Борис Олійник
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Борис Олійник – лауреат Державної премії України ім. Т.Шевченка 1983 року за твори:”Сива ластівка”, ”У дзеркалі слова”, ”Дума про місто”
Народився Борис Ілліч Олійник 22 жовтня 1935 р. в с. Зачепилівці на Полтавщині в родині службовця.
У 1953 р. після закінчення середньої школи Б. Олійник вступив на факультет журналістики Київського університету імені Тараса Шевченка, по закінченні якого працював у редакціях газети «Молодь України», журналів «Ранок», «Дніпро», «Вітчизна». У 1957 р. на сторінках університетської багатотиражки з'явився перший вірш Олійника — «Б'ють у крицю ковалі».
Поет високої культури і громадянського обов'язку, Борис Олійник зосереджує свою увагу на найбільш важливих проблемах часу, наполегливо утверджує високі гуманістичні ідеали, бореться зі злом.
Відзнаки і нагороди Лауреат Державної премії СРСР, Державноїпремії України ім. Т. Шевченка, міжнародних премій імені Сковороди та «Дружба», Герой України (до 70-річчя з дня народження). Відомий державний діяч: обирався депутатом Верховних Рад СРСР (з 1989 по 1991 рік — віце-голова Палати Національностей Верховної Ради СРСР) та України. За вагомий особистий внесок у справу консолідації українського суспільства, розбудову демократичної, соціальної і правової держави та з нагоди Дня Соборності України Президент України Віктор Ющенко 16 січня 2009 нагородив Бориса Олійника орденом Свободи[2]. Орден князя Ярослава Мудрого IV ст.(1999[3]), V ст. (1995[4]). 15 жовтня 2009 удостоєний звання «Почесний доктор Київського національного університету імені Тараса Шевченка»[5]
“ Коли вже народився ти поетом, - За все відповідай у цім житті “, - ці слова Б.Олійника стали своєрідним кредо його творчості.
Творчість 1948 - Надруковано перший вірш “Краю мій!” у Новосанжарській районній газеті “Ленінським шляхом”. 1959 - Вихід у світ збірки нарисів “За Північним Дінцем”. 1962 - Вихід у світ першої збірки поезій “Б’ють у крицю ковалі”. 1962 - Вихід у світ збірки поезій “Двадцятий вал”. Присудження премії імені М.Островського за збірки: “Б’ють у крицю ковалі” і “Двадцятий вал”. 1964 - Вихід у світ збірки поезій “Вибір”. 1965 - Вихід у світ поетичних збірок “Гонг” і “Поезії”. 1968 - Вихід у світ збірки поезій “Коло”. 1972 - Вихід у світ збірки поезій “На лінії тиші”. 1973 - Вихід у світ поетичних збірок “Рух” і “Стою на землі” (російською мовою). 1974 - Вихід у світ збірки поезій “Ми знаємо для чого жить”.
1975 - Вихід у світ збірки поезій “Гора”. 1976 - Вихід у світ поетичних збірок “Істина” і “Кредо”. 1977 - 1979 - Вихід у світ поетичних збірок “Стою на землі” (російською і вірменською мовами), “Кредо” та “На лінії тиші” (російською мовою), “Заклинання вогню” (українською і білоруською мовами), “Земля”(естонською мовою), “В центрі кола” (російською мовою), “Сива ластівка”. 1980 - Вихід у світ збірки поезій “Стою на землі” (азербайджанською мовою). 1981 - Вихід у світ поетичних збірок “У дзеркалі слова”, “Доля”. 1982 - Вихід у світ (окремими книжками) поем “Дума про місто”, “Золоті ворота” (російською мовою), “Крило”, “Заклинання вогню” (словацькою мовою), “Урок” (грузинською мовою).
1983 - Нагородження Державною премією УРСР імені Т.Г.Шевченка (за збірки поезій “Дума про місто”, “Сива ластівка”, “У дзеркалі слова”). Вихід у світ публіцистичної книжки “Планета поезія”, збірки “Поеми”. 1984 - Вихід у світ поетичних збірок “У дзеркалі слова” (російською мовою), “Міра”, “Сива ластівка” (видання друге, доповнене). 1985 - Вихід у світ “Вибраних творів” у 2 томах, збірок “Вибране” (російською мовою), “Поезії” (молдовською мовою). 1986 - Вихід у світ збірки “Поезії”. 1987 - Вихід у світ (окремою книжкою) поеми “Трубить Трубіж”. Обрання головою правління Українського фонду культури (один з фундаторів цієї благодійної організації). Фундатор щорічного міжнародного Шевченківського свята “В сім’ї вольній, новій”.
1988 - Вихід у світ збірки “Сива ластівка” (російською мовою). 1989 - Вихід у світ збірки поезій “Поворотний круг”. 1990 - Вихід у світ публіцистичної книжки “Криниці моралі та духовна посуха”. Ініціювання спорудження пам’ятника жертвам Голодомору 1932-33 рр. (відповідно до цієї ініціативи в 1990-93 рр. поблизу м. Лубен Полтавської області створено Меморіал Скорботи). 1992 - Вийшла друком книжка “Два роки в Кремлі” (російською мовою). 1993 - Вийшла друком книжка “Відступник, або Два роки в Кремлі” (українською, російською, азербайджанською, угорською мовами). 1994 - Нагородження міжнародною премією імені Григорія Сковороди (за есе “Чай подвійних стандартів, або Хто і з якою метою сатанізує сербів”). 1995 - Вийшли поетичні збірки “Сива ластівка” (видання третє, доповнене), “Шлях”, публіцистична книжка “Сатанізація сербів, кому вона потрібна?” (паралельно українською і сербською мовами).
1996 - Вихід у світ збірки поезій “Відлуння криці” (болгарською мовою). 1997 - Вихід у світ поеми “Трубить Трубіж” (перевидання), збірки поезій “Гамлет і ХХ століття ” (румунською мовою). 1998 - Вихід у світ поетичних збірок “Трубить Трубіж” (вірші та поеми), “Привіт з Дніпра” (сербською мовою). 1999 - Вихід у світ збірки поезій “Біла мелодія”, історичного нарису “Жорстока правда”, есе “Хто наступний?” (українською і російською мовами). 2000 - Вихід у світ збірки поезій “Таємна вечеря”, поеми “Трубить Трубіж” (російською мовою). 2001 - Вихід у світ збірок поезії “Знак”, “Стою на землі” і книжки “Два роки в Кремлі” (сербською мовою). 2005 - 2006 - Вихід у світ “Вибраних творів” у 2 томах.
Віддай усе, що взяв, і освятись. Ще більше, ніж узяв, зумій віддати… Стоїть на видноколі світла мати – У неї вчись.
І стоїть тепер над воротами, І когось так печально жде: Може, хтось-таки… Ну, хоч хтось-таки?... Та ніхто до неї не йде.
Мамо, вечір догоря, Вигляда тебе роса, Тільки ти, немов зоря, Даленієш в небеса, Даленієш, як за віями сльоза.
Схожі презентації
Категорії