Морфологічні ознаки прикметника
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Ти навіть не уявляєш, яка сила знаходиться в тобі. Ти здатен на більше. Осмілюйся і досягай своїх цілей, не дивлячись ні на що, тому що ти це можеш!
Епіграф до уроку: Що доля нелегка, – в цім користь і своя є, Блаженний сон душі мистецтву не сприяє. Ліна Костенко
Дощ полив, і день такий полив'яний. Все блищить, і люди як нові. Лиш дідок старесенький, кропив'яний, блискавки визбирує в траві. (Ліна Костенко «Дощ полив, і день такий полив'яний»)
Як розумієте значення слова полив’яний (день полив’яний)? ПОЛИВ'ЯНИЙ - поливаний, покритий поливою , поґлянсований, ґлазурований).
Мета: поглибити знання про прикметник як частину мови. Вдосконалити ваші вміння розпізнавати прикметники в тексті, визначати їхні морфологічні ознаки, синтаксичну роль. Збагатити вашу лексику , розвивати зв’язне мовлення, уміння застосовувати на практиці здобуті знання. Виховувати патріотичні почуття, формувати позитивне мислення.
що назва “прикметник” вперше з’явилася в підручнику Я. Головацького «Граматика руского язика» (Львів, 1849 рік). Отже, їй 162 роки.
Це повнозначна (самостійна) змінна частина мови, що виражає ознаку або властивість предмета і відповідає на питання який? (яка? яке? які?), чий? (чия? чиє? чиї?) материнська ласка , батькова порада .
Що означає? На які питання відповідає? Морфологічні ознаки Синтаксична роль Ознаку предмета Який? Чий? Рід, число, відмінок Означення, присудок
Прикметник має ознаки роду, числа, відмінка, які узгоджуються з родом, числом і відмінком іменника: глибокий яр, глибокою рікою, глибокому озеру, глибоких морів. Початкова форма прикметника - чоловічий рід називного відмінка однини.
Красива осінь вишиває клени Червоним, жовтим, срібним, золотим. А листя просить: – Виший нас зеленим! Ми ще побудем, ще не облетим.
Стара дзвіниця й досі ловить ґави. Серед мого колишнього двора стоїть дівча, таке, як я, біляве, очима світ у душу набира.
Моральний - той, що стосується моралі, етичний. Моральні відносини- сукупність взаємин і зв'язків, у процесі яких виявляється ставлення людей до суспільства і до самих себе і за допомогою яких регулюється моральна діяльність. Моральне виховання - формування у людини характерних для даного суспільства норм поведінки. Етичний - моральний, добропристойний, доброзвичайний, доброчесний. Естетичний – витончений, гарний, пройнятий естетизмом.
Страшного, маленька, доброго, розумного, інтелігентного, безцеремонно, брутально, повоєнні, літературну,відомим, аристократичною, глибоку, допитливого, свіжими, оригінальним.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Вивчити теорію (параграф 37). Письмово – вправа 351. Додатково (за бажанням) – із поезій Ліни Костенко виписати в зошит по 5 речень, де вживаються прикметниеи, визначити їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль.
Схожі презентації
Категорії