X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Текст. Типи мовлення

Завантажити презентацію

Текст. Типи мовлення

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ТЕКСТ від лат. textum- тканина, сплетіння, з'єднання)- максимальна одиниця мови.

Слайд 2

Для тексту характерні такі ознаки: структурна єдність (всі мовні елементи пов'язані між собою за структурою); смислова єдність (всі мовні елементи пов'язані між собою за смислом); комунікативна цілеспрямованість; жанрова віднесеність.

Слайд 3

Тема тексту Це те, про що повідомляється в тексті

Слайд 4

ОСНОВНІ ЧАСТИНИ ТЕКСТУ Будь-який текст умовно можна поділити три логічні частини: зачин (початок розповіді); основна частина (розгортання думки чи подій у тексті); висновок (кінець розповіді).

Слайд 5

СКЛАД ТЕКСТУ Текст складається з інших мовленнєвих одиниць, об'єднаних смисловим зв'язком: речень, висловлювань, абзаців, розділів.

Слайд 6

АБЗАЦ Текст ділиться на абзаци. Абзац включає в себе одне або декілька речнь, зв'язаних між собою за змістом. Абзаци також зв'язані між собою за змістом. Кожний абзац починається з нового рядка.

Слайд 7

АБЗАЦ

Слайд 8

ВИДИ ТЕКСТІВ ЗА СТИЛІСТИЧНИМИМ ОЗНАКАМИ розмовно-побутовий; художній; науковий; офіційно- діловий; публіцистичний

Слайд 9

ВИДИ ТЕКСТІВ ЗА МОВЛЕННЯМ усний писемний

Слайд 10

ВИДИ ТЕКСТІВ ЗА ЗВ'ЯЗКОМ з ланцюговим зв'язком; з паралельним зв'язком

Слайд 11

ТЕКСТ З ЛАНЦЮГОВИМ ЗВ'ЯЗКОМ тексті з ланцюговим зв'язком кожне наступне речення за смислом і будовою об'єднується з попереднім, поступово розвиваючи думку. Напр.; Мерщій кинулась Харитя до печі, одставила горщик, доглянула страву й насипала в полив'яну миску гарячого кулешу. Мати виїла ложок зо дві та й поклала ложку. Страва здалась їй несмачною, противною. Харитя їла чи не їла, швиденько помила посуд, поскладала його на мисник, засунула сінешні двері і стала навколішки перед образами молитися Богу. (М.Коцюбинський).

Слайд 12

ТЕКСТ З ПАРАЛЕЛЬНИМ ЗВ'ЯЗКОМ У тексті з паралельним зв'язком події розвиваються паралельно (відбуваючись одночасно), або чергують одна одну. Напр.: У голдалці біля вікна сидів рудий, неголений, неохайний чоловік. Він щойно закурив люльку й задоволено випускав сизі клуби диму… У сусідній кімнаті жінка готувала вечерю.Запахи смаженої грудинки й гарячої кави змагалися з запахом тютюну... Надворі було повно дітлахів, вони танцювали, бігали, гралися… До чоловіка, що читав біля вікна, несміливо підійшла дванадцятилітня дівчинка і сказала: - Тату, давай пограємо в шашки, якщо ти не дуже втомився. (Із О.Генрі)

Слайд 13

ВИДИ ТЕКСТІВ За типом мовлення (або формою реалізації інформації) текст- розповідь; текст- опис текст- роздум

Слайд 14

ТЕКСТ-РОЗПОВІДЬ подає інформацію про події, явища, вчинки людей (або персонажів, якщо текст художній). Розповідь може бути побудована у формі розмовного і художнього стилів. Художній розповідний текст моделюється відповідно до композиційної схеми: експозиція, зав'язка, розвиток дії, кульмінація, розв'язка. Розповідь є основним елементом прозового художнього твору. До тексту-розповіді належить також переказ.

Слайд 15

ТЕКСТ-РОЗПОВІДЬ Напр.: І ось що він мені розповів. Начебто сто років тому у цьому будинку жив привід. І не просто якийсь там звичайний, а… Як би його краще назвати? Своєрідний, чи що?.. Річ у тім, що кожного дня народження одного із членів родини (будь-кого!) робив цей привід ювілярові "подарунок", власноручно з'являючись перед усіма мешканцями цього будинку одночасно.

Слайд 16

ТЕКСТ-ОПИС це текст, у якому послідовно подіються ознаки, характерні для людини, явища, зображуваного предмета або історичної епохи. Описи дуже часто використовуються у художніх творах.

Слайд 17

ТЕКСТ-ОПИС Напр.: У давніх слов'ян Новий рік пов'язувався із землеробним календарем. З 10 століття вже християнська Русь святкувала його 1 березня, розпочинаючи сільськогосподарчі роботи, а через п'ять століть Новий рік перенесли на 1 вересня, знаменуючи кінець збору врожаю. І лише з 1700 року за наказом Петра Першого християнське літосчислення ведеться з 1січня.

Слайд 18

ТЕКСТ- РОЗДУМ найчастіше це міркування героя (або автора) над тим чи іншим явищем, з обгрунтуванням, розкриттям причиново-наслідкових зв'язків. Часто у зачині (початку) текста ставиться питання, на яке далі в логічній послідовності доказово дається відповідь. Тексти - роздуми найчастіше зустрічаються в науковому (зокрема, в науково-популярному) та публіцистичному текстах.

Слайд 19

ТЕКСТ- РОЗДУМ Напр.: Вважається, що коли у людини немає друзів, вона починає вести себе агресивно. Свідки стверджують, що саме це й привело Володимира до злочину. Можливо, так воно і було, але є, мені здається, ще якась причина, яка спричинила цьому лиху.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова