X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
“Професійна самосвідомість педагога. Способи саморегуляції емоційного стану»

Завантажити презентацію

“Професійна самосвідомість педагога. Способи саморегуляції емоційного стану»

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

“Професійна самосвідомість педагога. Способи саморегуляції емоційного стану»

Слайд 2

За даними дослідження американського Національного інституту проблем здоров'я і професійної безпеки в наш час більше 35 млн. людей у всьому світі страждають клінічною формою синдрому хронічної втоми. На початку 70 років XX ст. цей стан було визначено як синдром «емоційного вигорання».  Існує так звана «група ризику» працівників, які найбільш схильні до вигорання – це ті, хто працює у сфері «людина-людина» і в силу своєї професії змушені багато і інтенсивно спілкуватись з іншими людьми. Факторами, які впливають на вигорання, є індивідуальні особливості нервової системи і темпераменту. Швидше «вигорають» працівники з слабкою нервовою системою і ті, хто має інтровертований характер, індивідуальні особливості яких не поєднуються з вимогами професій типу «людина-людина».

Слайд 3

Результати досліджень вітчизняних науковців в професіях системи «людина-людина» свідчать, що ознаки синдрому вигорання мають :   • 80% лікарів; • 65 % педагогів; • 85% соціальних працівників, • 60% працівників органів внутрішніх справ.

Слайд 4

ПРОФЕСІЙНА САМОСВІДОМІСТЬ ВЧИТЕЛЯ

Слайд 5

 Чи дратує вас:  1 . Зім’ята сторінка газет», яку ви хочете прочитати?  2. Не надто молода жінка, вдягнена, як юна дівчина?  3. Надмірна близькість співрозмовника під час бесіди?  4. Жінка, яка. палить на вулиці або в громадському місці?  5. Людина, що кашляє у ваш бік?  6. Що хтось гризе нігті на ваших очах?  7. Що хтось сміється невлад?  8. Що хтось намагається вчити вас, що і як робити?  9. Що кохана дівчина (хлопець) завжди запізнюється?  10. Що в кінотеатрі той, хто сидить попереду, весь час крутиться і розмовляв?  11. Що вам переповідають сюжет ро ману, який ви тільки збираєтеся прочитати?  12. Що вам дарують непотрібні речі?  13. Голосна розмова в громадському транспорті?  14. Надто сильний запах парфумів?  15. Людина, яка жестикулює під час розмови?  16. Колега, який часто вживає іноземні слова? А які ж особливості вашої нервової системи? Пропоную визначити свою психологічну врівноваженність. Дайте відповідь на запитання одним із трьох способів:  «так, безумовно» (З бали),  «так. але не дуже» (1 бал),  «ні, у жодному фазі» (0 балів) і підсумуйте бали.

Слайд 6

Понад 36. Ви не належите до числа терплячих і спокійних людей. Вас дратує майже все. Ви легко втрачаєте рівновагу. Це розхитує вашу нервову систему, посилюючи непорозуміння з оточуючими.   Від 13 до 38. Ви належите до найпоширенішої групи людей, яких дратують тільки дуже неприємні речі. Не драматизуючи повсякденні негаразди, ви здатні легко забувати про них.   Менш ніж 13. Ви достатньо спокійна людина й дивитеся на життя реально. Вас не так вже й просто вивести з рівноваги. А це – «страховка» від стресу.  

Слайд 7

Тест "Визначення ступеня схильності до стресу" (для самоконтролю) Перед Вами 18 тверджень. Ви повинні визначити, якою мірою кожне твердження стосується вас. У відповідях використайте шкалу: 1 — завжди; 2 — майже завжди; З—рідко; 4 — дуже рідко; 5 — ніколи. 1. Не менше одного разу в день я їм гарячу їжу. 2. Не менше чотирьох ночей на тиждень я сплю по 7-8 год. 3. Я отримую від людей позитивний емоційний заряд, сам плачу людям тим самим. 4. У мене є родичі, на яких я можу покластися. 5. Я займаюся фізичною зарядкою не менш двох разів на тиждень. 6. Я викурюю за день менше половини пачки сигарет. 7. За тиждень я вживаю алкоголь менше п'яти разів. 8. Моя вага відповідає моєму зростові. 9. Моя зарплата відповідає моїм витратам. 10. У мене багато друзів і знайомих. 11. У мене є товариш, якому я можу довірити свої найпотаємніші думки. 12. Моє здоров'я в нормі. 13. Я можу вільно говорити про свої переживання, перебуваючи не в гуморі. 14. Я обговорюю свої особисті проблеми з людьми, з якими спілкуюся. 15. Не менше одного разу на тиждень жартую. 16. Я здатний досить ефективно організувати свій час. 17. Я випиваю менше як три чашки кави (чаю) на тиждень. 18. Протягом дня мені вдається деякий час побути наодинці.

Слайд 8

Обробка й оцінка результатів 1. Підсумуйте отримані вами бали. 2. Із загальної суми слід відняти 18. Сума балів близько 25 свідчить про стресовість; 40-65 — стресовість значного ступеня; більше 65 балів — Ви на грані зриву.

Слайд 9

Нині СИНДРОМ ЕМОЦІЙНОГО ВИГОРАННЯ має вже діагностичний статус у «Міжнародній класифікації хвороб - 10»: «Z 73 - проблеми, пов'язані з труднощами управління власним життям».

Слайд 10

А, якщо подібний синдром спостерігається у вчителя, то це стає небезпекою для його учнів, тому що, як уже згадувалося, настрій учителя швидко передається школярам

Слайд 11

  Адекватне відношення до роботи і відведення їй належного місця у житті – найкраща профілактика професійного вигорання. На жаль, у житті ми не завжди маємо змогу робити тільки те, що нам подобається, приносить радість. А робота без радості пришвидшує вигорання в багато разів. Якщо ж користуватися настановою «Не можеш робити те, що любиш – навчись любити те, що робиш», то ніяке професійне вигорання нам не загрожуватиме!    Правильно плануйте свій час: - 8 год – повноцінний здоровий сон - 8 год – робота  - 8 год – активний відпочинок 

Слайд 12

Прийоми саморегуляції, які можна використовувати на роботі: посмішка, гумор, роздуми про хороше, приємне, різні рухи на кшталт потягування, розслаблення м'язів, спостереження за пейзажем за вікном, розглядання квітів у приміщенні, розглядання фотографій, мисленнєве звернення до Бога, "купання" в сонячних променях, вдихання свіжого повітря, читання віршів, висловлювання похвали, висловлювання компліментів.

Слайд 13

  Методи гармонізації психофізичного стану Людина є цілісною біоенергоінформаційною системою, тому вплив на будь-яку з цих складових позначається і на інших. Умовно всі методи гармонізації психофізичного стану людини можна об'єднати в 3 групи: 1. Фізіологічний рівень регуляції психофізичного стану (вплив на фізичне тіло). 2. Емоційно-вольова регуляція психофізичного стану(вплив на емоційний стан). 3. Ціннісно-смисловий рівень регуляції психофізичного стану (вплив на думки, зміна світогляду).

Слайд 14

Фізіологічний рівень регуляції психофізичного стану (вплив на фізичне тіло, дихальні та м*язеві психотехніки):  - достатньо тривалий і якісний сон (важливо провітрювати приміщення перед сном, дотримуватися режиму сна: засипати і прокидатись в один і той самий час) - збалансоване, насичене вітамінами і мінералами харчування (особливо протистресовими вважаються мінерал магній і вітамін Е, який міститься у кукурудзі, моркві, ожині, горіхах, зернах соняшника, сої (до речі, плитка темного шоколаду швидко покращить ваш настрій)) Керування диханням - це ефективний засіб впливу на тонус м'язів. Повільне і глибоке дихання (за участю м'язів живота) знижує збудливість нервових центрів, сприяє м'язовому розслабленню, тобто релаксації. Часте грудне, навпаки, забезпечує високий рівень активності організму, підтримує нервово-психічну напруженість.

Слайд 15

- достатнє фізичне навантаження, заняття спортом, ранкова гімнастика - танці (танцювальні рухи під ритмічну музику сприяють звільненню від негативних емоцій, так само, як і будь-яка хатня робота)  - фітотерапія, гомеопатія (сприяє заспокоєнню чай з м'яти, настоянка з кореню валеріани; підвищує життєвий тонус настоянка елеутерококу, женьшеню, родіоли рожевої)

Слайд 16

- масаж (допоможе як класичний масаж, так і масаж біологічно активних точок на руках і ногах людини; корисно просто походити босоніж по землі, або по насипаним у коробку камінчикам) - терапія кольором (зелений та синій колір допомагають заспокоїтись, червоний та жовтий надають енергію і бадьорість) - ароматерапія (запахи апельсину, бергамоту діють на нервову систему збуджуючи, з'являється відчуття приливу сил; запахи лаванди, анісу, шавлії діють заспокійливо, допомагають зняти нервове напруження) 

Слайд 17

  Емоційно-вольова регуляція психофізичного стану (вплив на емоційний стан): - гумор (сміх позитивно впливає на імунну систему, активізуючи Т-лімфоцити крові; у відповідь на вашу усмішку організм продукуватиме бажані гормони радості; гумор чудово «перезаряджає» негатив) - музика (найкраще сприяє гармонізації психоемоційного стану прослуховування класичної музики, хоча у малих дозах рок теж буває корисним, він допомагає вивільнитись від негативних емоцій) - спілкування з сім’єю, друзями

Слайд 18

- заняття улюбленою справою , хобі (комп’ютер, книжки, фільми, в’язання, садівництво, рибальство, туризм… )  - спілкування з природою(природа завжди дає людині відчуття приливу сил, відновлення енергії) - спілкування з тваринами - медитації, візуалізації (існують цілеспрямовані, задані на певну тему візуалізації – уявно побувати у квітучому саду, відвідати улюблений куточок природи і т.д.) - аутотренінги (самонавіювання)(емоційне напруження безпосередньо пов'язане з напруженням м'язів – у стані стресу організм входить у стан «бойової готовності» до активних дій; знімаючи напруження певної групи м'язів, можна впливати на негативні емоції, позбавитись від них) 

Слайд 19

Ціннісно-смисловий рівень регуляції психофізичного стану (вплив на думки, зміна світогляду) Образа, злість , невдоволення, критика себе та інших – все це найшкідливіші для нашого організму емоції. Наш мозок викидає гормони стресу на будь-які подразники, що загрожують нашому спокою. При цьому йому зовсім байдуже, реальні вони чи вигадані. Тому і на надуману проблему організм відреагує, як на справжню. Отже, важливо навчитись контролювати свої думки і емоції. Відомий дослідник стресу Сельє зазначав, що має значення не те, що з вами відбувається, а те, як ви це сприймаєте.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Педагогіка