X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Питальні та відносні займенники

Завантажити презентацію

Питальні та відносні займенники

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Особові займенники, їх відмінювання. Зворотний займенник 6 клас

Слайд 2

Мета : правильно відмінювати та вживати в мовленні особові та зворотний займенники; знаходити займенники в тексті, визначати їх морфологічні ознаки; розвивати культуру усного й писемного мовлення.

Слайд 3

Мовна розминка «ТАК – НІ» Займенник – це самостійна частина мови, яка вказує на предмети, ознаки або кількість, але не називає їх. Займенники співвідносяться з іменниками, прикметниками, дієсловами. Усі займенники змінюються за відмінками. У реченні займенники виступають додатками. Виділяють 8 розрядів займенників за значенням.

Слайд 4

Лінгвістична вікторина Які два особові займенники, злившись в одне слово, заважають дорожньому рухові? Які займенники потрібні підлозі, щоб вона стала чистою? Який займенник уживається тільки в непрямих відмінках? (я, ми, ви, ми, ти, себе)

Слайд 5

ПРИГАДАЙТЕ ! Особові займенники

Слайд 6

Особові займенники змінюються за відмінками та числами. Займенник він ще й за родами. У реченні особові займенники -підмети або додатки.

Слайд 7

Слайд 8

Слайд 9

ВПРАВА Випишіть особові займенники, визначте особу, число та відмінок кожного з них. Яким членом речення виступають? 1. Мене ліси здоров’ям напували, коли бродив у їхній гущині, мені поля задумливо шептали свої ніким не співані пісні. 2. Чужих країв ніколи я не бачив, принад не знаю їхніх і окрас. 3. Ти знаєш, що ти — людина? Ти знаєш про це чи ні? 4. Слів таких і треба небагато, та вони як весняні пісні… 5. За тобою завше будуть мандрувати очі материнські і білява хата (Із тв. В. Симоненка).

Слайд 10

ПЕРЕВІР! МЕНЕ – 1 ос., однина, Р.в., додаток. МЕНІ – 1 ос., однина, Д.в., додаток. 2. Я – 1 о., однина, Н.в., підмет. ТИ - 2 ос., однина, Н.в., підмет. ВОНИ – 3 ос., множина, Н.в., підмет. Тобою – 2 ос., однина, Ор.в., додаток.

Слайд 11

Зверніть увагу! В українській мові прийменники з, над, перед, під перед займенником мною вживаються з і: переді мною, зі мною, наді мною. У непрямих відмінках до займенників третьої особи після прийменника додається н-, а в орудному відмінку н- наявний у займенниках без прийменників: говорити з нею, доїхати до них, пишатися ним.

Слайд 12

ВПРАВА Перепишіть. Займенники, що в дужках , поставте в потрібному відмінку. Визначте відмінок кожного займенника. Спитав у (він), передав через (вони), глянув (вона) у вічі, прийшла до (вона), перед (він), люблю (вони), сміявся з (вони), бачилась із (вони), збудив (вона), згадав про (він), надіявся на (вони). - Поясніть появу приставного н- у займенниках третьої особи.

Слайд 13

Тренувальна вправа Перепишіть речення, ставлячи подані в дужках займенники в потрібну форму. Визначте їх особу, число та відмінок. 1. Ти не повернувся, а криниця за (ти) плакала. 2. У (я) пісня є, і є у (я) мрія, із (вони) старості не буду знати я. 3. Нехай в лице (я) осінній вітер віє… 4. Гаряче полум’я століття щодня (ми) опалює лице.

Слайд 14

Слайд 15

Установити відповідність Сам собі пан Лишати за собою слід Спалити за собою мости Знайти себе Бити себе в груди Завдання: З’ясуйте відмінок зворотного займенника в кожному фразеологізмі. А Порвати з кимось,чимось, унеможливити повернення до когось, чогось. Б Робити значний внесок у певну справу чи навпаки, зробити щось недобре. В Незалежна, вільна у своїх діях людина. Г Дуже сильно переживати за що-, кого-небудь. Д Чітко визначити свої наміри, життєву мету.

Слайд 16

ЗАВДАННЯ - Дібрати фразеологізми зі зворотним займенником себе. - Визначити, яким членом речення вони виступають.

Слайд 17

Підсумуємо 1. Які займенники називаються особовими? 2. Як змінюються особові займенники? 3. Які особливості відмінювання займенників третьої особи? 4. На що вказує зворотний займенник себе? 5. Як змінюється займенник себе?

Слайд 18

РЕФЛЕКСІЯ На уроці я дізнався… навчився… повторив… усвідомив…

Слайд 19

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 1. Опрацювати параграф 41, с. 208-210. 2. Виконати вправу 471.

Слайд 20

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова