Діяльність медичної сестри під час операції
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Операційний блок призначений для виконання оперативного втручання Складається з ряду підрозділів і поділяються на режимні зони: 1) зона загального режиму – кабінети завідувача, старшої операційної медичної сестри, приміщення для брудної білизни; 2) зона обмеженого режиму – приміщення для зберігання гемотрансфузійних засобів, переносної апаратури, кімнати операційних сестер, хірургів, приміщення для чистої білизни; 3) зона суворого режиму – передопераційна, наркозна, мийна; вхід у ці зони позначають на підлозі червоною лінією шириною 10 см, сюди заходять лише в операційному одязі; 4) стерильна зона – операційна, стерилізаційна.
Режимні зони операційного блоку Зона загального режиму: кабінет завідувача, старшої операційної медичної сестри, приміщення для брудної білизни, вхід який не зв’язаний з проходженням через санітарний вузол або шлюз. Зона обмеженого режиму: приміщення для зберігання крові, переносної апаратури, кімнати операційних сестер, хірургів, приміщення для чистої білизни. Зона суворого режиму: передопераційна, наркозна, мийна. Стерильна зона: операційна, стерилізаційна. Таблиця 7:”Режимні зони операційного блоку.”
Обов'язки старшої операційної сестри 1. Знайомить нових працівників операційного блоку (медичних сестер і санітарок) з правилами асептики і антисептики. 2. Щоденно отримує від завідувача відділення список хворих, призначених на операцію, забезпечує встановлену завідувачем черговість операцій. 3. Забезпечує раціональний розподіл операційних сестер і санітарок відповідно до плану операцій і графіку чергувань. 4. Здійснює своєчасну заміну медичних сестер і санітарок, які не вийшли на роботу. 5. За розпорядженням завідувача відділення виконує обов'язки операційної сестри. 6. Перевіряє підготовку хворого до операції, забезпечує супровід хворого в післяопераційну палату і передачу його черговій медсестрі. 7. Виписує з аптеки і зі складів лікарні необхідні медикаменти, матеріали, інструменти, слідкує за їх постійним поповненням і контролює їх правильне витрачання. 8. Регулярно, не рідше І разу на місяць, посилає в лабораторію матеріали на перевірку стерильності: вату, марлю, шовк, кетгут, білизну, проби порітря, змиви з рук, зі стін, з обладнання. 9. Веде облік і забезпечує збереження обладнання, апаратури, інструментарію операційного блоку. 10. Готує до списання майно операційного блоку, що стало непридатним.
11. Контролює виконання молодшим медичним персоналом правил внутрішнього розпорядку. 12. Забезпечує своєчасну заготівлю і стерилізацію шовного матеріалу, серветок, масок, білизни. 13. Контролює своєчасне направлення на гістологічне і бактеріологічне дослідження матеріалу, взятого під час операції у хворого. 14. Веде необхідну обліково-звітну документацію: журнал обліку посівів на стерильність; журнал огляду персоналу лікарем-отоларингологом; книги обліку інструментарію та обладнання; журнал занять з молодшим медичним персоналом з підвищення кваліфікації; табелі; графіки роботи персоналу відділення. • і 15. Контролює санітарно-гігієнічне утримання операційного блоку. 16. Систематично підвищує свою професійну кваліфікацію. і 17. Під керівництвом завідувача відділенням розробляє плани та! проводить заняття з підвищення кваліфікації молодшого медичного персоналу. І 18. Бере участь у роботі ради медичних сестер лікарні.
Обов'язки операційної сестри 1. Готує в операційну і всіх членів операційної бригади до проведення! операції. 2. Слідкує за своєчасною доставкою хворого в операційну, правильним його положенням на операційному столі і транспортуванням з операційної. 3. Надає допомогу членам операційної бригади під час проведення операції, забезпечує їх необхідними інструментами, матеріалами, апаратурою. 4. Слідкує під час операції за своєчасним поверненням інструментів і перев'язувального матеріалу. 5. Слідкує за дотриманням правил асептики і антисептики всього персоналу, який знаходиться в операційній. 6. Після закінчення операції збирає інструменти, перераховує їх і проводить відповідну обробку. 7. Готує білизну, перев'язувальний і шовний матеріал, одяг, маски, інструменти і апарати до стерилізації; контролює якість стерилізації. 8. Слідкує за своєчасним направленням на гістологічне і бактеріологічне дослідження матеріалу, взятого під час операції у хворого. І 9. Веде необхідну обліково-звітну документацію. 10. Приймає і здає чергування в операційному блоці, перевіряє наявність стерильної білизни, матеріалів, розчинів, інструментарію та ін., які необхідні для виконання операції. Після закінчення чергування підраховує кількість витраченої операційної білизни і матеріалів, які залишилися для наступної зміни.. І 9. Веде необхідну обліково-звітну документацію. 10. Приймає і здає чергування в операційному блоці, перевіряє наявність стерильної білизни, матеріалів, розчинів, інструментарію та ін., які необхідні для виконання операції. Після закінчення чергування підраховує кількість витраченої операційної білизни і матеріалів, які залишилися для наступної зміни.
Правила поведінки в операційній. Робота в операційній повинна бути організована так, щоб ніщо не заважало проведенню операції. Все необхідне повинно бути передбаченим. Працювати потрібно без зайвого поспіху, невиправданого зволікання і залучення додаткових членів операційної бригади. Особливий режим операційного блоку пов'язаний з тим, що головним джерелом мікрофлори операційного блоку є людина. Чим менше людей буде знаходитись в операційному блоці, тим менша вірогідність його забруднення. Вхід в опера- ційний блок повинен бути один. Усі співробітники його повинні бути одягнені в спеціальні халати або костюми (костюми, брюки та куртки).
Інфекційний контроль роботи операційного блоку З метою профілактики післяопераційних ускладнень та дотримання санітарно-гігієнічних норм бактеріологічна лабораторія санітарно-епідеміологічної станції, якій підпорядковується лікувальний заклад, здійснює один раз у 15-20 днів бактеріологічний контроль забрудненості повітря (операційної, перев'язувальної, палат); контроль якості дезінфекції, обробки рук персоналу, стерильності хірургічного матеріалу й інструментів. В операційній кількість колоній мікроорганізмів на 1м3 повітря не повинна перевищувати 500 до роботи і 1000 - під час і після роботи операційної. Для перев'язувальної і передопераційної допускається не більше 1000 колоній на 1м3 в повітрі до роботи. Крім того, в пробі об'ємом 250 л повітря не повинно бути плазмокоагуляційного гемолітичного стафілокока.
Операція – виконання спеціальних механічних дій на органах або тканинах хворого з лікувальною або діагностичною метою . Основним завданням лікувальних операцій є видалення причини або наслідків захворювання (апендектомія, холецистектомія, резекція шлунка з приводу виразкової хвороби тощо). діагностичних (біопсія, лапаротомія, торакотомія тощо) – уточнення діагнозу захворювання.
Залежно від стану хворого, можливостей надання медичної допомоги і термінів виконання операцій розрізняють: 1) екстрені операції, що виконуються негайно після прийняття хворого в стаціонар, часто за життєвими показаннями або в перші години після госпіталізації в хірургічний стаціонар (шлунково-кишкової кровотечі, защемлена грижа тощо); 2) термінові операції, що виконуються найближчим часом після прийняття хворого в стаціонар у зв’язку з небезпекою прогресування захворювання (при гострому панкреатиті, холециститі тощо) і короткою передопераційною підготовкою; 3) відстрочені (планові) операції, що виконуються в різні терміни часу, після підготовки хворих до операції при хронічних захворюваннях.
За об'ємом хірургічного вручання: 1. Радикальні операції – при яких видаляють повністю джерело (новоутвір). 2. Паліативні операції – для покращення стану хворого. 3. Багатомоментні операції.
Залежно від методики проведення: 1. Мікрохірургічні операції – виконуються під мікроскопом зі збільшенням до 40 разів. 2. Ендоскопічні – за допомогою ендоскопічної апаратури. 3. Рентгеноскопічні операції – за допомогою рентгенологічної апаратури.
Етапи хірургічної операції 1. Хірургічний доступ. 2. Основний етап операції. 3. Завершення операції. 4. Зашивання операційної рани.
Схожі презентації
Категорії