Мова наша калинова
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Яка гучна і величава, Як України в світі слава! Яка до болю рідна й мила! О мово, ти мене зростила
Мова! Українська мова,- Вона співуча, лагідна , дзвінка… Мова» Українська мова – Єдина, рідна й дорога така. Вона, як тиха пісня колискова, Приходить в серце нам із ранніх літ. То мова - ніби пташка світанкова, Що гордо лине у стрімкий політ.
«Розминка» Скільки літер в українському алфавіті? Скільки звуків у слові кущ? Що стоїть між небом і землею? Чим закінчується вечір і починається ранок? Від назв яких двох літер стає гаряче? Що треба зробити, щоб майна злетіла? Назвіть самостійні частини мови. Назвіть службові частини мови. Назвати головні члени речення. Як написати слово робота 5 літерами? Які займенники заважають машинам їздити по дорозі?
Конкурс 2 «Поясни значення» Кидає словом як теля хвостом. Говорить слова як сокирою відрубує. Влетіло як коту за сметану. Спритна як муха в сметані. Гарненька як зірочка в небі. Говорить мов свиня хрюкає. Добирає собі місця як курка на гнізді. Кусається як муха в Спасівку.
Конкурс 3 «Відгадай загадки» Що за пані у білім жупані? Дружить з рогачами, горщиками, казанами. В роті в неї смакота. Що ж за пані то така! Без рук, без ніг, кланяється в кожній бік . Кольорова дуга через річку пролягла. Мене крають - не сумую, а весь рік усіх годую . Нахилилась над водою, наче та дівчина. В вітоньках лягла журба. Відгадали? Я….
У вінку зеленолистім, у червоному намисті Видивляється у воду на свою хорошу вроду. В нас однакові ім’я. Відгадай: хто брат, хто я? Я кажу : «З дерев лечу». Каже брат: « По пошті шлю» Біла рілля, чорне насіння, хто вміє - той посіє, хто знає - відгадає. Що у світі наймиліше? Завжди в роті , а не проковтнеш. Ходить по городу, великого роду, Ноги, як лопати, а сліду не знати. Надворі горою, а в хаті водою.
Конкурс 4 «Запипи із пам’яті» Ведучий швидко читає слова, команди за обмежений час записують ті, які вдалося запам’ятати. За кожне слово один бал. Серпанок, веселка, небокрай, берегиня, вірність, водограй, сумління, кохання, суцвіття, марево.
Конкурс 5 «Асоціації» Команди отримують слова до яких повинні записати слова – асоціації. За кожне слово один бал. Наприклад: школа – діти, ялинка – Новий рік. Село – канікули - клас - Літо – мелодія - сонце - Хліб – квітка - сад – Хмаринка - соловейко - дівчина –
Конкурс 6 «Закінчи прислів’я» За кожне правильне закінчене прислів’я – один бал. Рідна мова – не полова… Хто мовчить, той … Народ скаже, … Бджола жалить жалом, а … Гостре словечко коле … Людей питай, а … Не кажи гоп, … Слухай тисячі разів, а … Скажи мені, хто твій товариш, тоді … Слово до слова - …
Конкурс 7 «Поезія про рідну мову» Завдання. Виразно прочитати поетичні твори про рідну мову.
Конкурс 8 «Мовне асорті» « Мовне асорті» Дати як можна більше відповідей на запитання. - Державна мова України - Назвіть головні члени речення - Як називаються літери, що записані у певному порядку - Скільки букв о у слові молоко Остання буква у слові сім - Слова, що мають багато значень - Слова, що мають спільний корінь - Яка буква не має звука - Словник, з якого дізнаємося значення слова - Сьомий відмінок нашої мови - Який знак ставиться в кінці розповідного речення - Частина слова перед коренем - Розмова двох осіб
Конкурс 9 «Скоро мовить скоромовку» 1. Хитру сороку спіймати морока, А на сорок сорок - сорок морок. 2. Цить, не плач, спечемо калач, Медом помажемо, тобі покажемо, Самі з їмо, тобі не дамо. 3. Три дроворуба на трьох дворах дрова рубали. 4. Сходи, сину, на часину, знеси, сину, сіна в сіни.
Конкурс 10 «Вгадай народну пісню» Народна пісня - голос невсипущий, Душі людської вічне відкриття. Вона ніколи, як і хліб насущний, Не вийде з мови сущого життя Українська пісня - скарб нашої мови
Конкурс 11 «Шаради» Доведіть, що ви знаєте українську мову, відгадайте мовні загадки – шаради. 1. Префікс від слова перенести, корінь від слова казати . 2. Корінь від слова квітка, суфікс від слова вудочка, закінчення від слова зірка . 3. Корінь від слова лісок, суфікс від слова зимова, закінчення від слова червоний . 4. Префікс від слова підніс, корінь від слова вода, суфікс від слова грибний, закінчення від слова білий.
Тож вивчайте рідну мову Вже тепер, з маленьких літ. Українське наше слово Хай звучить на цілий світ!
Схожі презентації
Категорії