X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
ГРИП та інші ГОСТРІ РЕСПІРАТОРНІ ВІРУСНІ ІНФЕКЦІЇ. МЕНІНГОКОКОВА ІНФЕКЦІЯ. ДИФТЕРІЯ

Завантажити презентацію

ГРИП та інші ГОСТРІ РЕСПІРАТОРНІ ВІРУСНІ ІНФЕКЦІЇ. МЕНІНГОКОКОВА ІНФЕКЦІЯ. ДИФТЕРІЯ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ГРИП та інші ГОСТРІ РЕСПІРАТОРНІ ВІРУСНІ ІНФЕКЦІЇ. МЕНІНГОКОКОВА ІНФЕКЦІЯ. ДИФТЕРІЯ Доц. кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією Н.А. Ничик

Слайд 2

Гострі респіраторні інфекції (ГРІ) – велика група вірусних і бактерійних інфекцій дихальних шляхів, які характеризуються гарячкою, інтоксикацією та катаральними явищами.

Слайд 3

ОСНОВНІ НОЗОЛОГІЧНІ ФОРМИ Грип Парагрип Респіраторно-синцитіальна інфекція Риновірусна інфекція Аденовірусна інфекція

Слайд 4

ЕПІДЕМІОЛОГІЯ ГРВІ Джерело збудника (пацієнт наприкінці інкубаційного періоду, хворий протягом всього захворювання, реконвалесцент) Механізм передачі – повітряно-крапельний Сприйнятливість - загальна

Слайд 5

Грип – гостра антропонозна вірусна хвороба з повітряно-крапельним механізмом передачі збудника, епідемічним і пандемічним розповсюдженням; характеризується ураженням дихальних шляхів, вираженою інтоксикацією, гарячкою і помірними катаральними явищами.

Слайд 6

Історичні відомості грип уперше описав і виділив як окрему хворобу француз Етьєн Паск’є (1403) на основі аналізу епідемії, що охопила Європу. З того часу відомо близько 20 пандемій. Найбільші з них – пандемія 1918-1919 рр. («іспанка»), під час якої перехворіло біля 500 млн. і загинуло 20 млн. людей, 1957-1959 рр. (азіатський грип), коли перехворіло понад 2 млрд. людей, а загинуло не менше 1 млн. До недавнього часу крім назви грип (від франц. gripper - хапати) вживався синонім інфлюенца.

Слайд 7

Етіологія Вірус грипу (А,В,С) належать до родини ортоміксовірусів, містять однониткову РНК. Захворювання найчастіше зумовлюють віруси типу А, які залежно від антигенної будови білків гемаглютиніну (Н) і нейрамінідази (N) ділять на серовари A (H0N1), A(H1N1), A(H2N2), A(H3N2). Останнім часом циркулюють переважно віруси A(H1N1) і A(H3N2).

Слайд 8

Вірус грипу

Слайд 9

Епідеміологія Джерелом збудника є хвора людина. Додатковим джерелом, вірогідно, можуть бути домашні тварини і птахи. Хворий на грип заразний для оточуючих з перших годин хвороби. Максимальна заразливість припадає на перші 2-3 дні захворювання. Механізм передачі – крапельний. З крапельками слизу під час кашлю і чхання збудник викидається на відстань до 3-3,5 м. Сприйнятливість до грипу загальна, за винятком дітей віком до 6 міс., які мають імунітет від матері. Епідемії грипу, викликані вірусом типу А, виникають через кожні 1-2 роки, типу В – 3-4 роки.

Слайд 10

КЛАСИФІКАЦІЯ ГРИПУ Серологічний тип вірусу: А (H1N1), (H2N2), (H3N2), В, С. Клінічні форми: типова, атипова (афебрильна, акатаральна, блискавична). Ступінь тяжкості: легкий, середньої тяжкості, тяжкий, дуже тяжкий. Ускладнення: пневмонія, гайморит, отит, синусити, тонзиліт, енцефаліт, менінгоенцефаліт, пієлонефрит, холангіт й ін.

Слайд 11

ЕПІДЕМІОЛОГІЧНІ ТА КЛІНІЧНІ ОСОБЛИВОСТИ ГРИПУ Висока контагіозність Зв’язок з епідемією Короткий інкубаційний період Раптовий початок, максимальні прояви хвороби в перші години захворювання Наявність двох провідних синдромів – токсикозу і катаральних явищ верхніх дихальних шляхів (першим виникає токсикоз, і він більш інтенсивний) Напади трахеїту Зерниста енантема на м’якому піднебінні Гарячка короткочасна – 3-5 діб Часта і тривала постгрипозна астенія

Слайд 12

Клінічні відмінності грипу та інших гострих респіраторних захворювань Аденовірусна інфекція – початок поступовий, інтоксикація помірна, гарячка тривала фебрильна, ураження глотки, кон’юнктив, лімфаденопатія, гепатомегалія. Парагрип - початок поступовий, інтоксикація незначна, температура субфебрильна, ларингіт (зміни голосу, “гавкаючий” кашель, несправжній круп).

Слайд 13

Кон’юнктивіт при аденовірусній інфекції

Слайд 14

Клінічні відмінності грипу та інших гострих респіраторних захворювань Респіраторно-синцитіальна інфекція - початок поступовий і гострий, інтоксикація помірна, температура субфебрильна, бронхіоліт. Риновірусна інфекція - початок гострий, інтоксикація відсутня, температура субфебрильна або нормальна, риніт.

Слайд 15

ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА ГРВІ Виявлення збудника в змивах з рото- і носоглотки (при аденовірусній інфекції – також з кон’юнктив і калу) (культивування на курячих зародках або культурі тканин з подальшою ідентифікацією; виявлення вірусних антигенів методом імунофлюоресценції). Експрес-діагностика. Серологічні дослідження крові (РГГА, РЗК у динаміці). Загальний аналіз крові – лейкопенія, лімфомоноцитоз, прискорена ШОЕ.

Слайд 16

ЛІКУВАННЯ ГРВІ Режим ліжковий. Дієта молочно-рослинна, збагачена вітамінами, значна кількість рідини. Противірусні засоби (таміфлю, оселтамівір, ремантадин, арбідол, інтерферони та їх індуктори), протигрипозний імуноглобулін. Жарознижувальні засоби – при температурі тіла вище 38,5 °С! Показання для призначення антибіотиків наявність ускладнень вік – діти перших двох років життя, особи похилого віку наявність вогнищ хронічної інфекції тяжкий перебіг хвороби

Слайд 17

Профілактика ГРВІ Раннє виявлення та ізоляція хворого. Дезінфекційні заходи (УФО, хлорвмісні препарати). Відміна масових заходів на період підвищенної захворюваності. Екстрена профілактика (ремантадин, лейкоцитарний інтерферон, протигрипозний імуноглобулін). Специфічна профілактика (живі та інактивовані вакцини – «Ваксигрип», «Флюорикс», «Инфлувак» з епідемічно актуальних штамів вірусів грипу). Планова неспецифічна профілактика – імунокорекція (загартування, УФ і лазерне опромінення рефлексогенних зон, екстракти ехінацеї, елеутерокока).

Слайд 18

Менінгококова інфекція — гостра інфекція дихальних шляхів, яка спричинюється менінгококом (Neisseria meningitidis) і клінічно перебігає у формі назофарингіту, менінгококцемії або менінгіту. Збудник — Neisseria meningitidis, грам(-)диплококк, в мазках розміщені попарно, внутрішньоклітинно; нестійкий в зовнішньому середовищі: температурный оптимум 35-37 С; при 100 гине за 30 с; погано переносить низьку температуру, пряме сонячне світло, УФО, дезінфектанти.

Слайд 19

Джерело збудника безсимптомні носії хворі на менінгококовий назофарингіт хворі на генералізовані форми інфекції Механізм передачі – повітряно-краплинний. Сезонність – лютий-квітень. Періодичність – 10-30 років. Найчастіше хворіють діти до 10 років. Захворюваність спорадична, можливі спалахи. Імунітет типоспецифічний, стійкий. На 1 хворого припадає до 2000 носіїв.

Слайд 20

Класифікація менінгококової інфекції Клінічні форми локалізована (менінгококоносійство, гострий назофарингіт); генералізована – менінгококцемія (типова, блискавична), хронічна, менінгіт, менінгоенцефаліт, змішана (менінгіт + менінгококцемія); рідкісні форми – ендокардит, артрит, поліартрит, пневмонія, іридоцикліт. Ступінь тяжкості: легкий, середньої тяжкості, тяжкий. Ускладнення: гострий набряк і набухання головного мозку, інфекційно-токсичний шок.

Слайд 21

Менінгококовий назофарингіт Гострий початок Біль у голові, закладення носа, нежить. Задня стінка носоглотки гіперемічна, набрякла, лімфоїдні фолікули гіперплазовані, збільшені підщелепні та шийні лімфатичні вузли. Температура тіла може залишатися нормальною, але здебільшого підвищується до 38 °С і вище. Гарячка триває лише 1-3 дні. Хворі, як правило, почуваються задовільно і швидко одужують.

Слайд 22

Менінгококцемія Раптовий початок. Гарячка досягає 38-39 °С. Явища інтоксикації: загальна слабкість, біль голови та у м'язах спини, кінцівок, спрага, блідість. Через 4-6 год з'являється характерна висипка.

Слайд 23

Особливості висипки геморагічний характер; локалізація на сідницях, стегнах, гомілках, тулубі; рясна висипка; різні розміри елементів – від петехій до великих крововиливів; неправильна форма, часто зірчаста; різне забарвлення і яскравість елементів; некроз у центрі елементів висипки з утворенням дефектів.

Слайд 24

Менінгококцемія

Слайд 25

Некроз у центрі елементів висипки

Слайд 26

Некроз у центрі елементів висипки

Слайд 27

Некроз дистальних фаланг

Слайд 28

Менінгококовий менінгіт Раптовий початок. Висока температура тіла, дуже сильний біль голови. Блювання (яке не пов’язане з їжею і не приносить полегшення) без нудоти. Поза «лягавого собаки». Ін'єкція судин склер, обличчя червоне; у половини хворих довкола носових отворів, на губах, вушних раковинах – герпетична висипка з крововиливами. Пульс частий, артеріальний тиск знижується. Тони серця ослаблені, в легенях – сухі, іноді вологі хрипи.

Слайд 29

Типова поза хворого на менінгококовий менінгіт

Слайд 30

ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА Виявлення збудника в мазках з ротоглотки, крові, ліквору забір матеріалу із ротоглотки, не торкаючись тампоном зубів, слизової щік і язика (лізоцим); при мікроскопії – грамнегативні диплококи, розташовані внутрішньоклітинно; посів матеріалу на середовища з додаванням людського або тваринного білка; доставка матеріалу в лабораторію при температурі 35-37 °С. Серологічні дослідження крові (у динаміці з інтервалом 5-7 днів). Експрес-діагностика (РЕМА, імунофлюоресценція.)

Слайд 31

Мазок із задньої стінки носоглотки беруть натще або через 3-4 год після їди стерильним ватним тампоном на зігнутому дроті, який кінцем догори вводять за м'яке піднебіння; забраний матеріал при витягуванні не повинен торкатися зубів, слизової оболонки щік і язика, щоб не зазнав антимікробної дії слини. Кров одержують з вени, ліквор – при люмбальній пункції. Посів потрібно робити біля ліжка хворого і до початку антибіотикотерапії, на штучні середовища з додаванням людського або тваринного білка (кров, сироватка, молоко) при температурі – 35-37 °С. Матеріал доставляють у лабораторію в теплому стані (у термосі). Слиз з носоглотки слід висівати на сироватковий агар з додаванням ристоміцину або лінкоміцину з метою пригнічення росту грампозитивних коків.

Слайд 32

ЛІКУВАННЯ При генералізованих формах – негайна госпіталізація антибіотики у великих дозах (бензилпеніцилін 200-500 тис. ОД/кг) глюкокортикоїди дегідратація (при менінгіті) дезінтоксикация боротьба з ДВЗ-синдромом (гепарин, контрикал, свіжозаморожена плазма) При менінгококоносійстві – антибіотики у звичайних дозах, місцева санація (УФО, ультразвук, полоскання), антигістамінні, загальнозміцнюючі засоби

Слайд 33

ПРОФІЛАКТИКА Своєчасна нейтралізація джерела збудника виявлення і госпіталізація хворих на менінгококовий менінгіт і сепсис; госпіталізація в інфекційну лікарню або ізоляція вдома хворих на менінгококовий назофарингіт та носіїв з осередків інфекції, до клінічного видужання; контроль носійства менінгококів через 5 діб після виписки із стаціонару реконвалесцентів, які відвідують дитячі заклади, школи, інтернати, мешкають у гуртожитку . Медичне спостереження за контактними особами протягом 10 діб (термометрія, огляд шкіри і носоглотки). Бактеріологічне обстеження ( дітей двічі, дорослих одноразово). 10-денний карантин на дитячий заклад, який відвідував хворий, санація виявлених носіїв антибіотиками (ампіцилін, еритроміцин). Дезінфекція (провітрювання, кварцове опромінювання, вологе прибирання приміщень з використанням дезінфікуючих засобів). За епідпоказаннями – щеплення менінгококовою вакциною серогруп А, В і С.

Слайд 34

ДИФТЕРІЯ Гостра інфекційна хвороба з групи інфекцій дихальних шляхів, яка характеризується фібринозним запаленням слизових оболонок рото- і носоглотки, гортані та токсичним ураженням серцево-судинної і нервової систем. ЕПІДЕМІОЛОГІЯ Джерело збудника – хвора людина чи носій (реконвалесцент або здоровий) токсигенних штамів. Шляхи передачі – повітряно-крапельний, контактно-побутовий (зрідка). Сприйнятливість висока, але хворіють переважно дорослі та не щеплені (або неправильно щеплені) діти. Захворюваність спорадична, можливі спалахи

Слайд 35

КЛАСИФІКАЦІЯ ДИФТЕРІЇ За локалізацією – ротоглотки, носа, гортані, трахеї та бронхів, рідких локалізацій (шкіра, очі). За тяжкістю – легка, середньотяжка, тяжка, геморагічна, гіпертоксична. За поширенням – локалізована, поширена, комбінована. За характером процесу – катаральна, острівцева, плівчаста. Ускладнення – інфекційно-токсичний шок, ДВЗ-синдром, міокардит (ранній, пізній), полірадикулоневрит (ранній, пізній), нефрозонефрит та ін. Субклінічна (бактеріоносійство).

Слайд 36

КЛІНІКА ДИФТЕРІЇ Підвищення температури тіла. Явища інтоксикації (нездужання, загальна слабкість, біль голови). Біль у горлі - незначний. Зміни ротоглотки – неяскрава гіперемія, збільшення (набряклість) мигдаликів, на їх поверхні плівка (сірого кольору, щільна, погано знімається, слизова під нею кровоточить), яка виходить за їх межі (на дужки, язичок, м’яке піднебіння). Набряк підшкірної клітковини шиї. Можливий геморагічний синдром. Розлади свідомості, корчі (при гіпертоксичній формі).

Слайд 37

Локалізована дифтерія ротогорла

Слайд 38

Дифтерія з явищами токсикозу („бичача шия”)

Слайд 39

ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА Виявлення збудника у мазках із ротоглотки і носа (забір матеріалу на межі плівки й здорової ділянки слизової оболонки). При мікроскопії (фарбування за Нейсером) – типове розташування паличок у вигляді розчепірених пальців, зерна волютину у бактеріях. Посів матеріалу на зсілу сироватку або телуритовий кров’яний агар для виділення чистої культури і визначення її токсигенності. Серологічні реакції відображають стан попереднього імунітету (тобто ефективність щеплення).

Слайд 40

Колонії Corynebacterium diphtheriae

Слайд 41

ЛІКУВАННЯ ДИФТЕРІЇ Негайна госпіталізація Суворий ліжковий режим Специфічне лікування – введення антитоксичної протидифтерійної сироватки (від 30-40 тис. МО при локалізованій формі до 100-120 тис. МО при токсичних) (за методом Безредка) Антибіотики (пеніцилін, тетрациклін, еритроміцин та ін.) Глюкокортикоїди (при токсичних формах і крупі) Стрихнін (при токсичних формах) При крупі – інгаляції, відволікаючі, заспокійливі, бронхолітики, протинабрякові, глюкокортикоїди, антигістамінні, літична суміш; за показаннями – інтубація, трахеотомія

Слайд 42

ПРОФІЛАКТИКА ДИФТЕРІЇ Планова імунізація за Календарем щеплень (вакцинація в 3, 4, 5 міс. вакциною АКДП, ревакцинація в 18 міс, 6, 11, 14, 18 років і дорослим кожні 10 років вакциною АДП-М). В осередку – медичне спостереження контактних 7 днів бактеріологічне обстеження санація виявлених носіїв заключна дезінфекція ревакцинація

Слайд 43

Дезінфекція при захворюваннях з переважно повітряно-крапельним механізмом передачі Провітрювання та ультрафіолетове опромінення приміщень, використання для знезараження повітря аерозолів з перекисом водню (“Букет”, “Рожевий”), вологе прибирання з використанням 2/3-основної солі гіпохлориту кальцію (ДТСГК), кальцію гіпохлориту (КГ), 3 % розчину хлораміну, 1 % розчину амфолану.

Слайд 44

Дезінфекція при захворюваннях з переважно повітряно-крапельним механізмом передачі (продовження) Харкотиння, змиви із носоглотки перемішують з подвійною кількістю деззасобів, експозиція 2 год. Посуд з-під виділень занурюють у деззасоби на 2 год. Столовий посуд кип’ятять у 2 % розчині соди 30 хв чи замочують в 1 % розчині ДТСГК, КГ чи 3 % розчині хлораміну. Постільні речі та одяг при необхідності знезаражують у дезкамерах.

Слайд 45

Контрольні питання Гострі респіраторні інфекції – визначення. Основні нозологічні форми ГРВІ. Епідеміологія ГРВІ. Класифікація грипу. Епідеміологічні та клінічні особливості грипу. Лабораторна діагностика ГРВІ. Лікування ГРВІ. Профілактика ГРВІ. Епідеміологічні особливості менінгококової інфекції. Визначення менінгококової інфекції.

Слайд 46

Контрольні питання (продовження) Класифікація менінгококової інфекції. Клінічні симптоми при менінгококовому назофарингіті. Клінічні симптоми при менінгокцемії. Клінічні симптоми при менінгококовому менінгіті. Лабораторна діагностика менінгококової хвороби . Профілактика менінгококової хвороби . Епідеміологічні особливості дифтерії. Клініка дифтерії. Лабораторна діагностика дифтерії. Лікування дифтерії. Дезінфекція при захворюваннях з переважно повітряно-крапельним механізмом передачі.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина