ЛЕКСИКО-СТИЛІСТИЧНІ СИНОНІМИ ТА ЇХ ВИДИ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Наведіть приклади лексико-стилістичних синонімів. Виразно прочитайте речення. До виділених слів підберіть синоніми. Поясніть авторський їх добір.
1. Ліс співа то грізно, то шовково, Як морська безсмертна глибина,— Не одно ж там розцвілося слово, Запалала пісня не одна (М. Рильський). Виразно прочитайте речення. Визначте стилістичну роль переносного слововживання. Які тропи зустрілися в реченнях? Запишіть речення і поясніть розділові знаки.
3. Ридма ридають хвилі, а морю пишуть ріки, що води їх сміються від сонця і вітрів (П. Тичина).
Прочитайте речення. Зверніть увагу, як М. Коцюбинський працював над словом, зокрема, підбираючи синоніми (у дужках подано перший варіант). 1. По цій коротенькій прелюдії, виконаній з обох сторін однаковим тоном (одним голосом), знялася ціла буря голосів. 2. Вечір за вечором просиджували вони з Гафійкою у прибраній (чистій), немов на Великдень, хаті, в чистій одежі.
3. Тимчасом рій згадок викликав у пам’яті давно забуті обличчя й події, колись пережиті почуття (емоції). 4. Вона не могла з певністю сказати, чи то був сон, чи привид (галюцинації). 5. При повній (абсолютній) тиші в повітрі, густий гай легко затримав зібране за день тепло.
1. Вмирає все в житті, та не вмирає слово… Із небом розмовля, з землею гомонить (А. Малишко). Перепишіть речення. Які тропи з стилістичною метою використані в них? Складіть схему останнього речення.
2. Думаю, що у сильних духом людей страждання повинні перековуватись у мужність. Читаю Лесю Українку. І якось глибше розумію її, ніж розумів до цього часу (С. Будний).
3. Слався ж вовіки на селах і в городах Бронзовим сяйвом у древнім гербі хліборобів — Найіменитіших аристократів труда (С. Олійник).
1. Гарний. 2. Ненадійний. 3. Старий. 4. Гілястий. 5. Сумний. 6. Чудовий. 7. Товстий. 8. Старанний. 9. Змерзлий. Користуючись довідкою, до кожного з поданих прикметників підберіть по кілька синонімів і запишіть їх у вигляді синонімічних груп. Поясніть відтінки в їх значеннях, утворіть з кількома групами словосполучення.
Запишіть речення, підібравши синоніми (що стоять у дужках), які найбільше підходять за змістом. 1. Усі (трудящі, працівники, трудівники) нашої фірми своєчасно подали звіти. 2. За статтю до молодіжної газети я одержав (плату, гонорар). 3. Дрохви дуже (боягузливі, лякливі, полохливі, боязкі).
Домашнє завдання (на вибір) Письмово доведіть (з наведенням прикладів), що наявність синонімів допомагає урізноманітнити мовлення, уникнути повторів слів, найточніше і виразніше висловити думки і почуття. Творчо використовуючи лексико-стилістичні синоніми різних видів, напишіть міні-твір на вільну тему.
Схожі презентації
Категорії