ЗВУКИ МОВИ. ГОЛОСНІ ТА ПРИГОЛОСНІ ЗВУКИ.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Ознайомлюсь із такими розділами науки про мову, як Графіка; Фонетика, Орфоепія, Орфографія; Поглиблюватиму знання про звуки мови та їх поділ на голосні й приголосні; Навчатимусь передавати слова фонетичною транскрипцією; Розвиватиму фонематичний слух, увагу, пам’ять, збагачуватиму свій словниковий запас. Сьогодні на уроці я:
«Учням 5 класу Нескучненської школи. Вітаю з Новорічними святами. Бажаю міцного ……... Р.S. Підступні хворобливі бактерії викрали ключі від коду районної поштової скриньки. Знайдіть код і передайте привітання учням шкіл вашого району. Починайте пошуки з ключа №1. Вдячний вам за допомогу. Дідусь Здоров’яка»
ПРАЦЮЮЧИ В ГРУПІ – ПАМЯТАЙ: ВИСЛОВЛЮЙСЯ ЗВ’ЯЗНО! УВАЖНО СЛУХАЙ! ПИШИ ГРАМОТНО! БУДЬ ТОЛЕРАНТНИМ! НЕ ПЕРЕБИВАЙ ТОВАРИША! БУДЬ ПРИВІТНИМ! МНЕ ЗАБУВАЙ ПРО ПОСМІШКУ!
політ джмеля квакання жаби шум лісу 1 група 3 група 2 група КЛЮЧ №1 зобразити звуки, за допомогою яких можна передати:
ЗВУК – це найменша неподільна одиниця, яку ми вимовляємо й чуємо. ФОНЕТИКА (від. грец. phonetikos – звуковий, голосовий) - розділ науки про мову, який вивчає звуки мовлення. В українській мові – 38 звуків: 6 – голосних та 32 – приголосні Звуки записуємо у квадратних дужках (ФОНЕТИЧНОЮ ТРАНСКРИПЦІЄЮ) [a], [б], [в], [г], [д], [ж], [з], [и], [і]
Робота біля дошки Завдання для 1 учня: Прочитати слова, передані на дошці звукописом (фонетичною транскрипцією). Записати їх буквами: [учен’], [с’ і л’], [шчока], [йіжак], [йул’ійа], [мйач] Завдання для 2 учня: Подані слова передати звукописом (фонетичною транскрипцією): Вода, хліб, п’ю, яблуня, її, кінь
Отже, з ФОНЕТИКОЮ пов’язані такі разділи науки про мову: ГРАФІКА (від грец. grapho – пишу) - наука про знаки письма, співвідношення між буквами і звуками. ОРФОГРАФІЯ (від грец. orphos – правильний, grapho – пишу) – розділ мовознавства, що встановлює і вивчає загальноприйняті правила передачі слів на письмі. ОРФОЕПІЯ (від грец. orphos – правильний, epos – мова) - розділ мовознавства, що вивчає нормативну літературну вимову, виробляє вимовні рекомендації.
Метод «Ланцюжок» Вимовити та прослухати слова. Якими звуками різняться слова кожної пари? Сад – суд; сон – син; ріг – ліг; вулики – волики; качан – казан, грати – брати; гриб – грип; гай – рай; жити – жати; рак – мак, кит – кіт; мила – шила; колос – голос Чи вплинула заміна звуку на їх значення?
КЛЮЧ №3 Вибірковий диктант 1. Біг додому лісом лис, Шелестів над лисом ліс. (А.Качан) 2. Йшла корова по струні… Вибачайте, по стерні… А було це в череду… Вибачайте, в середу. (А.Кичинський)
Фізкультхвилинка «Напишіть» у повітрі очима перший рядок алфавіту ( А, Б, В, Г, Г, Д…) «Напишіть» у повітрі головою другий рядок алфавіту (З, И, І, Ї, К …) «Напишіть» у повітрі верхньою частиною тулуба (плечима) третій рядок алфавіту (Н, О, П, Р …) «Напишіть» у повітрі нижньою частиною тулуба (тазовою частиною) четвертий рядок алфавіту (Х, Ц, Ч, Ш, Щ …) Робити вправи слід з максимальним повертанням частин тіла, плавно, без ривків і зайвого напруження, букви мають бути високими і великими.
КЛЮЧ №4 ? ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ Чи всяке поєднання звуків, утворених мовним апаратом людини, є словом? (Ні – лашко – не слово, а набір звуків, якщо ж ці звуки перемістити і поставити в іншій послідовності отримаємо - школа Звуки (фонеми) служать, будівельним матеріалом, цеглинками для побудови споруд – слів. Ізольовано вжиті, вони нічого не називають, однак, поєднавшись, утворюють слова.
Групова гра «Архітектор» Побудуйте з кожної пропонованої купки цеглинок фонем два (або й три) слова. Спікер кожної групи зачитує слова – інші записують у зошит.
Виписати ті слова, що мають більше звуків, ніж букв Виписати ті слова, що мають однакову кількість букв і звуків Виписати ті слова, що мають більше букв, ніж звуків 1 група 3 група 2 група КЛЮЧ №6 «ЦІКАВІ БУКВИ ТА ХИТРІ ЗВУКИ» РОЗПОДІЛЬНИЙ ДИКТАНТ (робота у групах) : Україна, єдність, дзеркало, духмяний, м'яч, їжа, день, історія, знає, дощ, цвях, люди, свято, сім'я, щодня, радіє, близький, стоїть, мрія, солов'ї, троє, сьомий, якість, пюре.
«Незакінчене речення» 8. Звуки ми … , а букви … Наука, яка вивчає звуки мови – ... 2. В українській мові є … звуків 3. Усі звуки поділяються на …. 4. Голосні утворюються за допомогою … 5. Голосних звуків у нашій мові …. 6. Приголосні складаються з … 7. Їх у мові …. 38 ГОЛОСНІ та ПРИГОЛОСНІ ГОЛОСУ 6 ГОЛОСУ та ШУМУ, або ШУМУ 32 ЧУЄМО та ВИМОВЛЯЄМО БАЧИМО та ПИШЕМО. ФОНЕТИКА
Робота в групах Кожна група отримує промінець, який прикріплює до сонечка, промовляючи своє правило здорового способу життя Спікер кожної групи робить висновок про те, що треба робити, щоб бути здоровим.
«МІКРОФОН» На уроці я дізнався нового….. Найцікавішим для мене було …… Найскладнішим для мене виявилось …. Найбільше мені сподобалось …
ОЦІНИ СВОЮ РОБОТУ І ГРУПИ НА УРОЦІ ПРАЦЮВАВ ВІДМІННО ПРАЦЮВАВ ДОБРЕ ПРАЦЮВАВ ПОСЕРЕДНЬО МАЙЖЕ НЕ ПРАЦЮВАВ
Схожі презентації
Категорії