X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Способи дієслів (дійсний, умовний, наказовий). Творення дієслів умовного способу

Завантажити презентацію

Способи дієслів (дійсний, умовний, наказовий). Творення дієслів умовного способу

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Речення - це синтаксична одиниця, що виражає певну думку, має інтонаційну та смислову завершеність і служить для спілкування.

Слайд 2

Характеристика речення За метою висловлювання -  розповідні, питальні й спонукальні.  За емоційним забарвленням - окличні й неокличні. За кількістю граматичних основ   - прості й складні.

Слайд 3

4. За наявністю головних членів прості речення поділяють на односкладні  та  двоскладні. Двоскладні речення мають два головні члени — і підмет, і присудок. Односкладні речення мають один головний член — або підмет, або присудок.

Слайд 4

5. Види односкладного речення Означено-особове Узагальнено-особове Безособове Неозначено-особове Називне

Слайд 5

6. За наявністю чи відсутністю необхідних членів речення -  повні й неповні. 7. За наявністю чи відсутністю ускладнень - ускладнені  й  неускладнені. Ускладнюватися речення можуть такими компонентами: - звертаннями, - вставними і вставленими конструкціями, - однорідними членами, - відокремленими членами речення.

Слайд 6

Відокремлені члени речення - це такі другорядні члени речення, які виділяються в реченні для посилення їхнього змісту і значення.  Для в усному мовленні їх виділяють інтонацією, а на письмі -розділовими знаками - комою або тире.

Слайд 7

Відокремлені члени речення Означення Прикладка Додаток Обставина Яблука, холодні від роси, ми зриваємо теплими руками. Здібний фізик, Олекса добре знався на поезії. У його дворі, замість похилої хатини, стояв великий будинок. Плив корабель, роздираючи хвилі, не перший день.

Слайд 8

Відокремлене означення В умовах відокремлення означень головну роль відіграє позиція означуваного слова (слова, від якого ставиться запитання до означення) й самого означення (вираженого, як правило, прикметником, дієприкметником, прикметниковим або дієприкметниковим зворотами)

Слайд 9

Увага! При відокремленні означень треба чітко розрізняти поняття означення та означуване слово: Історичний музей. Музей, створений меценатами. Створений меценатами музей.

Слайд 10

Означення відокремлюється Після – У деревяній клітці стояв скелет, прикритий темно-сірою просмоленою шкірою. ОС, ДЗ

Слайд 11

Хлопчик не поспішив далі за всіма до орлів і сов, напханих тирсою, і до метеоритів, знайдених наприкінці минулого століття. ОС, ДЗ . ОС, ДЗ,

Слайд 12

2. І після, і перед, якщо ОС = ОЗ Особові займенники: Я, МИ, ТИ, ВИ, ВІН, ВОНА, ВОНО, ВОНИ І все це відбувалося у воді, і здавалося, що ми стояли не на землі, а в міжхмарному темному просторі, і ми, розгублені в ньому, малесенькі, як річні піщинки. ОС, ДЗ ДЗ, ОС ОС, ДЗ, … .

Слайд 13

Напоєний запахом землі, старого листя, грибів та ожини, ти ростеш, підносишся над лісом і бачиш світ далеко-далеко поза городами. Він, суворий і красивий, стояв на кормі із веслом і дивився вперед поверх нас. Тримаю вишиті старенькі рушники. Давно забуті, горнуться до мене. ДЗ,(ОЗ) … .

Слайд 14

3. Далеко Під час перерви Лілі сідала на учительський стіл, гойдала довгими ногами в строкатих панчохах і, страшенно горда із загальної уваги, перелічувала усі свої таланти. ОС … , ДЗ ДЗ, …. ОС

Слайд 15

4. Перед ОС уже є означення Ближче до старезного лісу, чорного, густого, ставало сумно. Але за бажанням автора: Музика, бадьора, чарівна, полинула через шкільне подвір’я. Музика бадьора, чарівна полинула через шкільне подвір’я. …означення ОС, означення, … . Означення ОС, означення, … .

Слайд 16

5. Є причина Знесилений, кінь зупинився. Налякані громом, курчата збилися докупи. ДЗ, ОС … . ЧОМУ? ЧОМУ? ЧОМУ?

Слайд 17

6. Тире Нитками вишито сорочку – чорними й червоними. Олеся йде сама дорогою – легка, витончена, пругка. Це вже звичка в мене така була - поговорити! ОС…. – непоширене означення. ОС…. – (а саме) означення.

Слайд 18

7. Неузгоджені означення - як перед, так і після означуваного слова. Треба виділяти За бажанням Подали чудовий торт, із вишнями й горішками по біло-рожевому кремі, з шоколадом по краях. Катерина, на високих підборах, у новій сукні, здивувала всіх. Подали торт із вишнями й горішками по біло-рожевому кремі, з шоколадом по краях.

Слайд 19

Прикметник, дієприкметник = присудку Дорога овіяна туманом віків. Але: Дорога, овіяна туманом віків, стелилася переді мною. Є Не виділяємо означення

Слайд 20

2. ДЗ перед ОС + немає причини Умиті дощами поля раділи сонцю. Край моря сонце золотить укриті лісом гори. Над озером стояв оповитий серпанком загадковості ранок. Шумлять білим цвітом налиті сади навесні.

Слайд 21

Тренувальні вправи 1. У якому реченні означення відокремлюється комою (розділові знаки вилучено) А. Гудуть з вітрами до світання дощем оплакані сади. Б. І тиха осінь мрійна яснолиста несла в серця надію і тривогу. В. У снігу по коліно стоїть з хати винесена ялинка. Г. Побите дощем поле ще й град поб’є. Д. Здобутий працею сухар м’якший від дарованого бублика.

Слайд 22

2. Не відокремлюється означення в реченні (розділові знаки вилучено) А. Ганна з її охотою до роботи безпосередністю щирістю та привітністю теж якось одразу сподобалася своїм новим знайомим. Б. На голій одполірованій морозом до блиску шматині землі розпросторився калачик. В. Покинута людьми на довгі дні дорога помирає в бур’яні. Г. Досвітні огні переможні урочі прорізали темряву ночі. Д. Наляканий громовицею тихенько заіржав кінь.

Слайд 23

3. Речення Задоволені й усміхнені … поверталися зі стадіону додому ускладниться відокремленим означенням, якщо на місці крапок уписати слово А глядачі; Б футболісти; В тренери; Г футболісти й тренери; Д вони.

Слайд 24

4. Прочитайте речення. На березі хвилястої Десни стояло місто, оповите в сни. Відокремлена в реченні конструкція — це А дієприслівниковий зворот; Б дієприкметниковий зворот; В прикметник із залежними словами; Г дієприслівник.

Слайд 25

Дякую за увагу!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова