X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Правопис слів з апострофом

Завантажити презентацію

Правопис слів з апострофом

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Правопис слів з апострофом 5 клас Іршавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1

Слайд 2

Це наймолодший знак нашого письма. З’явився в українській граматиці для позначення роздільної вимови. Назва знака взята з давньогрецької мови, що означає : кривий, зігнутий, повернутий.

Слайд 3

Слайд 4

Слайд 5

Я такий же, як знак розділовий, І відомий шкільній дітворі. Та в словах української мови Я пишусь не внизу, а вгорі. Спробуй лиш написати ім’я - Зразу стану потрібен і я.

Слайд 6

Апостроф ставимо: перед я, ю, є, ї: 1. Після літер, що позначають губні тверді приголосні звуки б, п, в, м, ф, : солов'їний, сім’я, м’ята, п’ятниця, зв’язати, б’ється, в’яз, м’язи, ім’я, В’ячеслав, Стеф'юк; верб’я, верф’ю, торф’яний, черв’як. Якщо приголосний, що стоїть перед губним, належить до префікса, то апостроф теж ставиться: зв’язок, підв’ялити, обм’яклий, розв’ючувати. Але: свято, морквяний, мавпячий, цвях. 2. Після к у словах Лук’ян і похідних від нього: Лук’яненко, Лук’янчик, Лук’яненко, Лук’янчук. 3. У складних словах, перша частина яких закінчується на приголосний: двох’ярусний, чотирьох’ярусний, дит’ясла.

Слайд 7

4. Після твердого р у кінці складу: подвір’я, сузір’я, на узгір’ї, з матір’ю, кур’єр, пір’їна. Якщо р м'який, то апостроф не ставиться: рясний, Рябко, буря, рюмсати, Рєпін. 5. Після будь-якого твердого приголосного, яким закінчується префікс або перша частина складних слів: без’язикий, від’єднати, з’ясувати, над’їдений, над’ярусний, роз’ятрити, дит’ясла, пан’європейський, пів’юрти, пів’ящика, але з власними назвами через дефіс: пів-Європи.

Слайд 8

Апостроф у словах іншомовного походження та похідних від них пишеться перед я, ю, є, ї: а) Після приголосних б, п, в, м, ф, г, к, х, ж, ч, ш, р: б’єф, комп’ютер, п’єдестал, інтерв’ю, прем’єр, торф’яний, к’янті, миш’як, кар’єра; П’ємонт, Рив’єра,; Монтеск’є, Руж’є. Після кінцевого приголосного в префіксах: ад’юнкт, ад’ютант, ін’єкція, кон’юнктура.

Слайд 9

Після б, п, в, м, ф, що позначають тверді губні звуки, якщо перед ними стоїть інша, крім р, літера на позначення кореневого приголосного звука: Святослав, святковий, тьмяний, морквяний, медвяний (але: черв'як, верб'я). Після букви р, що позначає м'який приголосний на початку слова чи в середині складу: порятунок, рясний, гарячий, буряк. Апостроф не ставиться:

Слайд 10

Запишіть слова з апострофом або без нього : кур...йозний, б...юст, Мар...яна; моркв...яний, духм...яний, Св...ятослав; зв...язати, В...ячеслав, черв...як; Лук...ян, міжгір...я, возз...єднання.

Слайд 11

Прослухайте вірш, запам’ятайте, а потім запишіть якнайбільше слів з апострофом. У п’ятницю, у надвечір’я, Як туманцем потягло, Сонце плавно у міжгір’я Спочивати попливло. На подвір’ячку, під в’язом, Вся зібралася сім’я: Відпочить, побути разом Та послухать солов’я. Вечоріє. На подвір’ї Вся сім’я рядком сидить… Перше випливло сузір’я: Бавить, манить і мигтить.

Слайд 12

«Лінгвістичний аукціон» Робота в малих групах (по 3 учнів у кожній). За три хвилина записати якомога більше слів з апострофом.

Слайд 13

Дай відповідь на питання і запишіть слова. Група близьких родичів, що проживають разом. Частина голови. Запашна лікарська рослина. Що не можна вживати у піст? Частина стопи. Запашня лікарська рослина. Його б'ють, а він не плаче?

Слайд 14

Домашнє завдання Вивчити §27, вправа 374 або . знайти і записати у зошит 5 прислів'їв зі словами з апострофом.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова