Складносурядне речення
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Розцвітає людина в щасті, а не в журбі. Чужі приходять в час твоїх щедрот, а я прийшла у час твойого смутку. { }, a { }. Вітер то затихав і летів городами в степ, то налітав з повною силою. То вітерець дихне по ниві, то коник в житі засюрчить. То { }, то { }. Водевіль і трагедія нагло зійшлися і заграли маленький танок. Хтось ударив без жалю по серцю моїм – і забилось воно у вогні золотім. { } – і { }.
Складносурядне речення – складне речення, в якому прості речення рівноправні (відносно) за змістом і пов’язані сурядними сполучниками. Сурядні сполучники: Єднальні: і,й, та, також, ні…ні, ані…ані, не тільки…а й.., як… так і. Протиставні: а, але, та (= але), проте, зате, однак. Розділові: або, чи, то…то, хоч…хоч, не то… не то.
1.Сичі в гаю перекликались, та ясен раз у раз скрипів. 2. Кличе мати вечеряти, а донька не чує. 3.То шумів зелений лист, то в вінку мінявся злотом ряст весняний.
Єднальні: Протиставні: Розділові: одночасність, послідовність подій, явищ, причинно-наслідковий зв’язок Протиставлення, зіставлення дій, явищ Взаємовиключення, зіставлення, чергування
Смислові відношення у ССР : Одночасність дій, явищ Гасли зорі, і вітер плутався вгорі, і не гойдалися берези білокорі. Послідовність дій або станів Вересень далеко відлетів вітрами, і починає мжичить дощ. Протиставлення або зіставлення Ще назва є, а річки вже немає. Або не сокіл я, або зломила мені неволя крила. Чергування дій То сонце усміхнеться, то дощик землю полива. Причинно-наслідкова залежність Пливе над світом осінь, як медуза, і мокре листя падає до рук. Взаємовиключення, несумісність дій Або ви мене не чуєте, або, може, ще не прокинулися? Чи така вже вас родила мати, чи до серця вам вкотився грім).
1.І далеко на півдні йшов бій, і на півночі здригалась земля від бомбових ударів. 2. Дуня зібрала папери, а служниця віднесла їх у сейф. 3. Чужі приходять в час твоїх щедрот, а я прийшла у час твойого смутку. 4. Командир подав знак – і мене зразу ж відпустили.
Кома Ставиться між простими частинами складносурядного речення перед сполучниками сурядності Настав осінній ранок, і закричали півні на горищах. Чи то у лісі вітер завиває, чи то осінь пісню нам співає.
Крапка з комою 1)прості частини дуже поширені; 2)прості частини мають свої розділові знаки; 3)прості частини далекі за змістом. Річка широка та глибока, а вода синя та чиста; і котиться вона, виблискуючи та шумуючи. Все зраділо,стрічаючи день; і день зрадів, розцвітаючи, ясний, теплий, погожий.
Тире 1) у простих частинах – швидка зміна подій; 2) різке протиставлення. Дощик перестав – і вмить усе навколо запахло, посвіжішало, заблищало.
Кома не ставиться 1) Для обох простих частин є спільний другорядний член речення: За селом знов шелестіли хліба й пахло полином. 2) У першій простій частині є частки тільки, лише: 3) Прості частини – тотожні, обидві: питальні, окличні, спонукальні, називні, безособові. Було затишно і пахло вогкістю. – обидві безособові. Тільки соняшники жовтіли та дозрівали помідори.
Самостійна робота: Записати речення, розставити розділові знаки, підкреслити граматичні основи, визначити вид смислових відношень між частинами, записати схеми до речень.
І сад цвіте, і горличка туркоче, і тихий промінь на покосі спить. Серцю дано не бідніти, і думам дано не всихать. Одним рятунок – смерть, а іншим – карі очі, а ще комусь – перо! Чи то солов’ї щебетали, і капали роси з туманів, і трави співали квіткам? Будь сіячем, і хай життя твоє насущний хліб, а не кукіль дає! Жити – шукати істину, і в цьому щастя. Шлях людський не встелили квіти, і на тяжкій дорозі до мети ганебно мати все і водночас нічого не уміти.
Схожі презентації
Категорії