Способи дієслів
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Не забувайте ні на хвилину Свою домівку, свою родину. Своїх найближчих, маму й тата, Як нас плекала старенька хата. Все пам’ятайте, ви ж бо людина І вже доросла, а не дитина. Не забувайте, не забувайте, Труднощі, болі завжди долайте І Україну свою кохайте.
Вітаю! Бажаю (зичу) Вам здоров’я,щастя,успіхів! Бажаю Вам приємно провести сьогоднішній день Дозвольте вітати Вас від імені… Прийміть наше щире вітання… Будьте здорові,щасливі!
Записати прислів'я та приказки, визначити час дієслів. Здобудеш освіту - побачиш більше світу 2. Що маєш казати – наперед обміркуй 3. Не кажи - не вмію, а кажи - навчусь (Нар. творчість.)
2. Записати прислів'я та приказки, визначити вид дієслів. 1.Кому легко на серці, тому світ усміхається. 2 Умієш говорити – умій слухати . 3.Лінуватися та гуляти – достатку не мати. (Нар. творчість.)
3. Поставити подані дієслова у форму інфінітиву, позначити закінчення цих дієслів. Захищає -..., оберігає - …,прикрашаємо - …, малював - …, прожило - …, співають - ...
Способи дієслів ДІЙСНИЙ УМОВНИЙ НАКАЗОВИЙ Виражає Дійсну, реальну дію Бажану , можливу за певних умов дію Спонукання до дії (наказ, пораду, прохання, побажання ) Питання Що робить? Що зробить? Що зробив? Що робив би? Що зробив би? Що роби? Що зроби? Змінюється За часами, числами та особами або родами (мин.ч.) За числами , В одн. – за родами За числами та особами В одн. – 2-га особа, у мн. – 1-ша і 2-га особи Творення Дієслово минулого часу і частки б, би Можуть творитися за допомогою часток хай, нехай Приклади Працює, сміється, забуде, зробив Повідомив би, хотіли б, прийшла б Говори, говорімо, хай говорить, нехай говорить
Вибірковий диктант. Виписати дієслова умовного способу. Ми пливли б під вербами, наче в зеленому гроті; тут стояла б принишкла сутінь, і лише подекуди вгорі жаром світились би китиці стиглої калини. Я сидів би на веслах, вибирав би дорогу. За нами сумно плив би старий Нінин човник. Він, мабуть, не схотів би самотнім залишитись на броду. І , притоплений, тихо снував би за нами (За В. Близнецем).
Усно утворіть від поданих дієслів дієслова наказового способу. Писати, ловити, мріяти, шанувати, поважати, пекти, сіяти, вчитися, конструювати.
Допишіть речення, уводячи в кожне з них дієслово умовного способу. Зразок. За гарної погоди стежки висохли б. 1.За гарної погоди ... 2. Якби я поквапився, то ... 3. Якби ми добре одяглися, то ... 4. Без дощу ...
Замініть наказовий спосіб дієслів умовним і запишіть. Простежте, як наказова тональність речення змінюється на побажання. Зразок. Сів би ти з нами та подивився б серіал. 1) Сядь із нами та подивися серіал. 2) Вийди пограти з нами у футбол. 3) Провідайте свого хворого товариша. 4) Після уроків пообідай, відпочинь, а потім уже берись за уроки.
Гра « Хто швидше». Утворити від поданих дієслів форми умовного часу, змінити ці дієслова за родами і числами (усно). Хотіти, працювати, доторкнутися, повірити, писати.
Ігрове завдання « Знайди слово» Відновити дієслова у формі наказового способу. 1 ь м о 2 ь м о 3 ь м о 4 ь м о 5 ь т е 6 ь т е 7 ь т е 8 ь т е
Любі діти! Я вважаю, що сьогодні ми зуміли заповнити ще одну сторінку нашого уроку глибоким змістом і знаннями про дієслово, способи дієслова. І разом з цим посіяли зерна Краси, Добра, Любові до мови, традицій, звичаїв нашого народу.
Схожі презентації
Категорії