X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Головні члени речення

Завантажити презентацію

Головні члени речення

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Головні члени речення Виконала: Майборода Галина Іванівна Спеціалізована школа №5 м. Монастирища

Слайд 2

Алгоритм характеристики підмета

Слайд 3

Характеристика присудка

Слайд 4

Складений дієслівний присудок

Слайд 5

Складений іменний присудок

Слайд 6

Алгоритм характеристики присудка

Слайд 7

І. Виберіть речення, в якому підмет виражений субстантивованим прикметником. Старий воли випрягає (Т. Шевченко). Ввійшов Марко в малу хату (Т. Шевченко). Вона все журилась (Т. Шевченко).

Слайд 8

ІІ. З`ясуйте, у якому реченні присудок виражений дієсловом дійсного способу. Над річкою, в чистім полі, могила чорніє (Т.Шевченко). Ти б помолилася своїм пенатам (Т. Шевченко). Біжи швидче! Швидче веди в хату (Т. Шевченко).    

Слайд 9

ІІІ. Вкажіть, у якому реченні складений дієслівний присудок виражений дієприслівником та неозначеною формою дієслова. Приречений кров`ю домалювать, освітить пожаром (Т. Шевченко). Гетьмани, гетьмани, якби-то ви встали, встали, подивились на той Чигирин (Т. Шевченко). Лихо мліє перед ними (Т. Шевченко).

Слайд 10

ІV. У якому реченні простий присудок виражений неозначеною формою дієслова. Співати, розмовляти в чужім краї ніяк (Т. Шевченко). І за тебе тихенько Богу помолюсь (Т. Шевченко). Вернувся наш запорожець обідраний, облатаний (Т. Шевченко).

Слайд 11

V. З`ясуйте, у якому реченні складний підмет виражається займенником в Н. в. та займенником в О. в. Ой гляну я, подивлюся на той степ, на поле (Т. Шевченко). Тяжко мені у матері в хаті старітися (Т. Шевченко). Ми з тобою, батьку отамане, до султана поїдемо в гості (Т. Шевченко).

Слайд 12

VІ. Знайдіть речення, в якому підмет виражений займенником. Мій брате єдиний! Хто їй лихо заподіяв? (Т. Шевченко). А мене пан взяв догодовувати (Т. Шевченко). Стоять собі, мов сторожа, розмовляють з полем (Т. Шевченко).

Слайд 13

VІІ. Вкажіть, у якому реченні складений дієслівний присудок виражений присудковим прислівником та інфінітивом. Дівчата, - вам треба згадать! (Т. Шевченко). Багатий на лати та на дрібні сльози (Т. Шевченко). Минулося, розійшлося, і сліду не стало (Т. Шевченко).

Слайд 14

VІІІ. У якому реченні складений іменний присудок виражений фразеологізмом. Всі пузаті до одного в землю провалились (Т. Шевченко). Я була дитина (Т. Шевченко). Я щось маю розпитати, дещо розказати (Т. Шевченко).

Слайд 15

ІХ. Виберіть речення з простим дієслівним присудком, вираженим дієсловом наказового способу. Покинь мене, забудь мене, та не кидай сина (Т. Шевченко). Давно вже я сиджу в неволі (Т. Шевченко). Огні горять, музика грає (Т. Шевченко).

Слайд 16

Х. З`ясуйте, у якому реченні підмет виражений фразеологізмом. Із Лисянки кругом засвітило (Т. Шевченко). У печі пала огонь (Т. Шевченко). І вся мерзенна Іудея заворушилась, заревла (Т. Шевченко).

Слайд 17

ХІ. Виберіть речення, в якому складний підмет виражений реченням. “Занапастили божий рай” – котилося луною (Т. Шевченко). А неофітів в Сіракузи в кайданах довезли (Т. Шевченко). І єдиний твій син Алкід пішов за ними, і за апостолом своїм (Т. Шевченко).

Слайд 18

ХІІ. Знайдіть речення, в якому складений іменний присудок виражається займенником. Сумно-сумно кругом стало (Т. Шевченко). Сіромаха зостався сам на всім світі (Т. Шевченко). Реве, лютує Візантія, руками берег достає (Т. Шевченко).

Слайд 19

ХІІІ. У якому реченні простий дієслівний присудок виражений дієсловом умовного способу. Нема сім`ї, немає хати (Т. Шевченко). Не найшла і в Сіракузи поплила (Т. Шевченко). Не питали б, що в мене болить (Т. Шевченко).

Слайд 20

ХІV. Виберіть речення, в якому складний підмет виражається словосполученням. Сніг з морозом поморозив все навкруг (Т. Шевченко). Пташечка тихне, поле німіє (Т. Шевченко). Мені тринадцятий минало (Т. Шевченко).

Слайд 21

ХV. У якому реченні підмет виражений числівником. Вітер в гаї не гуляє – вночі спочиває (Т. Шевченко). Одно зацвіло, а друге зав`яло, навіки зав`яло (Т. Шевченко). Розійдемось, моє серце, поки не світає (Т. Шевченко).

Слайд 22

ХVІ. Знайдіть речення з простим присудком, що виражається фразеологізмом. Я виходила за гай на долину (Т. Шевченко). А чумаченька мого молодого коло воликів немає (Т. Шевченко). Воно чуло недоленьку, а сказать не вміло (Т. Шевченко).

Слайд 23

ХVІІ. У якому реченні складений іменний присудок виражений словом бути та кількісним числівником. Отак було по всій Україні против ночі Маковія (Т. Шевченко). А Залізняк був першим, нашорошив уха (Т. Шевченко). Встала й весна, чорну землю сонну розбудила (Т. Шевченко).

Слайд 24

ХVІІІ. З`ясуйте, у якому реченні складний підмет виражений числівником в Н. в. та іменником у Р. в. Дурні та гордії ми люди на всіх шляхах, по всій усюді (Т. Шевченко). Лежать собі у холодочку, мов у раю, мої старі (Т. Шевченко). Уже й п`ять років минає (Т. Шевченко).

Слайд 25

ІХХ. У якому з поданих речень підмет виражений іменником. Хто се, хто се по сім боці чеше косу? (Т. Шевченко). Давно колись те діялось у нас на Вкраїні (Т. Шевченко). Ішов кобзар до Києва та сів спочивати (Т. Шевченко).

Слайд 26

ХХ. У якому реченні складений дієслівний присудок виражений допоміжним дієсловом та інфінітивом. Святим духом серед ночі понад ним витає (Т. Шевченко). Прагнув шляхту приборкать трошки (Т. Шевченко). Отак треба жить! Нащо батько, мати, високі палати (Т. Шевченко).

Слайд 27

ХХІ. Виберіть речення, в якому підмет виражений вигуком. А тим часом світить з усіх вікон у титаря (Т. Шевченко). Місяць високо, зіроньки сяють (Т. Шевченко). Звідусіль чулося “Ура!.. ура! а, а, а...” (Т. Шевченко).

Слайд 28

ХХІІ. Знайдіть речення, в якому складений дієслівний присудок виражений прикметником і неозначеною формою дієслова. Крий боже! ... зараз, радий встать (Т. Шевченко). А тим часом світить з усіх вікон у титаря (Т. Шевченко). У печі пала огонь і світить на всю хату (Т. Шевченко).

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова