X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Правопис частки НЕ з частинами мови

Завантажити презентацію

Правопис частки НЕ з частинами мови

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

НЕ, НІ

Слайд 2

Правопис частки НЕ з частинами мови Разом Окремо Без не не вживається Є протиставлення немовля, ненависть неправда (брехня), нещастя (лихо) З часткою означають одне поняття незабаром, нещадно нехтувати, ненавидіти невеликий (малий), недорогий (дешевий) неважко (легко), недалеко (близько) неабихто,неабищо Є префікс недо-, що означає неповну дію недобачати немічний, ненависний не друг, а ворог не теплий, а холодний не далеко, а близько не абихто, а твій В усіх інших випадках не бачив, не читаю З пояснювальними словами: нестихаючий ніколи шум нечуваний, непохитний Без пояснювальних слів:нестихаючий шум Іменник Прикметник Займенник Прислівник Дієслово Дієприкметник

Слайд 3

Правопис частки НІ з частинами мови Разом Окремо Із заперечними прийменниками, якщо після ні немає прийменника: ніхто, нічий, ніякий але: ні в кого, ні до якого У словах, які без ні не вживаються: нікчемний, нісенітниця, нівечити У заперечних прислівниках: нізвідки, ніде, ніколи, нінащо У займенникових сполученнях, якщо після ні є займенник з прийменником: ні до кого, ні з ким, ні на що У стійких словосполученнях без дієслова: ні се ні те, ні туди ні сюди

Слайд 4

Слайд 5

Слайд 6

Слайд 7

Слайд 8

Слайд 9

Слайд 10

Слайд 11

Слайд 12

Слайд 13

Слайд 14

Слайд 15

ВАРІАНТ І 1. Позначте рядок, у якому всі слова з НЕ пишуться разом: а) у нього не/має відповіді; не/можна; не/можливо; не/молодий; б) не/серйозний підхід; не/назване прізвище; далеко не/ідеальний; не/зачинено; в) не/люба; автор не/відомий, але талановитий; не/здужати; не/цікавий дитині; г) не/обговоривши план; ще не/закріплений; він не/має відповіді; не/розуміти. 2. Позначте рядок, у якому всі слова з НЕ потрібно писати окремо: а) не/швидко, не/знати, не/вгамовний, не/добре; б) не/читати, не/дочувати, не/друг, не/ясний; в) не/великий, а малий; не/любити; не/прочитана мною книга; не/треба; г) не/маю, не/мовля, не/прочитана книга, не/багато. 3. Позначте рядок, у якому всі слова з НІ треба писати разом: а) ні/що, ні/до/чого, ні/сенітниця, ні/де; б) ні/кому, ні/в/чому, ні/вечити, ні/куди; в) ні/яково, ні/трохи, ні/скільки, ні/кчемний; г) ні/коли, ні/туди ні/сюди, ні/з/ким, ні/чий. 4. Позначте рядок, у якому іменники з НЕ пишуться окремо: а). Не/роба; не/ правда, а кривда; не/добір; б). Не воля, а рабство; не/ук; запашна не/забудка; в). Не слава, а ганьба; не/спокій, а тривога; не/воля, а рабство; г). Не/нависть до ворога; тривалий не/спокій; не/слава, а ганьба.

Слайд 16

5. Установіть відповідність між словами та способами їх написання: 1. Іменник без не НЕ вживається. А. Не/щастя – лихо, біда. 2. Іменник із часткою НЕ становлять Б.Старість – не/радість. єдине поняття і їх можна замінити В. Не/воля, а гніт. синонімічним поняттям. Г. Надворі тривала не/года. 3. Частку НЕ пишемо окремо, бо речення містить протиставлення. 4. Іменник із НЕ виступає в реченні присудком. 6. Написати твір на морально-етичну тему «Що значить бути гідним?» Що значить бути гідним? У наш час, коли шкала цінностей повністю перевернута, коли матеріальні блага важать більше від духовних надбань, починає здаватись, що вже щезли благородство та честь, доброта та милосердя. Та все ж є цінності, які не зникнуть ніколи, на них не вплинуть історичні кризи. Ці цінності народжені, щоб жити вічно. Є тонка і ніжна, сильна і мужня, недоторкана і незламна річ – гідність людської особистості. У найважчих обставинах, навіть тоді, коли життя здається неможливим, не можна переступати ту межу, за якою кінчається володарювання розуму над іншими почуттями і починається темна стихія інстинктів та егоїстичних бажань. Треба берегти, утверджувати, розвивати, підносити свою гідність. Корінь гідності – у благородних переконаннях і думках, саме тому так важливо очистити свою душу від чорних думок і плекати у ній тільки добрі почуття. Ключ до тестів: 1.А; 2.В; 3.В; 4.В; . 5. 1-Г, 2-А, 3-В, 4-Б.

Слайд 17

Варіант ІІ 1. Позначте реченні, у якому допущена помилка в написанні НЕ з прикметниками? а) Нешвидкою ступою йшли козацькі воли, повертаючись з далекого Дону (М.Стельмах). б) Дівчина була невелика на зріст, але рівна, як струна (І.Нечуй-Левицький). в) Вона була не молода, але й не стара (І.Нечуй-Левицький). г) Микола вже був немолодий хлопець, а чолов’яга з довгими вусами (І.Нечуй-Левицький). 2. Позначте речення, у якому дієприкметник з НЕ пишеться окремо? а) Вона зрозуміла, які не/оціненні історичні скарби зібрано її родиною. б) Він вдивлявся у зовсім не/зрозумілу задачу. в) У степу знявся не/стихаючий вітер. г) Попереду виднівся не/подоланий осінній степ. 3. Позначте рядок, у якому всі дієслова з НЕ пишуться разом: а) не/називати, не/здужати, не/боятися, не/розповідати; б) не/волити, не/покоїти, не/притомніти, не/зчутися; в) не/приходити, не/купити, не/любити, не/брати; г) не/стямитися, не/хтувати, не/навидіти, не/залишати. 4. Позначте рядок, у якому службові частини мови з НЕ пишуться разом: а) не/волячи, не/хтуючи, не/навидячи, не/здужаючи; б) не/далеко, не/дарма, не/гайно, не/впинно; в) не/хай, не/вже, не/наче, не/мов; г) не/дорбка, не/дооцінка, не/воля, не/щастя.

Слайд 18

5. Встановити відповідність 1.Вимагає час новий, щоб ми діла А дієприкметник не має при собі вершили ще не знані. (М.Рильський) залежних слів; 2. Мені поля задумливо шептали свої Б. в реченні є протиставлення; ніким не співані пісні. (В.Симоненко) В. дієприкметник виступає 3. А всі оті будовані і незбудовані у ролі присудка; кораблі, вони всі попереду. (О.Гончар) Г. дієприкметник має при собі 4. І не всі теореми доведені, залежне слово. не дочитані всі казки.(Б.Олійник) 6. Написати твір на морально-етичну тему «Невмирущі заповіти Людяності» Невмирущі заповіти Людяності Милосердя… як часто чуємо це слово з екранів телевізорів, бачимо на сторінках газет, незмінно присутнє воно й у промовах політиків. Воно зараз модне. Але люди, які так зловживають ним, часто самі не розуміють, що це таке. Ще не безпечнішим є те, що часте вживання цього слова «знецінює» його. Крім того, демагоги здебільшого вважають, що коли проблема детально обговорена, вона від цього вирішиться сама по собі. Також часто ми бачимо навколо себе лише байдужість. «Когось вбили – ну то й що, з кимось горе – головне, що не зі мною», - це думки більшості. Завжди треба пам’ятати про те, що ти людина, і навколо тебе – теж люди. Всі бажають добра, але лише для себе. А якщо б кожен забажав добра і для своїх ближніх, то світ став би кращим. Ключ до тестів: 1.Б; 2.Б; 3.В; 4.В; . 5: 1 - Г, 2 - Г, 3 - А, 4 -В.

Слайд 19

Джерела Баран Г.В. Рідна мова. Завдання для тематичної атестації. - Х. : Країна мрій, 2006. 2. Зубков М.Г. Українська мова: Універсальний довідник. -Х. : ВД «Школа», 2005. 3. Харахоріна Т.О., Адаменко В.С. Збірник диктантів з української мови: 9-11 класи. - Донецьк, 2003. 4. Чуріна В.Ф. Український правопис у таблицях схемах, коментарях. -К. : Логос,1998. 5. Ющук І.П. Практикум з правопису української мови. - К. : Освіта, 1994. 6. Ніколаєнко І. О., Терновська Т. П., Ужченко В. Д. Збірник вправ і завдань з української мови. – К. : Освіта, 1997. 7. Мацько Л. І., Сидоренко О. М., Українська мова. /Навчальний посібник. – К. : НВП “Вирій”, 2004. 8. Бєляєв О., Симоненкова Л., Скуратівський Л. Навчання української мови. - К.: Освіта, 1998. БАЖАЄМО УСПІХІВ !

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова