планети-карлики
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Уперше цей новий клас тіл Сонячної системи визначили у серпні 2006 р. на з’їзді Міжнародного Астрономічного Союзу (МАС) у Празі. Тоді ж було змінено статус Плутона, який до цього був дев’ятою планетою Сонячної системи: відтепер він став першою планетою-карликом. Тільки 18 лютого 1930 р. в Ловеллській обсерваторії (США) Клайд Том бо відкрив невідому планету, яка отримала назву Плутон на честь міфічного бога підземного царства.
У 1978 р. астрономи звернули увагу на те, що на фотографії Плутона видно невеликий виступ на його дискові. Продовжуючи спостереження, учені дійшли висновку, що у Плутона є супутник, який отримав назву Харон. Він обертається навколо планети з періодом 6,4 доби. У 2006 р. за допомогою космічного телескопа Габбла були відкриті ще два невеликі супутники Плутона – Нікс і Гідра.
У 1951 p., аналізуючи орбіти комет, астроном Ж. Койпер передбачив існування за Нептуном поясу астероїдів, який тепер офіційно назвали поясом Койпера. Астрономічні спостереження за допомогою сучасних телескопів підтвердили цю гіпотезу у 1990 p., коли за Плутоном почали відкривати нові об’єкти поясу Койпера. З наукової точки зору стало очевидним, що Плутон більше схожий на членів цієї групи, ніж на інші 8 планет Сонячної системи.
Орк (Orcus) Відкриття: у 2004 році. Діаметр: ~850 км. Відстань від Сонця: 30-48 а.о.Орбітальний період: 245 років Цікава особливість цієї невеликої карликової планети, її танець у зв’язці з Нептуном. Так, за кожні три оберти, які робить Нептун навколо Сонця, Орк робить два. До речі, така ж особливість, є і старшого товариша за розміром Плутона.
Хаумеа (Haumea) Відкриття: у 2004 році. Діаметр: ~1400 км. Відстань від Сонця: 35-43 а.о. Орбітальний період: 283 років Ця незвичайна кам’яна планета має овальну форму, немов обточений водою морської камінчик. Її поверхня покрита тонким шаром водяного льоду.
Квавар (Quaoar) Відкриття: у 2002 році. Діаметр: ~900 км. Відстань від Сонця: 42-45 а.о.Орбітальний період: 286 років Про цей невеликий об’єкт в Сонячній системі, що має свою орбіту стало відомо ще в 1954 році. Квавар, як думають, багато дослідників покритий шаром кристалічного льоду, це говорить про те, що його температура піднімалася з нинішніх -220 до -160 гр. Цельсія. Одна з можливих причин такого дивного нагріву – постійне потрапляння крихітних метеоритів на поверхню разом і, так звані, крижані вулкани.
Макемаке (Makemake) Відкриття: у 2005 році. Діаметр: ~1 460 км. Відстань від Сонця: 38,5-53 а.о.Орбітальний період: 310 років Поверхня цієї карликової планети настільки крижана і дивно рівна, що, як жартує дослідник Майк Браун – “Ви могли б покататися на Макемаці на ковзанах”. Її середня температура -240 гр. Цельсія, а покрита поверхня плитами метанового льоду.
Еріда (Eris) Відкриття: у 2005 році. Діаметр: ~ 2 326 км. Відстань від Сонця: 38-98 а.о. Орбітальний період: 560 років З усіх відомих карликових планет Еріда найважча “непланета”, вона на 27% масивніше Плутона. Власне, цей та інші факти і перевели Плутон в статус карликової Планети. Інакше б, саме планет у всьому розумінні, Сонячної системи було б не вісім, а набагато більше.
Седна (Sedna) Відкриття: у 2003 році. Діаметр: ~1000 км Відстань від Сонця: 7-937 а.о. Орбітальний період: 11400 років “Седна божевільна” – так характеризує дальню карликову планету в Сонячній системі Майк Браун. Пливе ця далека мандрівниця по своїй величезній орбіті в пустельному регіоні між поясом Койпера і хмарою Оорта. Можливо, в далекі часи, коли наше Сонце було ще значно молодше, Седна належала іншим планетним системам, коли зірки яких були значно ближче, ніж зараз, але була захоплена тяжінням Сонця і отримала прописку в нашій Сонячній системі.
Схожі презентації
Категорії