Складнопідрядні речення з підряними з'ясувальними
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Поглибити знання про СПР; розглянути особливості побудови СПР з підрядними з’ясувальними; практично застосовувати такі речення у мовленні.
І ряд: Люди кажуть, що очі – то дзеркало душі. ІІ ряд: Що посієш, те й пожнеш. ІІІ ряд: Знає, що не правий, і не кається.
Перевірте! І ряд. Люди кажуть, що очі – то дзеркало душі. що? , що . ІІ ряд. Що посієш, те й пожнеш. що? що , те . ІІІ ряд. Знає, що не правий, і не кається. що? , що , .
1.НАЙКРАЩИЙ той , хто любить робити людям добро. 2. Я ЩАСЛИВИЙ тим , що живу. 3. Відразу ВИДНО, що це гарна людина.
Запам’ятай! СПР з підрядними з’ясувальними Питання непрямих відмінків: КОГО? ЧОГО? КОМУ? ЧОМУ? КОГО? ЩО? КИМ? ЧИМ? НА КОМУ? НА ЧОМУ? , . , . , , . Вказ. сл. , . Сполучники: що, як, щоб, мов, ніби, наче, неначе тощо Сполучні слова: хто, який, чий, котрий, де, куди, коли тощо.
І варіант: Т. Шевченко радив: «І чужому навчайтесь, і свого не цурайтесь». ІІ варіант: «Людина – коваль свого щастя», - наголошував відомий мандрівний філософ Г. Сковорода.
Перевірте! Шевченко радив, ЩОБ і чужому навчались, і свого не цурались. що? , щоб Відомий мандрівний філософ Г. Сковорода наголошував, ЩО людина – коваль свого щастя. що? , що . І варіант: Т. Шевченко радив: «І чужому навчайтесь, і свого не цурайтесь». ІІ варіант: «Людина – коваль свого щастя», - наголошував відомий мандрівний філософ Г. Сковорода.
ТАК – 1 НІ - 0 1. СПР з’ясувальне – це таке складне речення, у якому підрядна частина з’ясовує, роз’яснює зміст одного зі слів головної частини, вираженого дієсловом, прикметником, прислівником. 2. Підрядне речення у СПР з’ясувальному завжди стоїть після головного. 3. Частини СПР з’ясувального з’єднуються за допомогою підрядних сполучників, сполучних слів, інтонації. 4. Вказівні слова у СПР з’ясувальному стоять у підрядній частині. 5. Частини СПР з’ясувального рівноправні. 6. У СПР з’ясувальному розділовий знак тільки кома.
що? чого? що? 1. , що . 2. , щоб . 3. , як . що? 4. , . 5. , що ! Тож пам’ятаймо, що треба бути мудрим і обачним, не гаяти даремно свій щодень і залишатися ЛЮДИНОЮ! Всі розуміють, як це складно. Кожна людина прагне, щоб в неї було все гідним подиву, наслідування. Не можна пережити все ще раз, переписуючи заново. Народна мудрість говорить, що життя прожити – не поле перейти.
Домашнє завдання § 11 опрацювати правила ст.87-88. Написати твір-мініатюру на тему «Що треба зробити, щоб досягти своєї мети у житті?»
Схожі презентації
Категорії