X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Підмет і присудок – головні члени речення

Завантажити презентацію

Підмет і присудок – головні члени речення

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Підмет і присудок – головні члени речення Підготувала роботу вчителька української мови та літератури ЗОШ №5 І-ІІІ ступенів м. Монастирища Бакіцька Світлана Пилипівна

Слайд 2

Головні члени речення підмет хто? що? присудок що робить предмет? що з ним робиться? який він є? хто він такий? граматична основа двоскладного речення

Слайд 3

Підмет - незалежний головний член речення, що означає предмет (чи особу), про який ідеться в реченні, і відповідає на питання хто? що?

Слайд 4

Підмет та способи його вираження Простий (виражений одним словом) Я люблю життя. Складений (виражений словосполученням, утвореним із двох і більше повнозначних слів) Дві долі ішли різними шляхами.

Слайд 5

Способи вираження простого підмета Формою вираження підмета є називний відмінок іменника: Життя дається людині один раз. займенника: Я вірю в силу доброти. субстантивованого прикметника: Минуле живе в пам'яті. субстантивованого дієприкметника: Прожите не сходить з віч. числівника: Обоє підемо в майбутнє.

Слайд 6

Підмет може також виражатися: неозначеною формою дієслова: Жити – життя любити. прислівником: Сьогодні, вчора, завтра є в кожнім серці. вигуком: “ Ура! Ура!” пролунало над нами.

Слайд 7

Способи вираження складеного підмета складні географічні й астрономічні назви: Чорне море манило мене до себе. стійкі словосполучення: Бабине літо висіло на віттях. словосполучення з кількісним значенням: Ключ птахів летить над містом. цілі речення: “Зачарована Десна” – автобіографічна повість О.Довженка.

Слайд 8

Присудок - головний член речення, що виражає дію, стан або змінну ознаку діяча, і відповідає на питання що робить предмет? що з ним робиться? який він є? що він таке? хто він такий?

Слайд 9

Присудок та способи його вираження Простий (виражений одним словом) Ми любимо свій рідний край. Складений ( допоміжна + головна частини) дієслівний: Діти повинні жити щасливо. іменний: Я буду вірним Україні.

Слайд 10

Простий дієприслівний присудок може виражатися: дієсловом у формі будь – якого способу, часу, особи: Я мрію про щасливе життя. неозначеною формою дієслова: А нам перемагать і жить! вигуковою формою дієслова: А журавлі все курли-курли. фразеологізмами: Він швидко накивав п'ятами.

Слайд 11

Складений іменний присудок (Дієслово зв'язка + іменна частина)

Слайд 12

Складений дієслівний присудок (допоміжна + основна частина)

Слайд 13

Тестові завдання І. У якому з поданих речень підмет виражений нерозкладним словосполученням (складений підмет)? Дружба народів – це злагода й мир. Двоє учнів вдало пройшли естафету. Тарас Шевченко мріяв про незалежність України. ІІ. У якому реченні простий присудок виражений фразеологізмом? На уроках він завжди активний. Я буду жити, бо жива мета. Сергій накивав п'ятами з уроку.

Слайд 14

Тестові завдання (продовження) ІІІ. З'ясуйте у якому реченні простий підмет виражений прикметником? Майбутнє буде щасливим. Ось піднялося нарешті сонце. Невиконане залишилось невиконаним. ІV. У якому реченні наявний підмет і присудок? Хотілося б бути людиною. Осінній Київ. Земля дарує нам свої щедроти.

Слайд 15

Тестові завдання (продовження) V. У якому реченні підмет виражений числівником? Один серед чужих. Обом було легко на душі. Ми маємо дві пропозиції. VІ. У якому реченні підмет виражений прислівником? Сьогодні я такий щасливий. “Завтра” буде незабутнім. Вчора він був не в гуморі.

Слайд 16

Тестові завдання (продовження) VІІ. Знайдіть речення, в якому інфінітив входить до складу складного дієслівного присудка. Письменники прагнули звеличити людину. Дівчата присіли спочити. Вони думають про майбутнє. VІІІ. Знайдіть речення із складеним іменним присудком. Кожна людина талановита. Жду тебе, моя доле. Вмій керувати своїми емоціями.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова