X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Лексикологія

Завантажити презентацію

Лексикологія

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Слайд 2

Лексикологія – наука, яка вивчає значення слів, їх уживання. Лексика – усі слова, які вживаються в мові, становлять її словниковий склад. Кожне слово щось означає: називає предмет, дію, ознаку, тобто має лексичне значення. Лексичне значення мають тільки самостійні частини мови.

Слайд 3

З′ясуйте, що зображено на картинках та поясніть лексичне значення цих слів

Слайд 4

Слайд 5

Слайд 6

Синоніми Синоніми – це слова, різні за звучанням і написанням, але однакові або близькі за лексичним значенням. Два і більше синонімів утворюють синонімічний ряд.

Слайд 7

Дружити – приятелювати, товаришувати, ладити, брататися. Лагідне – привітне, ласкаве, приємне.

Слайд 8

Дібрати синонімічний ряд до слів Радіти – Мудрий -

Слайд 9

Антоніми – це слова з протилежним значенням. Антонімами можуть бути іменники, прикметники, дієслова, прислівники.

Слайд 10

Вечір Ранок

Слайд 11

Літо Зима

Слайд 12

Гра “Знайди антонім”

Слайд 13

Омоніми Омоніми – слова однакові за звучанням або написанням, але різні за значенням.

Слайд 14

“Естафета”. Відшукай омоніми в каламбурах Вовк В лісі вовк страшний живе, Поїдає все живе. Їжачок Їжачиха сину шила Чобітки без голки й шила. Кіт Я кота шукав уранці І знайшов його у ранці. Рис Не любить їсти рис Борис, Бо рис – це вам не барбарис.

Слайд 15

Однозначні слова Однозначними називаються слова, які мають одне лексичне значення.

Слайд 16

Слайд 17

Багатозначні слова Багатозначними називаються слова, які мають кілька лексичних значень.

Слайд 18

Слайд 19

Слайд 20

Козак – в Україні ХV – XVIII ст. – вільна людина, член козацького війська (пряме значення слова). Козак – відважний, хоробрий, з високими моральними якостями чоловік, лицар (переносне значення слова).

Слайд 21

Проблемне завдання. Визначте первинне і вторинне значення слова ряст за допомогою тлумачного словника

Слайд 22

Словники – особливі книги, які допомагають писати правильно і красиво.

Слайд 23

Слайд 24

Завдання для юних ерудитів. Що означає твоє ім′я? (Робота із словником власних імен). Аліна - Анна (Ганна) – Євген – Ірина (Ярина) – Дмитро – Марина – Руслан – Тарас – Христина – Юлія – Ярослав – Яків –

Слайд 25

Тест Розкрийте значення слів: Галушник - А) любитель галушок; Б) той, хто варить галушки; В) товста людина. 2. Гладун – А) глек; Б) товстун; В) гладенький камінець.

Слайд 26

3. Гринджоли – А) чоботи; Б) сани; В) музичний інструмент. 4. Гайовик – А) лісник; Б) гриб; В) кошик для гайок. 5. Дерун – А) оладок з тертої картоплі; Б) той, хто забирає яйця з гнізд диких птахів

Слайд 27

«Сучасний орфографічний словник української мови. Написання складних слів» Пропонований словник висвітлює одне із найскладніших питань української орфографії — написання слів разом, окремо, через дефіс. Правопис складних слів в українській мові регулюється довгим рядом правил, які, крім того, мають численні винятки. Обидва випадки — написання за правилом і винятки — широко представлені у словнику на матеріалі загальновживаної лексики сучасної української мови. Словник містить 35 тис. слів.

Слайд 28

У четвертому виданні  "Повного словника антонімів української мови" видані антоніми різного типу, а в словникових статтях тлумачаться їх значення, наводяться зразки їхньої сполучуванності з іншими словами, антонімічні стійкі словосполучення та фразеологізми, приклади їх використання в текстах творів, висловах, відомості про антонімічну синонімію, споріднені антонімічні пари.

Слайд 29

Перша сторінка одного з найдавніших словників української мови - «Лексіконъ славенорωсскїй и именъ Тлъкованїє» Памви Беринди

Слайд 30

У словнику, який нараховує близько 9200 синонімічних рядів ( у двох томах),подається синонімічне багатство української мови ( на матеріалах літературної мови 19-20ст., діалектної та народнопоетичної лексики0 із семантичним,граматичними, стилістичними характеристиками синонімів та прикладами їх уживань в контексті.він є найповнішим за ступенем опрацювання зібранням української синоніміки.

Слайд 31

Слайд 32

Слайд 33

Слайд 34

Слайд 35

Словник української мови, що розкриває етимологію — походження та історію семантики слів української мови. Подає розширений матеріал по кожній словниковій статті, вказує відповідники українських коренів та словоформ в інших слов'янських та індоєвропейських мовах. Цей фундаментальний «Етимологічний словник української мови» у семи томах, за свідченням фахівців, є найкращим зі слов'янських етимологічних словників. Він подає етимологію і характеризує стан етимологічної розробки усіх зафіксованих у ХІХ–ХХ ст. слів української мови та її діалектів за винятком найрегулярніше утворюваних похідних форм, застарілих слів та вузькофахових термінів іншомовного походження.

Слайд 36

«Сучасний тлумачний словник української мови» є універсальним довідником, укладеним відповідно до чинного українського правопису з урахуванням змін, які сталися останнім часом у лексичному та семантичному мовному складі. Від аналогічних видань Словник відрізняється інформативною насиченістю і компактністю. Він містить досить повні й зрозумілі формулювання значень загальновживаних слів української мови. Відмітною рисою Словника також є тлумачення сталих виразів (термінологічних сполук, приказок, сленгових фразеологізмів). До складу Словника ввійшли неологізми, пов'язані з розширенням міжнародних зв'язків і розвитком новітніх технологій, широким застосуванням у періодиці та ефірі новітньої лексики. Хоча до Словника включено лексеми художньої літератури XIX-XX століть, етнографічні поняття, притаманні культурі українського народу, проте у ньому більшу увагу приділено сучасним культурним надбанням, а також ураховано слова та сталі вирази, які донедавна залишались на периферії літературної мови (знижена, жаргонна, сучасна молодіжна лексика, напр., пролетіти як фанера над Парижем, цирк на дроті). Уміщено також слова, що ввійшли в актив порівняно нещодавно і стали досить поширеними, напр., відтак, зазвичай, наразі.

Слайд 37

Слайд 38

Шевченківський словник є своєрідним підсумком розвитку шевченкознавства. Він містить багатосторонні відомості про життя та творчість Тараса Григоровича Шевченка — поета і художника. Широко подано відомості про літературну та художню творчість Шевченка. Вміщено окремі статті про кожний його літературний твір і більшість мистецьких творів. Шевченківський словник – багатоілюстроване видання, в якому подано репродукції багатьох малярських творів Шевченка, автографи творів поета, фото видань його творів, карти, фото місць перебування Шевченка. Всього подано близько 1000 ілюстрацій, зокрема 63 ілюстраційні таблиці на вклейках, з яких 20 — кольорові

Слайд 39

Голобородько К.Ю. Позакласна робота з рідної мови. - Харків, Основа, 2005. – с.96 Єрмоленко С. Я., Сичова Т. В. Рідна мова 5 клас.- Київ, Грамота, 2005.–с.125 -165 Нечайволод Л. І., Скляр С. С. Нетрадиційні уроки з рідної мови. – Харків, Торсінг, 2004

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Різне