Сполучник
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Тече вода з-під явора Яром на долину. Пишається над водою Червона калина Пишається калинонька, Явор молодіє, … кругом їх верболози … лози зеленіють. Тече вода із-за гаю …попід горою. Хлюпочуться качаточка Поміж осокою. …качечка випливає З качуром за ними, Ловить ряску, розмовляє З дітками своїми….
Знати: лінгвістичні поняття і правила. Уміти: знаходити в тексті сполучники; розрізняти їх за походженням, способом уживання в реченні, за будовою, за значенням; будувати речення, використовуючи різні сполучники
Сурядності Підрядності а)єднальні:і,й, та; б)протиставні: а, але, зате, проте, однак; в)розділові:то, або,чи, то-то, або-або, чи-чи а)з'ясувальні:що; б)порівняльні: як, мов, немов,наче: в)причинові:бо, тому що,через те що; г)часові:коли, тільки, як; д)умовні: якби, аби, коли б; е)мети:щоб, для того щоб; є)допустові:хоч, дарма що.
Цвіт верби — прекрасне і зворушливе диво природи. Пухнасті вербові котики — вражаючий символ краси, символ нашого народу. Це дерево — одне із найпоширеніших в Україні. Здавна верба супроводжує людські поселення. Нею обсаджували ставки, береги річок, дороги.
1. Гра «Четвертий зайвий» 1.Та, чи, бо, на. 2. Про, або, але, щоб. 3. У , аби, і, якби. 4.Тому що, однак, зате, для
2. Робота з текстом Верба — символ і оберіг у християнських віруваннях. Тиждень перед Великоднем називають Вербним, Вербичем. Нерідко під цю пору холод і негода бувають, а тому казали в народі: «Прийшов Вербич, два кожухи тербич». На Вербній неділі вербу освячують у церкві, а потім додому несуть і б’ють нею рідних, в першу чергу тих, котрі ще сплять, і примовляють: Не я б’ю, верба б’є За тиждень Великдень; Будь великий, як верба, А здоровий, як вода, А багатий, як земля! (прокоментувати орфограми і пунктограми) Зробити висновок про вживання сполучників. Де стоїть сполучник найчастіше?
Лексико-орфографічна скринька Пояснити лексичне значення слів та їх правопис Котики Пухнастий Символ Ніжний Суцвіття верби. 2. Зменшено - пестливе до кіт. 3. Морський ссавець із цінним хутром. М'який, густий, пишний. Умовне позначення якогось предмета, поняття або явища. 2. Художній образ, який умовно відбиває яку-небудь думку,ідею. Приємний на дотик, м'який. Дуже гарний, досконалої форми, витончений. 3. Який виявляє любов, ласку у стосунках з ким-небудь.
Творча хвилинка Скласти невеликий текст, використовуючи сполучники та слова із попереднього завдання.
Стилістичне дослідження. Виразно прочитати текст, назвати стиль. Думку обґрунтувати Назвати сполучники, визначити розряди Зробити висновок про вживання сполучників у тексті даного стилю. Перекажіть текст.
Лінгвістична задача Розібрати за членами речення (біля дошки) Навкруги зеленіли верби та осокори.
Тестові завдання 1.Сполучник це - а) самостійна частина мови; б) службова частина мови; в) форма дієслова. 2. Сполучники поділяються на групи: а) за походженням, способом уживання у реченні, будовою,за значенням; б) за походженням, ступенем порівняння, будовою; в) за морфологічними ознаками, будовою, формою. 3. У якому рядку правильно вказано морфологічні ознаки сполучника: а) рід, число, відмінок; б) час, вид, особа; в) незмінне слово. 4. Сполучники за значенням бувають…. а) сурядності й підрядності; б) похідні та непохідні; в) повні й короткі. 5. Яка роль сполучника в реченні? а) додаток; б) обставина; в) членом речення не буває. 6. У якому рядку всі прості сполучники? а) а, і, але, щоб, бо; б) проте, де, якби, у, ніби, в)то-то, чи-чи, якби,й, зате.
Рефлексія Що нового дізналися на уроці? Що для вас було найцікавішим? Що для вас виявилося найскладнішим? Над чим, на вашу думку, варто ще попрацювати?
Домашнє завдання & 36 - вивчити «Верба — символ краси, життя» -написати творчу роботу Записати 5-6 прислів’їв і приказок, у яких згадується верба, підкреслити сполучники. Вправа 280 (Спишіть, вставляючи на місце крапок відповідні сполучники з довідки)
Схожі презентації
Категорії