Хімія та її вплив на здоров'я людини
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Павлова Олена Дмитрівна, учитель хімії Мошнівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Черкаської районної ради
Завдання до теми Розглянути: прикладне значення хімії, її позитивний і негативний вплив на життя і здоров’я людини. використання хімічних знань у медицині та фармакології. значення хімії у створенні нових препаратів та розв'язання проблеми ВІЛ/СНІДу та інших захворювань. шкідливий вплив уживання алкоголю, наркотичних препаратів, тютюнопаління на здоров’я людини.
Що ми робили… Підбирали матеріал в бібліотеці. Працювали в Інтернеті. Аналізували і узагальнювали відібране. Радилися з учителями хімії, основ здоров'я, основ медичних знань, біології. Працювали над дизайном слайдів. Складали тексти. І ось результат…
Хімія і повсякденне життя Із досягненнями хімії ми зустрічаємося кожного дня. Важко уявити життя без побутових хімікатів, будівельних матеріалів, ліків, волокон, пластмас і т.д. Уникнути контакту з хімікатами неможливо. Хімічні товари становлять частину нашого повсякденного побуту й виконують чимало завдань. Оскільки хімічні речовини створюються штучно, то вони можуть бути як безпечними, так і небезпечними для здоров'я людини. Доведено, що не всі хімікати негативно впливають на навколишнє середовище, проте, існує чимало речовин, що викликають побоювання.
Стародавня мрія хіміків Легенда про еліксир довголіття виникла близько 2,5тис. років до н.е. в Шумерському царстві, яке існувало в межиріччі Тигру та Євфрату. Це був епос про Гільмеша, сина безсмертної богині Нінсун і її земного чоловіка. Наприкінці життя Гільмеш захотів безсмертя і одержав пораду з'їсти “траву життя”, що росте на морському дні. Добувши траву, по дорозі до дому він вирішив скупатися. “Траву життя” на березі знайшла змія, з'їла її і стала безсмертною, а Гільмеш помер. Багато відомих алхіміків пробували створити еліксир довголіття, та це нікому не вдалося.
Хімія і медицина Створення молекул “еліксиру довголіття” – завдання і донині фантастичне. А ось спрямований пошук хімічних речовин, за допомогою яких будь-яка людина змогла б прожити хоча б до 100 років, напевно, цілком під силу сучасним хімікам і біохімікам… Учені давно підрахували, що є 10180 можливих, біологічно активних речовин, 1018 імовірних лікарських препаратів, 107 відомих сполук, 106 комерційно доступних сполук, 106 сполук у базах даних фірм, 104 сполук у базах даних за ліками, 103 комерційних ліків і 102 комерційно вигідних ліків.
Що має бути в домашній аптечці? Заспокійливі при серцебитті, хвилюванні Валідол, валокардин, корвалол, валер'янові краплі Болезаспокійливі й жарознижуючі засоби Аспірин, анальгін, антигрипін, фервекс Болезаспокійливі, дезінфікуючі засоби при легких харчових отруєннях бесалол (салол), фталазол, фестал, активоване вугілля Антисептичні засоби борна кислота, настойка йоду, гідроген пероксид, калій перманганат (марганцівка) При опіках, невеликих ранах, тріщинах стрептоцидна і синтоміцинова мазі, спиртовий розчин прополісу При непритомностях, учадінні, сильному сп'янінні Нашатирний спирт (водний розчин амоніаку) Для змазування, полоскання при хворобах носоглотки Йодинол, фурацилін, настойка календули При нежиті Нафтизін або глазолін, ментолова олія, каметон При забиттях, “синцях” троксевазін (мазь), свинцева примочка (розчин ацетату свинцю у воді, свинцевий цукор) Від печії, для полоскання горла гідрокарбонат натрію (питна соді) Присипки від попрілостей крохмаль, тальк Перев'язувальні засоби
Хімія і створення нових препаратів Вірус імунодефіциту, СНІД, гепатиту B, С, D, а також рак виліковні. У Росії винайшли засіб і методику лікування, які дозволяють повністю інактивувати ряд РНК і ДНК-вірусів, а також дозволяють знищувати ракові клітини, не викликаючи мутацій (видозміни) в сусідніх здорових (не уражених вірусами або раковою пухлиною) клітинах. При цьому воно не має виражену токсичність, відповідає нормативам МОЗ РФ, нормам НРБ-99, та інші, а також не відноситься до класу антибіотиків (які в багатьох випадках викликають пристосування мікроорганізмів до цих самих антибіотиків і до навколишнього середовища, тобто до організму індивідуума і в більшості випадків здатні зняти лише гострі симптоми ряду захворювань, приєднуючи до захворювання термін «хронічний» або «хронічна»).
Цікаво, що… Дим сигарети містить близько 8000 тисяч шкідливих компонентів, 80 з яких стимулюють утворення ракових клітин, близько 30 відносяться до отрут. Сьогодні в світі від хвороб, зв'язаних з палінням, щороку помирає близько 5 мільйонів осіб. Люди, що почали палити до 15-ти років, помирають від раку в 5 разів частіше ніж ті, хто почав палити після 25-ти. Смертельна доза нікотину для дорослого – пачка, випалена зразу. Для молодого організму, що розвивається – півпачки. Частіше всього підліток починає палити через вплив оточення: компанія, реклама
Паління сьогодні – одна з найсерйозніших проблем, з якою борються в усьому світі. Безліч усіляких захворювань, що виникають у сучасної людини, прямо пов'язані з палінням. Найстрашніше з них рак!!! Смертність від раку легенів на 100 тис. чоловік, які: не палять – 3,4% палять сигарети – 11,4% палять люльку – 28,1% палять сигари – 78,6%
Але найголовніше, що запеклі курці теж добре знайомі з цифрами і багато чого знають про шкоду сигарет. От тільки кидати палити вони не хочуть. Чому? Як казав Бернардіно Рамазіні, італійський лікар, у 1713 році: “Цю ваду завжди будуть засуджувати і завжди до неї будуть тягнутися” Тож, давайте не будемо й починати!
Алкоголь небезпечний для організму При вживанні будь-якого алкогольного напою шлунок адсорбує 20%, інші 80% засвоюються у кишечнику. Потім кров розносить алкоголь по всьому організму. Згодом приблизно 90% алкоголю переробляється в печінці, інші 10% виводяться у незмінному вигляді легенями, нирками, потовими залозами.
Що безпечніше випити? Судячи з малюнку, то нічого. Не вірите, проведіть обрахунки самостійно…
Що чекає на любителів оковитої? Хронічне захворювання на алкоголізм. Підвищений тиск. Ураження нервової та серцево-судинної систем. Ураження печінки, підшлункової залози Деградація особистості.
речовини (переважно отруйні) рослинного і штучного походження, які сильно впливають на центральну нервову систему Людина легко звикає до цих речовин, потрапляє в психічну і фізичну залежність від них, втрачає інтерес до життя, а потім гине. Це трагедія не лише самого наркомана, а й для його рідних і друзів. Подумайте над цим… Наркотичні речовини
Якщо ви дбаєте про своє здоров’я і здоров’я близьких людей, то маєте відмовитись від зловживання алкоголем, тютюнопаління й переконати друзів і знайомих наслідувати ваш приклад.
Використана література Гроссе Э. Химия для любознательных. –Л.: Химия, 1987. Данильченко В.Є., Фрадіна Н.В. Хімія. 10-11 класи: Навч. посібник.- Х.: Країна мрій, 2003.- 220с. Кашапов Р.Ш. Живая оболочка Земли. – М.: Просвещение, 1984. Мякушко В.К. Охрана природы. – К.: Урожай, 1986 Паршенов К.Я. Книга для чтения по химии. Ч.1, 2. – М.: Просвещение, 1960 Пивоваренко В.Б. Основи біоорганічної хімії. – К.: Освіта, 1995. Савіна Л. Хімія. Я пізнаю світ. – К.: Школа, 2002. Ситник К.М. Ми і природа. – К., 1990. Таємничий світ молекул:Матеріали до уроків. – К.:Вид. дім “Шкільний світ”, 2006.-120с.
Інтернет ресурс www.wikipedia.org http://uznaika.com http://spravzdrav.ru www.ukrlib.ua www.referatik.ru http://www.4uth.gov.ua/library/department/mediateka.htm http://www.lib.com.ua/
Схожі презентації
Категорії