Іменник
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Пригадаймо! Який розділ мовознавства вивчає слова як частини мови? Скільки є частин мови? Чи можемо ми їх поділити на групи? На які? Які це самостійні частини мови? Скільки їх? Назвіть. Які це службові? Скільки їх?Назвіть. Вигук це самостійна чи службова частина мови?
Іменник — це самостiйна частина мови, що називає предмет та вiдповiдає на питання хто? що? Наприклад: стіл, учень, день, гроза,любов Іменник! Він узяв собі на плечі Велике діло – називати речі.
Морфологічні ознаки іменника: Іменники змінюються за відмінками і числами, належать до певного роду. Називний в.— хто? що? Родовий в.— кого? чого? Давальний в. —кому? чому? Знахідний в. — кого? що? Орудний в. — ким? чим? Місцевий в. — на кому? на чому? Кличний в. — іменники виступають звертанням. Початкова форма іменника-називний відмінок однини,а для тих, що вживаються тільки в множині-називний відмінок множини
Число Однина (заєць, хлопчик, зошит) Множина ( учениці, зірки, цукерки) Рід Чоловічий (батько,син, автобус, проспект) Жіночий (мати, дочка, земля, хата) Середній ( кошеня, маля, відро, печиво)
Слово – не горобець (підмет і присудок). Ми їли повидло зі слив (додаток і означення). Прийшли в двір (обставина). Синтаксина роль У реченні іменник може бути будь-яким членом речення.
Вправа «Зайве слово» Знайдіть у кожному рядку зайве слово та обґрунтуйте свій вибір. 1.Щастя,щасливчик,пощастило. 2.Добро,добродійник,добрий. 3. Крига, крижаний, крижина. 4. Спів, співати, співаки. 5. Здоров′я, здоровий, оздоровниця
Назвати іменники, вказати їх морфологічні ознаки. Це був чистий халамидник. Не було того дня,щоб хто – небудь не жалівся на Федька: там шибку з рогатки вибив; там синяка підбив своєму «закадишному» другові; там перекинув діжку з дощовою водою,яку збирали з таким клопотом.. Спокій був його ворогом,з яким він боровся на кожному місці.
Знайдіть в реченні іменники та визначте їх синтаксичну роль. 1.Прилетіла ластівочка та й сіла на стріху. 2.З далекого краю лелеки летіли. 3.Хлоп'я у полі стежкою крокує.
- Яка частина мови називається іменником? - Як змінюються іменники? - Чи змінюється іменник за родами? - Яким членом речення може бути іменник? - Який відмінок є початковою формою іменника? -Яка роль іменників у нашому житті?
Домашнє завдання Випишіть з улюбленої казки 6 речень, визначте в них іменники, вкажіть їх морфологічні ознаки.
Схожі презентації
Категорії