X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Вакцинопрофілактика грипу

Завантажити презентацію

Вакцинопрофілактика грипу

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Вакцинопрофілактика грипу Тонкошкур Т.І. заступник головного державного санітарного лікаря Харківської області

Слайд 2

Проблема грипу має і соціальне значення для суспільства: грип знаходиться на першому місці серед всіх захворювань людини; захворюваність на грип та ГРІ перевищує сумарну захворюваність на всі інші інфекції; у період епідемії грипу на їх долю припадає 10-15% тимчасової непрацездатності населення; поза епідемією грип складає 80% всієї інфекційної патології; до 40% захворювань серед дорослих; більше за 60% захворювань серед дітей.

Слайд 3

Пандемії грипу у ХХ столітті, що забрали найбільшу кількість життів: 1918-1919 р. – “іспанка” – 20 - 40 млн померлих; 1957-1958 р. – “азіатський грип” – 70 тис. померлих; 1968-1969 р. “гонконгський грип” – 34 тис. померлих тільки у США; Починаючи з 1968 року внаслідок епідемій грипу померли 400 тис. осіб

Слайд 4

Смертність від грипу під час щорічних епідемій (надлишкова смертність) США 20 - 40 тис. осіб Росія 100 - 200 осіб Україна 1 - 3 особи

Слайд 5

Економічні збитки: Кожен випадок захворювання грипом обходиться Україні в суму від 360 до 1000 гривень Загальний економічний збиток державі, навіть при епідеміях середньої інтенсивності у 2000/2001 та 2001/2002 роках склав від 15.7 до 23.6 млн. гривень

Слайд 6

Економічний збиток від грипу на підприємстві Медикаменти Медичні послуги Оплата по листах непрацездатності Тривала відсутність працівника на роботі Зниження якості та продуктивності праці Недовиробництво щоденної виробки Зайве навантаження на здорових робітників Загаяний прибуток 22% 78% Прямі втрати Непрямі втрати

Слайд 7

Згідно прогнозу ВООЗ та Національної академії медичних наук в епідемічному сезоні 2012-2013 років на території України прогнозується сумісна циркуляція вірусів грипу А (Н3N2), а саме – нового штаму А/Вікторія/361/2011, який поки що не зреалізував у нашій країні свої епідемічні властивості та нового для України штаму вірусу грипу В/Вісконсін/1/2010. Не виключена можливість циркуляції вірусу грипу А/Н1N1/Каліфорнія/2009, але його роль в епідемічному процесі буде другорядною. Таким чином, проведена заміна двох штамів вірусу грипу, у зв’язку з чим можливо припустити більш інтенсивний характер перебігу епідемічного процесу в майбутньому епідемічному сезоні.

Слайд 8

За 10 місяців поточного року в області, як і в цілому по Україні зареєстровано зниження захворюваності на грип та ГРВІ, всього зареєстровано 123 465 випадків, що у порівнянні з аналогічним періодом минулого року нижче на 17,3% (по Україні – на 17,0%). Проте з 1 вересня поточного року в області динаміка захворюваності на ГРВІ змінилась.

Слайд 9

Поступове зростання показників захворюваності відмічається з 36 тижня (01.- 08.09.2012) з 6,6 на 10 тис. населення до 17,1 на 42 тижні, тобто за місяць у 2,6 рази (з 1807 осіб до 4685). Темп приросту на 45 тижні у порівнянні з минулим визначився на рівні 8,2%. На теперішній час ситуація в області з грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) є неепідемічною, характерною для цього періоду року, показники захворюваності не перевищують середньосезонного рівня, кількість захворілих щотижнево становить 3,7 - 4,7 тис. осіб. Питома вага дитячого населення складає близько 60,0% захворілих.

Слайд 10

Слайд 11

Питома вага дітей та дорослих у загальній захворюваності

Слайд 12

Слайд 13

Захворювання на грип, викликані вірусами типів А та В зареєстровані в 9 країнах Європи. Лабораторно підтверджена циркуляція штамів вірусу грипу А, як сезонного, так і пандемічного. В Україні також, починаючи з 01.10.2012 в зразках матеріалу від захворілих на грип та ГРВІ методом імунофлюорисцентної мікроскопії виявляються антигени вірусів грипу типів А та В. Це свідчить про початок активності епідпроцесу грипу в Україні та можливість заносу інфекції на територію області. За даними ДЗ «Центральна СЕС МОЗ України»

Слайд 14

Запорукою своєчасного виявлення хворих та проведення протиепідемічних заходів з метою недопущення виникнення ускладнень є якісна діагностика. Вірусологічні дослідження на грип та ГРІ в області проводяться в вірусологічних лабораторіях обласної СЕС та обласної дитячої інфекційної клінічної лікарні (ОДІКЛ), у т.ч. методом ПЛР, в лабораторії обласної клінічної інфекційної лікарні (ОКІЛ) тест системи для проведення досліджень відсутні.

Слайд 15

Фахівцями вірусологічних лабораторій регіональних закладів державної санітарно-епідеміологічної служби України за 45 тиждень проведено 315 досліджень зразків матеріалів від хворих на грип та ГРВІ методом імунофлюоресцентної мікроскопії, з них 90 (28,6%) із позитивним результатом, у т.ч. штамів вірусу грипу типу А – 3 (3%), типу В – 7 (8%). При дослідженні матеріалу від 183 хворих ГРВІ встановлено, що етіологічними чинниками захворювань були віруси респіраторної групи для 42,1% (у 2011р. - 35,0%). Циркуляція вірусу грипу не підтверджена.

Слайд 16

Чинниками передачі при контактно-побутовому шляху можуть бути будь-які предмети спільного користування (ручки дверей, вимикачі світла, кнопки ліфту, телефони, медичні інструменти і апаратура; а також будь-які поверхні, особливо горизонтальні; руки тощо). Тривалість виживання вірусу на твердих поверхнях становить до 72 годин, на м’яких і меблях – до 24 годин, на руках – до 5 хвилин. Збудник інактивується детергентами, стандартними спирт- і хлорвмісними дезінфектантами за 30 секунд.

Слайд 17

Способи профілактики грипу соціальне дистанціювання бар’єрний хіміопрофілактика неспецифічна профілактика вакцинопрофілактика

Слайд 18

Засоби індивідуального захисту включають використання Гумових рукавичок, халатів, захисних окулярів і щитків, медичних масок і респіраторів інші предмети (шапочки, взуття) можуть також використовуватися додатково.

Слайд 19

Найбільш ефективним контрольованим заходом є вакцинація населення, в першу чергу контингентів ризику (медичного та епідемічного). Висока безперервна мінливість грипу, короткочасний та видоспецифічний імунітет при застосуванні вакцини стали головним аргументом для рекомендації щорічної вакцинації проти грипу сучасними протигрипозними вакцинами з постійно оновленим антигенним складом. Звертаю увагу, що всі прогнозовані штами увійшли до складу протигрипозних вакцин для Північної півкулі, як рекомендовані ВООЗ для виробників грипозних вакцин.

Слайд 20

Орієнтир для охоплення щепленнями проти грипу Мета: створення імунного прошарку серед сукупного населення для недопущення епідемії (пандемії) Рекомендації ВООЗ, ДЗ “ЦСЕС МОЗ України” – не менше 20% сукупного населення Вакцинація пріоритетних груп населення – не менше 75% кожного контингенту.

Слайд 21

Способи вакцинопрофілактики грипу Індивідуальна вакцинація Набуває все більшого розповсюдження, але мало впливає на епідемічний процес Масова імунізація населення Найбільш ефективна, але, навряд чи можлива з фінансових причин. Колективна імунопрофілактика Найбільш доцільна стратегія на сьогоднішній день (при високому охопленні щепленнями у колективах: 80-90%)

Слайд 22

Особливості колективної імунопрофілактики грипу Масовість Короткі терміни Лікарський огляд на робочому місці Доставка і зберігання вакцини Подолання негативізму по відношенню до вакцинації Відповідальність за безпечність вакцинації

Слайд 23

Економічна ефективність вакцинації Коефіцієнт економічної ефективності вакцинації складає 20 – 50 гривень на 1 гривню, вкладену у вакцинацію що співпадає з даними іноземної та вітчизняної літератури

Слайд 24

Цільові групи для вакцинації проти грипу. Група медичного ризику: — дорослі та діти з хронічними захворюваннями легеневої та серцево-судинної систем; — особи віком понад 60 років; — мешканці будинків для літніх людей та інших закладів системи постійного догляду, в яких перебувають особи будь-якого віку із хронічними захворюваннями.

Слайд 25

Цільові групи для вакцинації проти грипу. Група епідемічного ризику: — діти дошкільного віку, школярі, студенти середніх та вищих навчальних закладів; персонал медичних закладів; — персонал дошкільних, середніх та інших учбових закладів, інтернатів, дитячих будинків тощо; — працівники сфери послуг, торгівлі, транспорту, військові, а також особи, що перебувають у контакті з великою кількістю людей; — працівники підприємств, закладів, організацій з метою попередження спалахів інфекції.

Слайд 26

Вакцинація – найефективніший засіб профілактики грипу Діти Вакцинація дітей ефективна на 77-91% відносно запобігання симптомів вірусологічно підтвердженого грипу А Люди похилого віку Вакцинація сприяє зниженню кількості госпіталізацій, пов'язаних з захворюванням на грип і пневмонію на 27 – 24% Пацієнти з астмою У дітей з бронхіальною астмою вакцинація знижує кількість приступів загострень хвороби в сезон грипу на 22-41% Пацієнти з діабетом Вакцинація знижує кількість госпіталізацій з будь-якими ускладненнями і частоту смертельних випадків на 72% осіб з діабетом у віці від 18 до 64 років Пацієнти з хронічною обструктивною хворобою легенів Вакцинація ефективна на 60-75% відносно зниження загострень ХОХЛ будь-якого ступеню складності Пацієнти з серцево-судинними захворюваннями Вакцинація на 55% знижує частоту виникнення інсульту і на 67% інфаркту міокарда

Слайд 27

Протипоказання до вакцинації від грипу: - гостре захворювання або загострення хронічного захворювання в день вакцинації; - алергія на білок курячих яєць; - алергічні реакції на інші компоненти препарату; - тяжкі алергічні реакції на попереднє щеплення конкретним препаратом.

Слайд 28

Основні показники ефективності протигрипозних вакцин — імуногенність; — захисний рівень антитіл; — індекс епідеміологічної ефективності; — індекс економічної ефективності. Показники безпечності вакцини проти грипу — реактогенність; — частота місцевих реакцій; частота системних реакцій.

Слайд 29

Рекомендація лікаря має вирішальне значення Ви можете вплинути на ситуацію:

Слайд 30

Згідно орієнтовного плану, по області заплановано щепити проти грипу: Всього: 164 072 особи у т.ч.: групи медичного ризику 63 380 осіб групи епідемічного ризику 89 173 особи у т.ч. медичних працівників 14 094 особи діти 21 603 особи у т.ч. інтернатних закладів 2 584 особи

Слайд 31

За інформацією Державної санітарно-епідеміологічної служби України», від 20.09.2012 №03.30-751-і державну реєстрацію та дозвіл для використання в Україні отримали наступні вакцини: ІНФЛУВАК® / INFLUVAC®, Нідерланди; Інтанза 15 / Інтанза 9 (Intanza 15 / Intanza 9), виробництва Санофі Пастер С.А., Франція; FLUARIX™ / ФЛЮАРИКС™, виробництва GlaxoSmithKline, Німеччина; ВАКСІГРИП/VAXIGRIP, виробництва ТОВ «Фармекс груп» (фасування форми «in bulk»), Україна; ВАКСІГРИП/VAXIGRIP, виробництва Санофі Пастер С.А., Франція.

Слайд 32

Станом на 12.11.2012 в області щеплено проти грипу 1679 осіб, що складає 0,07% населення.

Слайд 33

Щеплено проти грипу 166 дітей - 9,9% від щеплених при Українському показнику 16,0%. Середній показник охоплення щепленнями становить: дітей – 0,04%, дорослих – 0,07% при показниках по Україні - 0,19 % та 0,17 % відповідно.

Слайд 34

Слайд 35

Кількість щеплених проти грипу з епідсезону 2001/2002 року

Слайд 36

Нормативна база по проведенню профілактичних щеплень проти грипу 1. Закон України про захист населення від інфекційних хвороб від 06.04.2000 №1645-ІІІ. 2. Закон України про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення від 24.02.1994. 3. Наказ МОЗ України від 09.02.1998 №30 «Про заходи щодо профілактики і боротьби з грипом та гострими респіраторними інфекціями в Україні». 4. Наказ МОЗ України від 16.09.2012 № 595 "Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів" 6. Комплексний план заходів по профілактиці і боротьбі з грипом та гострими респіраторними захворюваннями на епідемічний сезон 2010-2015 роки. 7. Постанови ГДСЛ України від 11.11.2009 №27 «Про заходи щодо вакцинації наслення проти грипу, у т.ч. пандемічного» 8. Постанова головного державного санітарного лікаря України від 17.09.2012 №27 «Про забезпечення заходів щодо профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій в епідсезон 2012-2013 років». 9. Сумісний наказ ГУОЗ/облСЕС 04.10.2012 №616/486 «Про заходи щодо попередження захворювання та поширення грипу та гострих респіраторних інфекцій в Харківській області в епідсезон 2012-2013 років».

Слайд 37

Дякую за увагу!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина