Деякі проблеми сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Треті Всеукраїнські громадські слухання «Міжнародний рік кооперативів закінчився, підсумки та перспективи» 18 грудня 2012 року, м. Київ Деякі проблеми сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Роман Корінець, президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України, член президії Союзу учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Присяжнюк: Україна є потужною аграрною державою. Саме сільська громада для нас є основою побудови і громадянського суспільства, і нації в цілому. Майбутнє України – за сильними сільськими громадами. Ми – історично та психологічно країна хліборобів, країна сільського господарства, країна, де люди звикли жити ближче до землі. Якщо ми не відродимо Україну як аграрну державу, то ми перетворимося на країну, яку важко буде ідентифікувати. Тож наше з вами найголовніше завдання - відродити село, сільську громаду, сільську глибинну духовність. Я переконаний, що зробити це можливо через розвиток сільськогосподарської кооперації. Адже саме кооперація є найбільш наближеною для селянина та необхідною для дрібного виробника, який на сьогодні виробляє 98% картоплі, 86% овочів, 84% молока, 75% фруктів та 50% м’яса.
Проблема впливу СОК на сільську економіку Оцінка впливу СОК на сільську економіку не можна визначатися лише їхньою кількості. Головними показниками мають стати кількість членів кооперативу, обсяги послуг таких кооперативів, а також економічні характеристики самих кооперативів
Станом на 1 липня 2012 року членами сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів були тільки 21521 особа, а працювало у них всього 1440 осіб (у середньому трохи більше двох працюючих в кооперативі (як правило, голова і бухгалтер). У деяких регіонах слалася цікава ситуація - кількість працюючих менша за кількість самих кооперативів: Дніпропетровська область – 0,83 особи, Полтавська область – 0,4 особи. Найбільшу кількість робочих місць створює один кооператив у Хмельницькій, Тернопільській областях та АР Крим. Однак кількість працюючих у кооперативів дуже рідко перевищує 5 осіб. У середньому кооператив налічує майже 34 члени. Це свідчить про те, що більшість з них є «кооперативами одного села». Кількість кооперативів станом на 1липня 2012 року Кількість працюючих в кооперативів на 1липня 2012 року Кількість членів кооперативу на 1липня 2012 року Середня кількість працюючих в кооперативі Середня кількість членів кооперативу 637 1440 21521 2,26 33,78
Середньостатистичний СОК: надає в рік послуг на суму 55,3 тисяч гривень. пайовий фонд складає 108,06 тисяч гривень. основні фонди - 98,95 тисяч гривень. надає щомісячно послуги своєму члену члену на суму 136,42 грн. Кіль-кість СОК Надано послуг, тис. грн.. Заг. розмір пайового фонду, тис. грн. Наявність основ-них засобів, тис. грн.. Середній розмір вартості послуг одного кооперативу, тис. грн.. Середній розмір пайов. фонду, тис.грн.. Середня забезпеченість основними засобами, тис. грн.. 637 35225,5 68832,2 63028,6 55,30 108,06 98,95
Послугами сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів користується в регіонах не більше 0,53 відсотка (Вінницька область) сільського населення регіону, а у більшості регіонів цей показник ще менший і середньому складає 0,18% (Харківська і Закарпатська – по 0,01%) Кількість сільського населення Кількість членів СОК Частка населення, охопленого послугами СОК (з урахуванням 20% послуг не членам СОК), % 14 212 414 21521 0,18
Проблема впливу СОК на сільську економіку - висновки З 2005 по 2009 роки кількість сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів в Україні має спадний тренд. Прийняття Державної цільової економічної програми підтримки розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на період до 2015 року, ініціатива міністра аграрної політики та продовольства України «Рідне село» породили очікування належної державної підтримки сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. Як наслідок, їхня кількість почала поволі зростати. Відсутність реального прогнозованого планування державної політики, фінансова незабезпеченість заходів державної політики породжує у кооперативному середовищі невпевненість у перспективах кооперації. Про це свідчить зменшення загальної кількості кооперативів в окремих регіонах, припинення діяльності вже існуючих навіть у 2012 році Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи як правило є «кооперативами одного села», мають слабку матеріальну та фінансову основу, що дозволяє сумніватися у їхній здатності до швидкого саморозвитку. Послугами сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів охоплено тільки 0,18 відсотків населення, а обсяг цих послуг є надзвичайно мізерним.
Проблема впливу СОК на сільську економіку - висновки СОК в теперішньому стані не мають глобального впливу на сільську економіку навіть на регіональному рівні. Це є породжує скептицизм: СОКи нічого не можуть. Це типова помилка, породжена очікуванням швидкого результату. Щоб оцінити можливості СОКів, треба аналізувати їхній вплив на мікрорівні (село, сільрада, район) і апроксимувати результати на рівень регіону,країни. Тільки так можна побачити перспективу.
Проблема становлення Досвід розвитку кооперативів Литви показав, що однією з причин, що перешкоджають їх створенню, є те, що на початку діяльності у них не вистачає коштів на покриття витрат по створенню та адміністрування: оплатити працю працівників, найняти менеджера, бухгалтера, придбати необхідну оргтехніку, засоби зв'язку і комп'ютери, знімати приміщення і т. д. Ця проблема характерна й для України.
Вирішення проблеми становлення На відміну від України у Литві знайшли рішення проблеми: у 2006 р. наказом міністра сільського господарства затверджено та діють Правила надання підтримки на ці цілі для новостворюваних сільськогосподарські кооперативів - новостворені кооперативи протягом п'яти років можуть отримувати підтримку поза конкурсом для компенсації зазначених витрат (до 40 тис. литовських літ). Щоб стимулювати активність кооперативів в перший рік компенсується 100 проц. витрат, у другій - 80, в третій - 60, у четвертий - 40 і в п'ятий – 20%. Можливість найняти кваліфікованих фахівців, мати сучасні засоби зв’язку вже на етапі становлення СОК суттєво зменшує проблему його інформаційного забезпечення.
Проблема інформаційного забезпечення СОК Із близько 50 учасників семінару в одній області і близько 30 – в іншій, - сільські голови, секретарі сільрад, депутати, представники районних органів влади – жоден не читав Закону України “Про сільськогосподарську кооперацію”
Чому СОКи не займається навчанням інформуванням? Із кооперативних принципів: Виховання, навчання, інформування. Кооперативи забезпечують навчання й підготовку своїх членів, виборних представників, керівників і працівників, щоб ті могли робити ефективний внесок у розвиток своїх кооперативів. Вони інформують широку громадськість – особливо молодь і неформальних лідерів, про характер і користь кооперативів. Співробітництво між кооперативами. Кооперативи найбільш ефективно обслуговують своїх членів і зміцнюють кооперативний рух, працюючи на місцевому, національному, регіональному й міжнародному рівнях.
Зважте, якщо люди чогось не сприйняли з перших днів, то насаджуйте його хоч кулеметом... Григорій Заболотний, народний депутат України Центр кооперативного розвитку Нормальне фінансування дорадчих служб (80 тисяч гривень на рік на одну область в кінці року із державного бюджету у 2012 році) Кооперативне право, кооперативну економіку – у навчальні заклади Видання навчальних посібників. Дослідження проблем… Недооцінка проблем формування системи інформаційного забезпечення сільськогосподарських кооперативів є типовою помилкою навіть лідерів фермерського та кооперативного руху. Як і органи влади, вони здебільшого, зосереджують увагу на матеріальній підтримці кооперативі, створенні преференцій та пільг.
Бідність і здатність до кооперації Ф. Фукуяма про зв'язок між бідністю і здатністю до об’єднання: «З усіх спільнот, що відомі в людській історії, сучасний американський люмпен-клас являє собою, мабуть, одне з найбільш роздроблених: в цій культурі людям потрібні величезні зусилля, щоб скооперуватися заради якої завгодно мети - від виховання дітей до звернення в муніципалітет. І якщо індивідуалізм означає небажання або нездатність підкоряти свої особисті інтереси колективним, то люмпен-клас - один із самих індивідуалістичних сегментів американського соціуму” Середньостатистичний житель українського села у ІУ квартал 2011 року знаходився на межі бідності. Треба враховувати такі особливості як тотальну бідність сіл пострадянських країн при розробці стратегії та планів розвитку СОК.
Правова невизначеність Група “друзів кооперації” звернулася до Президента України з проханням ветувати нову редакцію Закону України “Про сільськогосподарську кооперацію. Пропоную звернутися до Президента України з проханням послати цих “друзів” займатися своїми справами і не паплюжити кооперативну ідею.
Європейські перспективи Недовіра фермерів і підприємців до будь-яких форм кооперативів і асоціацій, система просвітництва, підготовки кадрів, розповсюдження інформації були характерними проблемами і для всіх постсоціалістичних країн Східної та Центральної Європи, які є сьогодні членами ЄС. Однак більшість із цих проблем вони вирішували ще на етапі підготовки вступу до ЄС за підтримки ЄС відповідно до стандартів та вимог ЄС Причому кооперативи розглядалися як один із інструментів підвищення рівня доходів фермерів. Програма ENPARD (European Neighbourhood Programme for Agriculture & Rural Development). Європейський Союз пропонує всім країнам-партнерам, які налаштовані зробити розвиток сільського господарства і сільської місцевості основним напрямком свого співробітництва з Європейським Союзом.
Проект АгроІнвест АМР США підтримує кооперативи України http://www.agroinvest.org.ua/ukr/cooperation/ Проект АгроІнвест оголошує конкурс грантів (третій тур) на реалізацію грантової програми, спрямованої на розвиток ланцюгів доданої вартості організацій виробників сільськогосподарської продукції. Загальною метою цієї грантової програми є розвиток спроможності організацій виробників з надання послуг своїм членам у забезпеченні доданої вартості сільськогосподарської продукції та покращення доступу до каналів її збуту. Кожен грант буде надаватися в розмірі до 200 000,00 гривень. Внесок проекту АгроІнвест буде складати не більше 25% від загальної суми бюджету запропонованого проекту. Період реалізації проекту – до 2 років, починаючи орієнтовно з березня 2013 року. Пакет документів для подання заявки на одержання гранту слід надати в офіс проекту USAID АгроІнвест не пізніше 17:00, 17 січня 2013 року. Зверніть увагу на те, що даний конкурс розділений на два етапи. Кооперативам, які будуть відібрані за результатами першого раунду, буде запропоновано розробити бізнес-плани діяльності, яка передбачена проектом розвитку.
Роман Корінець президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України, член президії Союзу учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України Треті Всеукраїнські громадські слухання «Міжнародний рік кооперативів закінчився, підсумки та перспективи» 18 грудня 2012 року, м. Київ rkorinets@ukr.net Тел. 0975747327 Дякую за співпрацю!
Схожі презентації
Категорії