі Людина – скарб, цінніший від усього. Роберт Бернс

Слайд 15

Історики

Слайд 16

Тези Людина живе серед людей. Вважаю, що кожен вчинок, кожне бажання позначається на оточуючих. Повинна бути межа між тим, що тобі хочеться, і тим, що можна. Роби все так, щоб людям, які тебе оточують, було добре. Кого можна назвати почесним іменем? Кожен із нас впевнено виділяє людину в навколишньому світі. Справді, чи може ще хтось мислити, любити, учитись і страждати? Тільки людина. А тому ми, як люди, повинні усвідомлювати відповідальність за цей світ, за все, що нас оточує. Високе звання людини зобов’язує нас побачити навколо себе інших людей і шанувати їх, зігрівати добротою.

Слайд 17

Аргументи із літератури та різних видів мистецтва Я думаю, що справжня людина повинна бути чесною, відвертою, щирою, відповідальною. Людину в собі треба будувати. Я вважаю, що кожен із нас - будівничий, скульптор, який творить самого себе. 2. Проблема людяності порушується у багатьох творах українських і зарубіжних письменників. Та закликом до прояву гуманності звучать слова В. Забаштанського: Треба хліб людині і металу, Треба музики й п’єдесталу, Та, мабуть, над усе до загину, Треба віри людини в людину… 3. Нічого ціннішого за людину у нашій державі немає, і всі люди є рівними у своїй гідності і правах. Громадяни України, зі свого боку, повинні неухильно дотримуватися Конституції України та її законів, шанувати права і свободи, честь і гідність інших осіб. У сучасному світі людина – володар природи, вона розумна і непередбачувана, неординарна і талановита. Сучасна людина підкорила все навколо себе, але вона не завжди дбає про майбутнє Землі; не думає про те, що буде потім. Тож давайте ми з вами, майбутні господарі долі, об’єднаємо свої зусилля, щоб наші руки врятували світ від катастрофи, на те ми і люди. 4. Проблема людяності порушується багатьма письменниками, українськими і зарубіжними. Не залишає байдужим читача роман Олеся Гончара «Собор», однією з проблем у якому є пошук людяності у стосунках між людьми. Через образи Володьки Лободи та його батька Ізота письменник закликає: хай гуманізм стане головним принципом життя нашого суспільства.

Слайд 18

Висновок Так, справжня людина вірить в іншу людину і робить усе для того, щоб життя навколо було прекрасним. Така особистість сама живе і інших спонукає жити за законами Золотого правила християн: роби іншим так, як ти хоче, щоб робили тобі. 2. Кожен день ми творимо книгу життя. Нехай же сторінки у ній будуть світлі, чисті і прекрасні. Ми повинні відповідати за свої вчинки, цінувати життя, шанувати батьків, виконувати 10 заповідей Божих. Ми – люди і кожною дниною повинні це підтверджувати. Давайте залишатися людьми. Бо це мистецтво – щонайвище в світі.

Слайд 19

Використана література 1.Універсальний словник української лексики. Харків,2009. 2.Усі крилаті вислови,прислів’я,приказки. Харків,2009. 3.Українська мова.Розвиток мовлення. Баран Г.В. Харків,2003.

Слайд 20

Автор презентації: Якимів Валентина Петрівна, учитель української мови і літератури Смілянської загальноосвітньої школи I-III ступенів №1

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова