Спрощення в групах приголосних
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Мета дати учням поняття про спрощення в групах приголосних; формувати вміння вимовляти слова, в яких відбувається спрощення в групах приголосних, розпізнавати орфограму й обґрунтовувати за допомогою правил, помічати й виправляти орфоепічні та орфографічні помилки на вивчене правило; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення
Для полегшення вимови в групах приголосних відбувається спрощення (один із звуків випадає), яке передається і на письмі: -стн- -сн-: совість-совісний -стл- -сл-: жалість-жалісливий -здн- -зн-: проїзд-проїзний -ждн- -жн-: тиждень-тижневий -скн- -сн-: блиск-блиснути -зкн- -зн-: бризк-бризнути
Хочеш бути щас…ливим, то не будь лінивим. Заздріс…ний від чужого щастя сохне. Пташка маленька, та й та сер…це має. Вчитися ніколи не піз...но. Де слова масні, там пироги піс…ні. Перепишіть, вставляючи, де потрібно, пропущені букви. Відповідь обгрунтуйте.
В словах іншомовного походження: студентський, туристський, контрастний Винятки: кістлявий, пестливий, хвастливий, хвастнути, шістнадцять, випускний, випускник Не відбувається спрощення:
Свистнути Контрастний Пристрастний Виїздний Хвастнути Корисливий Пестливий Тиждневий Перепишіть слова, виправляючи, де потрібно, помилки:
Завдання 41 Від поданих слів утворіть прикметники на -ний або –ливий. В першу колонку запишіть слова, в яких відбулося спрощення, у другу – слова, в яких спрощення не відбулось: Аванпост, баласт, жалість, капость, контраст, користь, перехрестя, пестити, піст,кістка, форпост, хвастати,щастя,сонце,цілість.
Завдання 42 Вставте, де потрібно, пропущені букви т або д. Запишіть слова у дві колонки: 1)в які не вставляли букв; 2) в які вставляли букви: Звіс…но, скатер…ка ,асистен…ський,влас…ний, хвас…ливий, контрабандис…ський,аген…ство,радіс…ний,зліс…нийзаїз….ний,контрас…ний, учас…ник, ,їж…жу, дириген…ський, щас…ливий, , ус…ний, страс…ний, щотиж…невий, студен…ський, студен…ство, очис…ний, якіс…ний, буревіс…ник, п’я…десят. Ключ. У кожному слові підкресліть другу від початку букву. З цих букв прочитайте кінцівку вислову В. Сухомлинського : «Дорожить людина тим, що вона …»
Проїзний, цілісний, учасник, чесний, серце, заздрісний, свиснути, рискнути, хвастливий, компостний, блиснути, шелеснути, міський Словниковий диктант
Схожі презентації
Категорії