X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Звертання, розділові знаки

Завантажити презентацію

Звертання, розділові знаки

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ЗВЕРТАННЯ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ЗВЕРТАННІ. Бачкуринська ЗОШ І-ІІІ ступенів Пастушенко Віра Василівна

Слайд 2

. Чи всі ми вмієм спілкуватись, По-українськи привітатись? Чи всі вітання наші гречні, теплом зігріті та сердечні? А є ж і тут чудесні форми, Питомі, українські норми: Шановні і вельмишановні, Панове і товариші! А побажання – шани повні, Бо теплі, щирі, від душі. І ви, добродію і пане, військовий – пане капітане. І ви, добродійко і панно (хіба звучить не бездоганно?) Й звертання кожне не єдине: І господарко, й господине! Звучить яскраво і ласкаво. Але чому? Для вас цікаво? Тому, що ввічливо, пристойно, Велично, гідно і достойно

Слайд 3

Звертання – це слово або словосполучення, що називає особу чи предмет, до яких безпосередньо звернена мова того, хто говорить або пише. Наприклад: Мій народе, ти – небо безкрає (В.Сосюра) Звертання виражаються переважно іменником у кличкому (іноді в називному) відмінку однини і множини: Дорогі земляки! З вами пісня моя нерозлучна… (В.Сосюра) Я люблю тебе, друже, за те, що не можу тебе не любити. (В.Сосюра)

Слайд 4

Звертання в українській мові

Слайд 5

Розділові знаки при звертанні Звертання, що стоїть на початку речення, виділяється комою або знаком оклику. Наприклад: Мово рідна, слово рідне, Хто вас забуває, Той у грудях не серденько, Тілько камінь має (С.Воробкевич) Знак оклику ставиться тоді, коли звертання вимовляється з особливим підвищенням голосу. Наприклад: О слово рідне! Орле скутий! Чужинцям кинуте на сміх! (О.Олесь) Зв! ________________ . Зв, ________________ .

Слайд 6

Звертання, що стоїть у середині речення, виділяється комами. Наприклад: Спитай себе, дитино, хто ти є, І в серці обізветься рідна мова… (Д.Павличко) ___________, зв, _________ . Звертання, що стоїть у кінці речення, виділяється комою, а після нього ставиться той знак, якого потребує смисл усього речення Наприклад: Ти постаєш в ясній обнові, Як пісня, линеш, рідне слово. (Д.Білоус) Сійся, родися, мово народна! (О.Головко) ____________, зв. ____________, зв!(?)

Слайд 7

Весела перерва Мамо! Я уже великий! Добре, сину, що ж по тому? Йду на Буг ловити рибу, Щуку принесу додому. Ти – великий. Для порядку Перше ніж гуляти, сину, Прополи цибулі грядку І сходи до магазину. Глянув син з-під брів на неньку: - Мамо, я ж іще маленький!

Слайд 8

Алгоритм характеристики звертання 1. Виділіть у реченні звертання, з’ясуйте його значення 2. Визначне його вид за будовою непоширене поширене 3. Назвіть спосіб вираження іменник (інша частина мови в ролі іменника) Іменникове словосполучення речення 4. Обґрунтуйте розділові знаки кома знак оклику

Слайд 9

Тестові завдання 1. У якому реченні вжито звертання? а) Я люблю тебе рідна мово! б) Мова наша чарує своєю мелодійністю. в) Як же не вивчати мову цю чудову! 2. У реченні Юначе, гордо вимовляй величне слово: Україна звертанням є: а) Україна, б) юначе, в) слово. 3. Визначити речення з непоширеними звертаннями а) О ліро пушкінська на світ увесь брини про зорі щастя. (М.Ткач). б) Ми зберегли тебе вкраїнська мово щоб лютий ворог не поранив (П.Тичина). в) Гірке Тарасе твоє панування, краще б до людей ішов у найми (С.Васильченко). 4. Вказати речення з поширеним звертанням а) О мово, в час доріг і роздоріж ти знала все: і сходження, і болі (М.Федунець) б) Що ж я про тебе, мово, напишу? (І.Дибко)) в) О незвичайна, чарівна мово, хоч пронеслася молодість громово, твій звук у мене в серці не затих (Д.Павличко) 5. У якому реченні неправильна поставленні розділові знаки? а) Повій, вітре, на Вкраїну (С.Руданський) б) Сину поклонись ненці, рідній мові, Батьківщині (С.Цушко) в) Рости, рости, тополенько все вгору та вгору (Т.Шевченко) 6. Укажіть правильне твердження а) Після підсилювальних часток о, ой перед звертаннями ставиться кома; б) Звертання виконують синтаксичну роль членів речення; в) Найчастіше звертання виражені іменниками у кличному відмінку.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова