X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
 РОЗВИВАЛЬНІ ТВОРЧІ ВПРАВИ  НА УРОКАХ РІДНОЇ МОВИ

Завантажити презентацію

 РОЗВИВАЛЬНІ ТВОРЧІ ВПРАВИ  НА УРОКАХ РІДНОЇ МОВИ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Новогродівська загальноосвітня школа I – III ст. №7   МЕТОДИЧНИЙ БЮЛЕТЕНЬ випуск №4 ( 2012 рік)

Слайд 2

 РОЗВИВАЛЬНІ ТВОРЧІ ВПРАВИ  НА УРОКАХ РІДНОЇ МОВИ

Слайд 3

Розвивальні творчі вправи:   реалізують пізнавальну потребу молодшого школяра, що ґрунтується на природних інстинктивних реакціях – « дослідницькій» та « ігровій», потребу у враженнях, спілкуванні, самореалізації та самоактуалізації; утілюють єдність змістового, почуттєво – емоційного та операціонального в пізнавальній діяльності; відповідають основним критеріям: понятійності, самостійності, гнучкості, ігровій комбінаторності; орієнтують не на результат, а на спосіб дії.

Слайд 4

Розвивальні творчі вправи спрямовані на розвиток: фонематичного слуху; мнемонічних процесів ( пам’яті); уваги; творчої уяви; мислення; мовлення; комунікативних здібностей.

Слайд 5

Творчі вправи передбачають формування вмінь переносити набуті навички в змінені умови, застосовувати їх у нестандартних обставинах, в уявних, умовно – реальних і природних ситуаціях. Отже , розвивальні творчі вправи в початкових класах, за систематичного їх використання і правильної організації, заохочують до роздумів, виконання нестандартних завдань, розвивають інтерес до мови як навчального предмета; пробуджують віру у власні сили і творчі можливості.

Слайд 6

Розвивальні творчі вправи використовуються як в індивідуальній, так і в груповій формах організації навчальної діяльності на різних етапах уроку. За їх допомогою можна перевіряти домашнє завдання, поліпшувати розуміння нового матеріалу, закріплювати та узагальнювати знання. Зміст та матеріал для розвивальних творчих вправ залежать від вікових та індивідуальних особливостей дітей, знань учнів, завдань уроку. Місце розвивальних та творчих вправ у структурі уроку залежить від багатьох факторів: рівня підготовки учнів; дидактичної мети; характеру навчального матеріалу; часу, відведеного на вивчення теми.

Слайд 7

Використовуючи розвивальні творчі вправи, потрібно дотримуватися таких вимог: цілеспрямованості застосування; підпорядкованість тематиці, навчально- виховній меті уроку; відповідальність дитячому світогляду, віковим та індивідуальним особливостям; різноманітність форм організації навчальної праці учнів (індивідуальні, групові, колективні); нерозривний зв’язок з іншими формами та методами роботи; взаємна рівноправність і зацікавленість співрозмовників у поглядах, думках один одного.

Слайд 8

3 етапи в роботі над творчими вправами:   На першому етапі формулюємо і розв’язуємо творче завдання, пропонуючи дітям тільки роль виконавців вказівок вчителя. На цьому етапі діти глибоко засвоюють загальні поняття, які не повинні бути « мертвими». Їх необхідно наповнити змістом і оживити в дитячий уяві. « Оживити» поняття, зробити його наочним, доступним для сприйняття дитиною допомагають вірші, розповіді та казки. Одночасно з поняттям формується розуміння. На другому етапі завдання дає вчитель, але варіанти рішень дітям пропонується знайти самостійно. На третьому етапі учні отримують творчі завдання і самі формулюють проблему, знаходять шляхи її вирішення, проходять всі пошукові етапи, які наштовхують їх на наступні висновки.

Слайд 9

Види творчих вправ 1. Творчі вправи за аналогією. Мета: розвивати увагу, вміння точно запам’ятовувати окремі приклади, запропоновані вчителем, щоб власний текст відповідав поставленим вимогам: був подібним до зразка або відрізнявся від нього за певними ознаками. Вправа 1. Використовуючи приклади текстів, опиши предмет ( тварину, рослину, пору року) по-своєму. Білочка Хвіст трубою, спритні ніжки – Плиг із гілки на сучок! Носить білочка горішки В золотий свій сундучок. В неї очі, мов горішки, Кожушина хутряна, Гострі вушка, наче ріжки, У дуплі живе вона.

Слайд 10

Вправа 2. Ознайомся з текстами і придумай власний про товариша або про себе. У киці лапка перев’язана, У пса – зеленкою намазана. Лікував їх Едик – Славнозвісний медик.   Вправа 3. Прочитай нісенітницю і створи власну. Прийом « Створення лімерика». Три ведмеді вухаті Пішли сіно копати І картоплю косити, І вирубувати жито, Поливати будинки Й будувати ялинки! Р. Підбережний Вправа 4. Повправляйся у римуванні разом з героєм вірша А. Костецького « Дивна звичка».

Слайд 11

2. Придумування казок, фантастичних історій. Мета: Розвивати уяву та фантазію, мовленнєве чуття. « Фантастичні гіпотези» - техніка придумування історій, сюжет яких будується на обговоренні: що було б, якби…Наприклад,якби раптово зникло сонце, якби на планеті знову з’явилися динозаври, якби люди стали дуже маленькими, як ліліпути… « Придумування історії з шостим словом». Дітям дають слова, на основі яких вони вигадують якусь історію. Наприклад, п’ять слів, що підказують сюжет казки « Червона шапочка»: дівчина, ліс, квіти, вовк, бабуся; а шосте слово, наприклад, вертоліт. ( Історія може бути такою: коли вовк стукав до бабусі, то його помітив вертоліт ДАІ та почав переслідувати злочинця, поки той не потрапив до рук мисливців).  

Слайд 12

3. Творчі вправи, пов’язані з перевтіленням. Мета: Розвивати образність, незвичність зіставлення, нестандартність мислення. ( Учням необхідно « оживити» предмет або перевтілитися і розмовляти від його імені). Уявіть, що ви дерево. Складіть твір на тему « Зламана моя гілка». Уявіть себе деревом. Складіть твір – міркування на тему « Як важко бути самотньою». Ви – пташка. Складіть твір « Перевернута моя шпаківня».

Слайд 13

4. Складання творів за поданим початком, кінцівкою, назвою. Мета: Прищеплювати інтерес до роботи з текстом, розвивати композиційні уміння, закріплювати знання про будову тексту. Прочитай вірш і придумай кінцівку, а потім порівняй з оригіналом. Навіщо плаче хлопчик? Як бурулька плаче – То весна на дворі. Як роса заплаче – То вже ранок скоро. Як заплаче дощик – Трави підростають. А навіщо хлопчик Плаче – Я не знаю. А. Костецький   Складіть вірш за початком та малюнками.

Слайд 14

5. Музичні вправи. Мета: розвивати інтонаційну чутливість, мовленнєві уміння. 1. Прослухайте музику, доберіть прикметники. ( Для цього завдання можна використати музичні твори « Пробудження» Г. Форе, « Лебідь» К. Сен – Санса, « Пори року» П. Чайковського, А. Вівальді та ін.). 2. Прослухайте музику, придумайте і напишіть до неї назву, обґрунтуйте своє рішення. ( М. Римський – Корсаков « Політ джмеля», Ж. Ібер « Маленький білий віслюк», К. Дебюсі « Хмари»). 3. Прослухайте « Вальс квітів» з балету П. І. Чайковського « Лускунчик» і спробуйте описати словами квіти, що танцюють.

Слайд 15

Отже, суттєвими показниками ефективності використання розвивальних творчих вправ є: уміння спостерігати, аналізувати, використовувати отриману інформацію в різних ситуаціях; мають елементарні прийоми запам’ятовування, творчу уяву і мислення; мають великий словниковий запас; можуть вільно висловлювати свої думки; можуть співпрацювати в групах і парах, самостійно організовувати свою роботу. Аналізуючи згадане вище, можна зробити висновок: використання розвивальних творчих вправ забезпечує активну пізнавальну діяльність школярів, що у свою чергу позитивно впливає на якість навчального матеріалу і розвиток творчих здібностей особистості.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова