Віруси грипу
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Епідемії грипу трапляються щорік, зазвичай в холодну пору року і приголомшують до 15% населення земної кулі. Грип і ОРВІ складають 95% всіх інфекційних захворювань в світі. Щорік в світі захворюють до 500 млн. чоловік, 2 мільйони з яких вмирають. У Росії щорік реєструють від 27,3 до 41,2 млн. хворих грипом і іншими ОРВІ (дані ВІЗ).
Грип (лат. Influentia): гостре інфекційне захворювання дихальних доріг, що викликається вірусом грипу. Входить до групи гострих респіраторних вірусних інфекцій (ОРВІ). Періодично поширюється у вигляді епідемій і пандемій.
Назва хвороби походить від російського слова «хрипу» - звуки, що видаються хворими. Під час Семирічної війни (1756-1763) ця назва поширилася в європейські мови, позначаючи вже саму хворобу, а не окремий симптом. Потім сталося вторинне запозичення в російську мову від французького «grippe».
Перші згадки про грип були відмічені багато століть назад - ще в 412 році до н.е. опис гриппо-подобного захворювання був зроблений Гіппократом. Також гриппо-подобные спалахи були відмічені в 1173 році. Перша задокументована пандемія грипу, що понесла багато життів, сталася в 1580 році. Про епідемію говорять тоді, коли одночасно захворює грипом велика кількість людей в одній країні.
Тривалість епідемії грипу зазвичай складає 3-6 тижнів. В разі пандемії грип приголомшує одночасно велику кількість людей в різних країнах. В цьому випадку захворювання викликається новими серотипами вірусу грипу, до яких сприйнятлива переважна частина населення. Тому вірус поширюється з дуже високою швидкістю і викликає захворювання в дуже важкій формі.
Передача інфекції здійснюється повітряно-краплинним дорогою. Вірус із слизистих дихальних доріг при диханні, чханні, кашлі, розмові виділяється у величезній концентрації і може знаходитися в зваженому стані декілька хвилин. Також існує вірогідність передачі інфекції через предмети ужитку, соски, іграшки, білизну, посуд.
«Заразливий» період досягає свого максимуму через 1-2 дні після початку захворювання. Після 5-7-го дня хвороби концентрація вірусу в повітрі, що видихається, різко знижується, і хворий стає практично безпечним для тих, що оточують (Покровський в.і., «Епідеміологія і інфекційні хвороби»).
У 1918-1920 рр. сумнозвісна «Іспанка» (вірус грипу H1N1) понесла за найскромнішими підрахунками більш ніж 20 млн. життів. У 1957 - 1958 рр. від пандемії під назвою «Азіатський грип» (вірус грипу H2N2) лише в США загинуло більше 70 тисяч чоловік.
У 1968-1969 рр. стався середній по тягарю «Гонконзький грип» (вірус грипу H3N2), від якого загинули більше 34 тисяч чоловік старше 65 літнього віку. Виникла пандемія «пташиного грипу» за даними різних джерел понесла життя близько 40 млн. чоловік. Більшість померлих - здорові молоді люди у віці від 25 до 45 років, що є надзвичайно тривожною ознакою.
У квітні цього року всі інформагентства облетіла новина про епідемію нового смертельного вигляду H1N1. Вірус, що приголомшує свиней, схожий на людський, і його мутація може статися досить швидкий. Більш того, свині незрідка заражаються різними вірусами грипу, після чого стають своєрідними «лабораторіями» по схрещуванню несхожих один на одного штамів.
Схожі презентації
Категорії