"Наукова діяльність О.М Бутлерова"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Загальні відомості Олександр Михайлович Бутлеров (1828-1886), народився в селі Бутлеровка, нині Олексіївський район Татарстану) - російський хімік, творець теорії хімічної будови органічних речовин, родоначальник "бутлеровской школи" російських хіміків, вчений – бджоляр, громадський діяч, ректор Імператорського Казанського університету в 1860 - 1863 роках.
Наукова діяльність Ще будучи вихованцем пансіону почав цікавитися хімією: разом з товаришами вони намагалися виготовити то порох, то "Бенгальські вогні". Одного разу, коли один з дослідів привів до сильного вибуху, вихователь суворо покарав його. Три дні поспіль Бутлерова виводили і ставили в куток на весь час поки інші обідали. На шию йому вішали чорну дошку, на якій було написано "Великий хімік". Згодом ці слова стали пророчими.
Наукова діяльність В Казанському університеті Бутлеров захопився викладанням хімії, професорами якої були К. К. Клаус і Н. Н. Зінін. З 1852, після переходу Клауса в Дерптський університет, Бутлеров очолив викладання всієї хімії в Казанському університеті. В 1851 Бутлеров захистив магістерську дисертацію "Про окисленні органічних сполук", а в 1854 в Московському університеті - докторську дисертацію "Про ефірних маслах". Під час закордонної поїздки в 1857 - 1858 зблизився з багатьма видатними хіміками, у тому числі з Ф. А. Кекуле і Е. Ерленмейера, і провів близько півроку в Парижі, діяльно беручи участь у засіданнях щойно організованого Паризького хімічного суспільства. У Парижі, в лабораторії Ш. А. Вюрца, Бутлеров почав перший цикл експериментальних досліджень. Відкривши новий спосіб отримання йодистого метилену, Бутлеров отримав і досліджував численні його похідні; вперше синтезував гексаметилентетрамін ( уротропін) і полімер формальдегіду, який при обробці вапняною водою переходив в цукристе речовина (що містить, як було встановлено Е. Фішером, a-акрозу). За словами Бутлерова, це - перший повний синтез цукристого речовини.
Науковий внесок Бутлеров вперше пояснив явище ізомерії тим, що ізомери - це з'єднання, що володіють однаковим елементарним складом, але різним хімічним будовою. У свою чергу, залежність властивостей ізомерів і взагалі органічних сполук від їх хімічної будови пояснюється існуванням в них передається вздовж зв'язків "взаємного впливу атомів", в результаті якого атоми залежно від їх структурного оточення набувають різне "хімічне значення". Самим Бутлеровим і особливо його учнями В. В. Марковникова і А. Н. Поповим це загальне положення було конкретизоване у вигляді численних "правил". Вже в XX столітті ці правила, як і вся концепція взаємного впливу атомів, отримали електронну інтерпретацію.
Науковий внесок Велике значення для становлення теорії хімічної будови мало її експериментальне підтвердження в роботах як самого Бутлерова, так і його школи. Він передбачав, а потім і довів існування позиційної і скелетної ізомерії. Отримавши третинний бутиловий спирт, він зумів розшифрувати його будову і довів (спільно з учнями) наявність у нього ізомерів. В 1864 Бутлеров передбачив існування двох бутанів і трьох пентанов, а пізніше і изобутилена. Щоб провести ідеї теорії хімічної будови через всю органічну хімію, Бутлеров видав у 1864 - 1866 в Казані 3 випуски "Введення до повного вивчення органічної хімії", 2-е вид. якого вийшло в 1867 - 1868 німецькою мовою. Бутлеров вперше почав на основі теорії хімічної будови систематичне дослідження полімеризації, продовжене в Росії його послідовниками і увінчалася відкриттям С. В. Лебедєвим промислового способу отримання синтетичного каучуку.
Твори Вступ до повного вивчення органічної хімії, в. 1-3, Казань, 1864-1866; Статті з бджільництва, СПБ, 1891; Обрані роботи з органічної хімії, М., 1951 (бібл. праць з хімії); Твори, т. 1-3, М., 1953-1958 (бібл. праць); Наукова та педагогічна діяльність. СБ документів, М., 1961.
Схожі презентації
Категорії