Християнські мотиви на уроках української літератури
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Біблійні сюжети й мотиви в українській літературі Філософ і просвітитель Григорій Сковорода називав Біблію своєю «возлюбленою невісток» і зазначав, що саме в духовному шлюбі з Книгою книг народилися найкращі його твори.
Т.Г.Шевченко До Біблії звертався і Тарас Шевченко. З неї він брав вислови (як епіграфи до творів «Сон», «Єретик», «Великий льох»), мотиви, які по-своєму переробляв. Такої переробки зазнали десять псалмів Давидових. У сто тридцять другому псалмі митець лине думкою в далеке майбутнє, в якому всі люди будуть рівними, житимуть, як брати. Найповніше Т. Шевченко сказав про те, яким уявляє нове суспільство, у поезії «Ісаія. Глава 35», використавши пророцтва Ісаія, автора однієї з книг Біблії.
Переспіви біблійних псалмів Іван Франко, поема “Мойсей” Леся Українка “В катакомбах”, “Одержима”
Роман У.Самчука “Марія” Повість Уласа Самчука «Марія» —унікальне явище в українській літературі. Це один з небагатьох творів, що розповідає про період, протягом якого в Україні голодною смертю загинули мільйони людей. У двадцятому столітті. В самому центрі Європи. На території з багатими чорноземами і споконвічними господарями. Що це, якщо не Апокаліптичний жах. Проте унікальність повісті не лише у правдивому відтворенні цих моторошних реалій: спостерігаючи за долею однієї родини, автор із воістину епічною масштабністю зобразив передумови голодного геноциду.
Ім'я головної героїні — Марія. Одна зі сценічних постановок твору мала назву «Сльози Божої Матері». Важко не побачити зв'язку. Впізнаване ім'я — знайомий образ. Та й композиційні частини твору названі досить прикметно: «Книга про народження Марії», «Книга днів Марії», «Книга про хліб». Образ Марії набуває символічного значення. Він одночасно є і збірним образом українських жінок-матерів, і викликає асоціацію з духовною суттю Діви Марії. Образ Діви Марії
Зображення історії Каїна й Авеля через образи Максима і Лавріна, синів Марії. Лавріна виховували праця на землі і книги. Він — один із тих молодих українців, що, ставали «інтелігентами у першому коліні». Максим ріс «харцизом», вдатним на розбій і злочинства. Тож не дивно, що він вернувся з фронтів громадянської війни «большевиком», разом зі шкірянкою та наганом привізши і відповідну філософію. Каїн убив Авеля. Максим доніс на Лавріна. На той час це було рівноцінно вбивству. Лавріна репресували. Він більше не повернувся. Можна хіба здогадуватись, яку гірку чашу приготувала йому доля. Каїна було проклято. Максимові за смерть Лавріна, за зневагу до матері і до роду помстився рідний батько.
Сюжети й образи Біблії мають символічне значення, до них, думаю, ще довго будуть звертатися митці різних країн, відшукуючи відповіді на вічні питання про добро і зло, смерть і безсмертя, любов і ненависть.
Схожі презентації
Категорії