X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Слово – мовна одиниця

Завантажити презентацію

Слово – мовна одиниця

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Процвітай, українська мово, Заохочуй красою нас: що багатший твій слів запас, – легше вибрати влучне слово. Дмитро Білоус Епіграф

Слайд 2

Слово – мовна одиниця Назва предметів і явищ дійсності Лексичне значення Вивчається в лексикології ЛЗ ГЗ За кількістю ЛЗ слова бувають Граматичне значення Вивчається в граматиці однозначні багатозначні За значенням ласка (матері) видолинок, лощина, спускати – піднімати ласка (тварина) улоговина, балка, ярок великий – малий переносне пряме Омоніми Синоніми Антоніми

Слайд 3

Словник, з якого можна дізнатися лексичне значення слова, називається: А тлумачний; Б орфоепічний; В орфографічний; Г фразеологічний. 2. Позначте рядок, у якому всі слова – однозначні: А завдання, кабінет, темний; Б бажати, казка, пелюстка, родина; В іменник, кобза, нафта, тонна; Г розквіт, тугий, качан, футбол. Позначте рядок, у якому слово брудні вжите в переносному значенні: А брудні руки; Б брудні будинки; В брудні вулиці; Г брудні наміри.

Слайд 4

Позначте рядок, у якому всі слова стилістично забарвлені: А говорити, гуманний, невеликий; Б патякати, миршавенький, задрипаний; В гора, серйозний, споріднений; Г дбайливий, активний, урізноманітнювати. Позначте рядок, який є синонімічним рядом: А недбалий, неакуратний, грубий, поверховий; Б заперечувати, зацікавлювати, пропонувати, гніватися; В куций, короткий, непостійний, таємний; Г ніжний, лагідний, ласкавий, заспокійливий. 6. Позначте рядок, з неправильно визначеною антонімічною парою: А безпомилковий – правильний; Б будувати – руйнувати; В людяний – бездушний; Г вигадка – дійсність.

Слайд 5

Взаємоперевірка 1. А 2. В 3. Г 4. Б 5. Г 6. А

Слайд 6

Омоніми Що ви очікуєте від цього уроку-подорожі? Знати: що таке омоніми, джерела омонімів, їх роль у мовленні; Вміти: пояснювати лексичне значення омонімів, відрізняти омоніми від багатозначних слів. Девіз Душу і серце в роботу вклади – Матимеш з неї хороші плоди!

Слайд 7

Розумова розминка Розтина блакить, гостроголова, Аж до зір готова досягти. Космонавтики вона основа, Екіпаж споряджено – лети!.. Тут, у вірші, й відповідь готова, А тобі – лишається знайти. Дивосвіт

Слайд 8

Допуск в ракету 1. Космонавт 2. Космічний 3. Космічний корабель 4. Землянин 5. Космос 6. Космонавтика 7. Сонце 8. Інопланетянин Загадка Як станеш на просторі ти, Скажи, що це за диво! І видно край, але дійти До нього неможливо. (Обрій, горизонт, небокрай)

Слайд 9

Фізкультхвилинка На космічнім кораблі відірвались від землі. Щоб комету не впіймати, вліво-вправо покружляти. Щоб не врізатись кудись, ракето, носом нахились! Звіздоліт наш захитався, видно, трохи поламався. Наша подорож скінчилась. Ми на кратер приземлились.

Слайд 10

Вітер Якось вітер ніс листок, І прикульгував щокрок, І щокрок відпочивав, І листок на землю клав. Так сердешний занеміг, Ніби ніс він збіжжя міх, Важко дихав і сопів, Аж упав, нарешті, в рів. Я тоді листок підніс, Але вітер, наче біс, Хап його мені з руки Та й у поле навпрошки. І високо понад лан Злинув хитрий вітрюган, Свиснув, крикнув з-під небес – І листок у хмарі щез. Дмитро Павличко Кратер “Пошук Істини”

Слайд 11

Джерела омонімів 1. Внаслідок випадкового збігу звучання слів (лавка – магазин, лавка – меблі). 2. У результаті збігу у звучанні українських та іншомовних слів (міна – вираз обличчя (фр.), вибуховий пристрій (лат.), грошова одиниця Стародавньої Греції (гр.). 3. У результаті словотвірних процесів (корм – кормові, корма корабельна – кормові). 4. У результаті розпаду значення (коник – пестливе до кінь, коник – назва комахи).

Слайд 12

Слайд 13

Зупинка “Вулиця Жартів” Поясніть, що спричинило непорозуміння. Повернувся хлопець з військової служби. – Служив я в морфлоті. Жодна качка мені не була страшною! – Звісно, чого качки боятися: то ж навіть не індик! – Мамо, мамо! Купи мені «Reeboоk»! – Яких іще рибок? У тебе ще хом’ячок не здох!

Слайд 14

Зупинка «Майдан міркувань». Знайти в реченнях омоніми, визначити їхнє значення. Ми станемо за Україну лавами. Лилась пожежі вулканічна лава. Вітром збило трепетну крону, снігом вкрило зламану віть. Черевики для ворони продаються за три крони.

Слайд 15

Зупинка “Бібліотека” Цвіте пролісок, цвіте усмішка. Гриф гітари, хижий гриф. М’яка подушка, м’яка вдача. Вбирати запах, вбирати дитину. Солодкий цукор, солодкий сон. Мило всміхнувся, духмяне мило. Фаянсова чашечка, колінна чашечка. Важка валіза, важка доля. Морська чайка, козацька чайка.

Слайд 16

Самоперевірка Гриф гітари, хижий гриф. Вбирати запах, вбирати дитину. Мило всміхнувся, духмяне мило. Морська чайка, козацька чайка.

Слайд 17

Зупинка «Бульвар творчості». З поданими словами (на вибір) скласти два речення так, щоб ці слова виступали омонімами. Перловий, вити, кілька, марка, шотландка, полька, склад, літній.

Слайд 18

Зупинка «Лабіринт каламбурів». Козацькій силі немає спину – Хіба що вдарять ножем у спину. *** Як довго й болісно луна Війни минулої луна. *** Поки зійдеш ти, вечірня зоре, Плугатар свою ділянку зоре. *** Ціле гроно сусідніх держав Імператор у страсі держав. *** Хай які там буря-град – Встоїть славний Київ-град. Досягнення чужих умів Собі привласнити умів *** Культура ця така блага – Дотацій, помочі блага. *** Грицю вже не до коси: виплив човен з-за коси, в нім русявих дві коси… Батько сердяться: «Коси! В човна очі не коси!» *** Ти музі не платив ніколи дані – Та маєш до віршів прекрасні дані

Слайд 19

Міжмовні омоніми Українські – російські: шар – слой облік – учёт ось – вот пил – пыль луна – эхо баня – купол Російські – українські: шар – куля облик – вигляд ось – вісь пыл – запал луна – місяць баня – лазня

Слайд 20

Якою косою не можна косити? Яким гребінцем не можна розчесатися? Який ключ літає? Яким ключем двері не відчиниш? З якого крана не набереш води? Яке поле не виореш? З якого полотна не можна пошити сорочку? З якої чашечки ніколи не нап’єшся? Яка мушка не літає? Чи можна переломити прут? Яке місто ширяє над головами? Яку державу влітку можна носити на голові? Яка земля ніколи не постаріє? Зупинка «Озеро загадок»

Слайд 21

Повернення додому Шумливий плац, майдан, а чи глухий провулок, Коли стоїть вона, рідніша нам, Освячена трудом, завжди кипить, як вулик, Ласкавий і суворий світлий храм: Адже писались тут і перша буква, й нулик! Хто вона? (Не відгадав? Притих? Відгадка майже поруч: пізніше акростих – у загадці ліворуч).

Слайд 22

Домашнє завдання. Теорія. Усна лінгвістична доповідь «Омоніми». Практично. Високий рівень – скласти каламбури з омонімами. Достатній рівень – твір «Моя подорож на планету Омонімів». Середній рівень – вправа 489, 394. Підсумок уроку. –  Чи справдилися ваші очікування від вивчення теми «Омоніми»? – Що видалося найцікавішим? – Які ваші враження від уроку?

Слайд 23

Процвітай, українська мово, Заохочуй красою нас: що багатший твій слів запас, – легше вибрати влучне слово. Дмитро Білоус Епіграф

Слайд 24

Рефлексія. Поставте «+» або «–» проти кожної тези – Я знаю, що таке омоніми. – Я знаю, яку роль відіграють омоніми в мові. – Я знаю джерела омонімів. – Я вмію відрізняти омоніми від багатозначних слів. – Я вмію пояснювати лексичне значення омонімів. – Я вмію складати речення з омонімами.

Слайд 25

Бувайте! До нових зустрічей! Бажаю успіхів у навчанні!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова