біологія
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
1909 році датський вчений Вільгельм Йогансен запропонував термін «ген» - той, що народжує. Напевне, назву терміна він запозичив від слова генетика, який раніше (1905 р) був запропонований Вільямом Бетсоном .
ГЕНОМ ЛЮДИНИ – ЦЕ СУКУПНІСТЬ УСІХ ГЕНІВ І МІЖГЕННИХ ПРОМІЖКІВ МОЛЕКУЛ ДНК ЛЮДИНИ, ЩО МІСТЯТЬСЯ В ЯДРІ Й МІТОХОНДРІЯХ КЛІТИНИ. ТЕРМІН ЗАПРОПОНУВАВ ГАНС ВІНКЛЕР У 1920 Р.
ГЕНОМІКА – РОЗДІЛ МОЛЕКУЛЯРНОЇ ГЕНЕТИКИ, ПРИСВЯЧЕНИЙ ВИВЧЕННЮ ГЕНОМУ ТА ГЕНІВ ЖИВИХ ОРГАНІЗМІВ.
ГЕНОМИ ЕУКАРІОТІВ ПОДІЛЯЮТЬСЯ: 1.Ядернй геном ДНК( 3,2 млрд. пар нуклеотидів) – це частина представлена генами, які розташовані в хромосомах ядра клітини, складається з 22 пар аутосом і 2 статевих хромосом Х та У. 2. Мітохондріальний геном ДНК представлений ДНК мітохондрій- розміром 16 500 пар нуклеотидів,яка містить 37 генів.
ЗАЛЕЖНО ВІД МОРФОЛОГІЇ ТА РОЗМІРІВ ХРОМОСОМИ ЛЮДИНИ ПОДІЛЕНО НА 7 ГРУП А, В, С, D,E, F, G Найбільша хромосома 1 належить до група А рівноплечова. Вона має 248 пар основ.
На сьогодні вважається, що в 1-й хромосомі міститься 3 511 генів. Найменшою є хромосома 21, про що свідчить кількість нуклеотидів в її складі – 47 млн пар, або 1,5 %. Хромосома 21 належить до групи G (центромери розташовані на кінцях хромосом) 400 генів..
Загальні розміри ядерних молекул ДНК людини становлять близько 3,2 млрд пар нуклеотидів. У геномі людини кількість білкових генів дорівнює 21 тис. й генів РНК – 4 тис. Загальна довжина кодувальних ділянок генів дорівнює 34 млн пар нуклеотидів і становить 1,2 % геному. Кількість генів людини не є найбільшою наприклад, у миші хатньої 22 000.
Характерною особливістю геному людини є низький відносний вміст екзонів (1,5 %) й інтронів (близько 34 %)
РОЗМІРИ ГЕНОМУ 1.Геном кишкової палички - 4,6 млн. нуклеотидів 2.Геном дрозофіли – 130 млн. пар нуклеотидів. 3. Геном людини – 3,2 млрд. пар нуклеотидів.
БІЛЬШУ ЧАСТИНУ ГЕНОМУ МІСТИТЬ НАДЛИШКОВА ДНК, НЕФУНКЦІОНАЛЬНА, ЩО НЕ МІСТИТЬ ІНФОРМАЦІЮ ПРО СИНТЕЗ БІЛКІВ.
1.Структурна геноміка є секвенування геномів і створення їх карт. Для цього у 1990 р. був розпочатий міжнародний проект «Геном людини». У 2003 р. проект в основному завершився. Головною метою проекту було визначення точної послідовності нуклеотидів у молекулах ДНК кожної хромосоми.
2.Функціональна геноміка досліджує особливості експресії та взаємодії генів у нормі та в разі патологій. Важливим її напрямом є вивчення біологічних функцій продуктів активності генів – РНК та білків. Починаючи з 2003 р. понад 400 учених із Великої Британії, США, Іспанії, Сингапуру, Японії працювали над проектом «Енциклопедія елементів ДНК» (Encode), що мав на меті встановити призначенняусіх нефункціональних частин геному. У рамках цього дос лідження виявилося, що його «зайві» частини регулюють активність інших генів. Крім того, науковці виокремили клас генів-«перемикачів» –ділянок ДНК.
3.Порівняльна геноміка - це порівняння структури та функціонування геному людини з геномами різних особин і видів .
4.Біоінформативний напрям досліджень геному спрямований на одержання високоякісних нуклеотидних послідовностей геномів із фрагментів, отриманих за допомогою традиційних методів секвенування ДНК. Основу цього напряму становлять комп’ютерні методи аналізу послідовностей ДНК, РНК та білків.
Схожі презентації
Категорії