Звертання поширені й непоширені. Розділові знаки в реченнях зі звертаннями.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Що означає Називає того, до кого звертаються з мовленням Вид за будовою непоширене (одне слово) поширене (сполучення слів) Спосіб вираження іменником: Ніночко, у тебе ж глибокий по тяг до літератури! (0. Донченко) Іншими часинами мови у значенні іменника: Копитами вдарте, вороні! (П.Воронько) іменним словосполученням або цілим реченням: Дорогий діду, а які у сонця клю чі? (М. Стельмах); Хто в полі, хто в лісі, стережися (Леся Українка)
ЗВ РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ЗВЕРТАННІ ЗВ ЗВ ЗВ ЗВ ….. ЗВ . - звертання СХЕМА РЕЧЕННЯ Бабусенько! Скажи мені, де я? (Т.Шевченко). Мамо, ви чуєте? (А.Малишко). Не забудь, мій сину, жнивне поле (П.Перебийніс). Вставайте, батьку(В.Затуливітер). Ти чого задивився, юначе? (З.Кучерява).
Юначе, хай буде для неї твій сміх і сльози, і все до загину… Васильки у полі, васильки у полі, і у тебе, мила, васильки з-під вій. А він йде і йде, хоча вже й не дихає свіча, лиш вуста дрижать гарячі: янголе ,не впадь з плеча.
- Мамо, ти пам’ятаєш ту вазу, яка переходить в нашій сім’ї з покоління до покоління? - Звісно, пам’ятаю, синку, А що? -Моє покоління щойно її розбило…
Грицю, ти зізнався вдома, що одержав двійку? Зізнався, Ірино Сергіївно. Ну то й що? -Нічого. Вдома нікого не було.
Робота в парах Складіть діалог-прохання, використовуючи звертання. Покажіть ваші стосунки під час перерви, у їдальні чи вдома. Не будьте схожі на Федька.
Оленка з Семеном посперечалися. Семен твердить, що займенники ти і ви бувають звертанням, а Оленка запевняє, що ні. Розсудіть, хто правий у даному випадку. Доведіть чи спростуйте твердження. - Яких знань не вистачає дітям?
Рідше - можуть додатка Займенники входити до поширеного звертання Уреченнях зі звертаннями займенники ти і ви здебільшого виступають у ролі підмета УВАГА!
Завдання: складіть за поданими реченнями поради, вживаючи звертання 1. Дивіться на цей світ очима своєї любові – і він буде прекрасним! 2. Будуйте цей світ руками своїх надій – і … 3. Несіть цей світ у долонях добра – і … 4. Будіть цей світ світлом своєї віри – і …
Рефлексія Я знаю, що… Я можу пояснити … Я розумію… Я вмію це зробити… Я прагну до… Я відчуваю, що мені потрібно…
12 – 9 балів:Не помиляється той, хто не робить. 8 – 5 балів: Доки не намучишся, доти не научишся. 4 – 2 бали: Ти не плач і не журися, краще в книжку подивися.
Ніщо не обходиться нам так дешево і не цінується так дорого, як ввічливість. Сервантес Так само як освіченість, шляхетність і честь абсолютно необхідні для того, щоб заслужити повагу і захоплення людей, ввічливість і хороші манери не менш необхідні, щоб стати бажаним і приємним у бесідах і в повсякденному житті. Честерфілд Ф.
Домашнє завдання Правила на с.182-187 Написати листа товаришеві, використовуючи звертання Вправа309
Звертання, які використовували в листах Т.Шевченко та І.Франко. Друже мій єдиний! Друже мій, Богу милий! Мій щирий, мій єдиний земляче! Мої любі, мої єдині друзі! Вельми шанує мий добродію ласкавий ( З листів Т.Шевченка) Вельмишановний пане редакторе! Високоповажні панове! Ласкавий і любий добродію! Дорога наша мамо! Люба моя, сердечна Олю!( З листів І.Франка)
Схожі презентації
Категорії