X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
ДІЄТОТЕРАПІЯ У ЛІКУВАННІ І ПРОФІЛАКТИЦІ ХРОНІЧНИХ ГАСТРИТІВ І ВИРАЗКОВОЇ ХВОРОБИ

Завантажити презентацію

ДІЄТОТЕРАПІЯ У ЛІКУВАННІ І ПРОФІЛАКТИЦІ ХРОНІЧНИХ ГАСТРИТІВ І ВИРАЗКОВОЇ ХВОРОБИ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ДІЄТОТЕРАПІЯ У ЛІКУВАННІ І ПРОФІЛАКТИЦІ ХРОНІЧНИХ ГАСТРИТІВ І ВИРАЗКОВОЇ ХВОРОБИ Лектор к.мед.н.Шульгай О.М.

Слайд 2

План лекції Харчування та виникнення захворювань органів травної системи (хронічного гастриту, виразкової хвороби). Лікувальне харчування при хронічному гастриті. Дієтолікування виразкової хвороби. Харчування у профілактиці виразкової хвороби. Профілактика загострень виразкової хвороби.

Слайд 3

Хронічний гастрит Це тривалий запальний стан слизової оболонки шлунка, при якому порушується його секреторна функція (або підвищується, коли виділяється надмірна кількість шлункового соку, або знижується)

Слайд 4

ВИРАЗКОВА ХВОРОБА – це хронічне захворювання, що перебігає із загостреннями, яке пов’язане з порушенням діяльності регулюючих систем (нервової, ендокринної), із зниженням опірності слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки до впливу шлункового соку, що веде до утворення дефекту (виразки) на її поверхні.

Слайд 5

Гострі і хронічні захворювання шлунка і кишок частіше всього виникають внаслідок: порушення режиму харчування (нерегулярних прийомів їжі та тривалих перерв між ними), вживання недоброякісної їжі, вживання продуктів, що погано перетравлюються, переїдання чи недостатнього пережовування, зловживання гострими стравами, їжі всухом’ятку, недоброякісного неповноцінного харчування.

Слайд 6

Дієта при виразковій хворобі та хронічному гастриті з підвищеною секреторною функцію направлена на: Механічне щадіння шлунка Гальмування секреторної функції (хімічне щадіння) Прискорення евакуації з шлунка їжі

Слайд 7

Механічне щадіння передбачає: Зменшення кожної порції їжі при одночасному збільшенні числа її прийомів (до 5-6 разів в день) Їжа не повинна бути грубою (не містити багато харчових волокон (клітковини) та погано засвоюваних жирів (сала, баранячого жиру) Їжа не повинна бути надто гарячою чи надто холодною Їжа повинна бути добре подрібнена

Слайд 8

Прийом їжі: частий (5-6 разів на день). Часті малими порціями прийоми їжі сприяють: нормальному виходу жовчі в кишечник, що покращує травлення та зменшує ризик утворення жовчних каменів. попереджає печію, пов’язану із закидом вмісту шлунка в стравохід; попереджає відрижку гірким, яка викликана закиданням вмісту дванадцятипалої кишки в шлунок; нормалізують роботу кишок.

Слайд 9

Хімічне щадіння передбачає: Виключення з раціону речовин і продуктів, що збуджують шлункову секрецію: Алкогольні напої, пиво Копченості, консерви, маринади, соління Какао, міцний чай і каву, газовані напої Прянощі Капусту, огірки, овочеві соки Смажені м’ясо і рибу, сир М’ясні і рибні відвари (бульйони)

Слайд 10

Рекомендовано: Слабкі збудники секреції: Варені овочі і фрукти Відварне м’ясо Гарбуз Морква Продукти, що гальмують секрецію: Вершки 7. Парові котлети Жирні молоко і сир 8. Відварна риба Яйця 9. Білий підсушений хліб Рослинні жири 10.Пудинги Цукор Крохмаль

Слайд 11

Дієтичні столи в лікувальному харчуванні хронічних гастритів і виразкової хвороби: При вираженому загостренні гастрита із підвищеною секреторною функцією та виразкової хвороби, коли є сильний больовий синдром – дієтичний стіл № 1а (на 5-7 днів) При покращенні стану здоров’я, коли загострення переходить в ремісію – стіл № 1б (на 5-7 днів) Після виписки із стаціонару – стіл № 1 (від 2-4 міс до 5-6 міс) При хронічному гастриті зі зниженою секреторною функцією – стіл № 2

Слайд 12

Дієта № 1 а В умовах стаціонара, на ліжковому режимі призначають: Слизисті супи з манної, рисової, вівсяної круп з додаванням яєчно-молочної суміші М’ясні і рибні страви (у вигляді парового суфле) Цільне і згущене молоко, вершки, протертий свіжий сир з молоком До 3 яєць на добу (всм’ятку або у вигляді парового омлету) Овочі протерті Каші протерті з рису, манки, вівсяної і гречаної круп з додаванням молока чи вершків Чай з молоком або свіжими вершками, відвар шипшини, солодкі фруктово-ягідні соки, розведені водою, кисілі З раціону виключаються хліб та хлібобулочні вироби

Слайд 13

Дієта № 1 б До продуктів, передбачених в дієті № 1а, додають пшеничні сухарі (75-150 г на добу) З м’ясних та рибних страв – парові котлети, фрикадельки Картопляне, морквяне, бурякове пюре з молоком та вершковим маслом, парове суфле Дозволяються молочні, сметанні та яєчно-сметанні соуси

Слайд 14

Дієта № 1 Зберігає принцип хімічного щадіння, але передбачає більш різноманітний набір страв і продуктів Їжа в кашоподібному чи напіврідкому стані, в вареному чи протертому вигляді (на гарнір – каші, мілко рублені макарони) Негострі сорти твердого сиру - в протертому чи натуральному вигляді Харчування 6 разів в день, включаючи склянку молока чи кисіля перед сном, з інтервалами між прийомами 3 год

Слайд 15

Основні продукти, що входять до дієти № 1: Хліб пшеничний вчорашньої випічки, білі сухарі, нездобне печиво, печені пиріжки з м’ясом і яйцями, рисом та яблуками, ватрушка з сиром, варення з солодких сортів яблук і свіжих фруктів, молоко, вершки, яйця некруто зварені, відварне чи парове м’ясо та риба нежирних сортів, сир, сир твердий негострих сортів, супи і каші з протертих круп (рис, вівсяна, гречана, манна крупа), кисіль, чай, желе, відварні чи протерті кабачки, картопля, морква, буряк, цвітна капуста, гарбуз, зелений горошок; стиглі помідори – до 10-150 г в день.

Слайд 16

Протипоказані згідно дієти № 1: Тугоплавкі жири, ріпа, редис, горох, бобові, фрукти з грубою шкіркою та ягоди, жирне м’ясо, жирні сорти риби, м’ясо гуски чи качки, зварені накруто яйця, чорний хліб, смажені і копчені вироби з м’яса і риби, соління, прянощі, маринади, рибні і м’ясні бульйони, овочеві і грибні відвари, капуста, холодні напої, морозиво, кава, какао.

Слайд 17

Дієта № 2 Фізіологічно повноцінна, механічно щадна Хімічні подразники збережені Страви варені, тушені, печені; допускається обсмажування без утворення кірочки Прийом їжі – 4 -5 разів у теплому вигляді

Слайд 18

В період сезонних загострень з їжі виключаються: сильні збудники шлункової секреції: прянощі (гірчиця, хрін, кориця, перець); напої, що містять алкоголь (у тому числі слабоалкогольні напої і пиво) чи вуглекислоту (газована солодка вода); смажені страви; консерви; м’ясні (особливо холодець), рибні та грибні відвари; міцні навари з овочів; міцний чай чи кава, чорний хліб.

Слайд 19

В період сезонних загострень необхідно вживати: страви та продукти, які є слабкими збудниками секреції шлунка: молочні, круп’яні чи овочеві супи; гарно виварене м’ясо або свіжу відварену рибу; молоко і молочні продукти (сир домашній і твердий); некруто зварені яйця або у вигляді омлету; білий хліб вчорашньої випічки; лужні води, що не містять вуглекислоти; любі жири (крім тугоплавких); неміцний чай; молочні рідкі каші.

Слайд 20

Дієтична профілактика загострень виразкової хвороби в комплексі з іншими заходами проводиться приблизно протягом 3-х місяців після кожного загострення, під час якого хворий, як правило, знаходиться на стаціонарному лікуванні. Наступні 3 – 5 років після загострення курси профілактичного харчування проводять 2 рази в рік: восени і навесні (протягом 1-2 міс).

Слайд 21

Дієтична профілактика загострень виразкової хвороби здійснюється шляхом виключення з харчування продуктів, що мають сильну сокогінну дію: міцних бульйонів, м’ясних супів, рибних і грибних наварів, смаженого чи недостатньо провареного м’яса, міцного чаю, кави, міцного какао, алкогольних напоїв, газованої води, солених та копчених виробів з м’яса та риби, перця, прянощів, продуктів, що містять грубу клітковину, виноградного чи журавлиного соків, дуже гарячих чи холодних напоїв.

Слайд 22

Корекція білків в дієтичній профілактиці виразкової хвороби М’ясні та рибні страви переважно готують на пару або у воді. Негрубі сорти м’яса чи риби, а також птиці можна готувати куском. Корисні домашній сир, натуральне молоко, вершки, некисла сметана. Можна вживати яйця всм’ятку або готувати з них парові омлети. Загальна кількість білків в добовому раціоні харчування повинна складати 110-125 г.

Слайд 23

Корекція жирів у дієтичній профілактиці виразкової хвороби Кількість жирів в харчуванні хворих виразковою хворобою під час профілактики загострень повинна складати 100-120 г на добу; кількість рослинної олії – до 30% жирової частини раціона (решта жирів повинні надходити переважно у вигляді вершкового масла та у складі інших молочних продуктів).

Слайд 24

Корекція вуглеводів у дієтичній профілактиці виразкової хвороби Овочі і фрукти в цей період краще використовувати подрібненими. Їх можна додавати до слизистих супів, протертих каш, готувати у вигляді пюре або парових пудингів. Щоб задовільнити підвищену потребу хворого в аскорбіновій кислоті, необхідно щоденно пити відвар з шипшини. В рідких кашах з гречаної, вівсяної та інших круп, слизистих супах з пшеничних висівок міститься тіамін, який благоприємно впливає на нервову систему та видільну функцію шлунка. Кількість вуглеводів у денному раціоні хворого повинна складати 100-450 г, однак прості вуглеводи необхідно обмежувати, тому що вони підвищують збудливість нервової системи та стимулюють виділення шлункового соку.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина