Прийменник як службова частина українськоЇ мови
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Прийменник як службова частина мови Кифорук Оксана Вікторівна, Танський навчально-виховний комплекс “Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів” Уманської райради
Я така частина мови, Що належить до службових. Я буваю лиш одним: Похідним – непохідним. Задля, посеред, крім, в, під, на, за. І для мене це знаменно, Що всі звуть мене… (О.Фесенко)
Ключові питання Прийменник як службова частина мови. Смислові відношення. Уживання прийменників. Походження прийменників. Способи творення. Будова прийменників. Правопис прийменників.
Що таке прийменник? Прийменник – це службова частина мови, що виступає разом із відмінковою формою іменника, займенника, прикметника та числівника для вираження залежності її від інших слів у словосполученні. Про нього створюють багато-багато легенд і чарівних казок.
Походження прийменників непохідні (первинні) похідні (вторинні) без, в (у), до, для, з, за, об, від, на, над, по, під, між, при з-під, з-поміж, поза, понад, заради, край, у разі,шляхом, навколо, обабіч, поблизу, близько
Способи творення похідних прийменників П О Х І Д Н І П Р И Й М Е Н Н И К И УТВОРЕНІ ШЛЯХОМ ПОЄДНАННЯ ДВОХ І БІЛЬШЕ НЕ ПОХІДНИХ ПРИЙМЕННИКІВ УТВОРЕНІ ШЛЯХОМ ПЕРЕХОДУ ІМЕННИКІВ АБО ПРИСЛІВНИКІВ УТВОРЕНІ ШЛЯХОМ ПОЄДНАННЯ ІМЕННИКІВ ЧИ ПРИСЛІВНИКІВ З НЕПОХІДНИМИ ПРИЙМЕННИКАМИ з-поміж, задля, поза, попід, з-над коло, кінець, протягом, навколо з метою, у справі, в інтересах, на відміну від
БУДОВА ПРИЙМЕННИКІВ прості складні складені без, до, по, при, край, мимо, коло, з, перед, кінець з-над, із-за, з-поза, поміж, поза, з-поміж, заради, довкола згідно з, відповідно до, у зв'язку з, незважаючи на
Правопис прийменників РАЗОМ ЧЕРЕЗ ДЕФІС ОКРЕМО понад, вздовж, навкруги, назустріч, поруч, попід, довкола згідно з, незважаючи на, за винятком, з метою, під час, незалежно від з-за, із-за, з-над, з-під, з-поміж, з-посеред, з-поза
Похідні прийменники пишуться РАЗОМ: утворені від прислівників; утворені від іменників; утворені від інших прийменників. Не всяка дорога проходить коло села Сидить батько кінець стола, на руки схилився.
Похідні прийменники пишуться ОКРЕМО: утворені шляхом поєднання прислівників з непохідними прийменниками; утворені шляхом поєднання іменників з непохідними прийменниками. Минають тисячі років, і голова комети зменшується за рахунок танення льоду. Учні взяли ноутбук у комп'ютерному центрі з метою підготовки проекту з історії.
Похідні прийменники пишуться ЧЕРЕЗ ДЕФІС: утворені шляхом приєднання до прийменника з (із) інших прийменників. Хустинка в неї зсунулась набік, і з-під неї вибилась хмарка лляного волосся, білого й легкого як пух.
Алгоритм правопису прийменників Чи це похідний прийменник з І частиною з (із)? 2. Це злиття непохідних прийменників? 3. Це злиття непохідного прийменника з іменником чи прислівником?
Виконайте тестові завдання: Визначте правильну відповідь: Прийменник – це: а) змінна самостійна частина мови; б) не змінна самостійна частина мови; в) змінна службова частина мови; г) незмінна службова частина мови.
2. З яким відмінком вживається прийменник у поданому реченні? Тече вода з-під явора… (Т.Шевченко) а) з родовим; б) зі знахідним; в) з місцевим; г) з називним.
3. У якому реченні прийменник написано правильно? а) Три явори з попід грому нахилились низько. б) Під час бою враження Козакова поступово змінювались. в) І про між нас живе ця людина. г) Якось дощ линув по серед ночі.
4. Який прийменник слід вставити у реченні на місці крапок? І блідий місяць на ту пору…хмари де-де виглядав. а) з; б) із; в) зі; г) із-за.
Розподільне завдання Прийменники записати у три колонки: у І – прості, у ІІ – складні, а в ІІІ – складені. за, понад, у, поперед, згідно з, з-поміж, мимо, у зв'язку з, при, в, заради, відповідно до, із-за, незважаючи на, довкола, до, без.
Знайди помилку Знати по газетах – знати з газет . По цілих днях – цілими днями. Добрий по натурі – доброї вдачі. По напрямку до лісу – у напрямі до лісу.
Список використаної літератури: Єрмоленко С.Я., Сичова В.Т., Рідна мова:підручник для ? Класу. –К.:Грамота, 2007.-296с. Омельчук С.А., Ляшкевич А.І., Чаловська М.В. Усі уроки української мови в 7 класі /Упорядник С.А.Омельчук.-Х.: Вид.група “Основа: ПП Тріада+”, 2007.-352с. Шабельник Т.М. Рідна мова. 7 клас:Плани-конспекти уроків.-Харків:Веста:Видавництво “Ранок”, 2009.-288с. – (Майстер-клас). Шляхова Г.Т., Тихоша В.І., Корольчук А.М. та ін. Українська мова.5-12 класи: Програма для загальноосвітніх навчальних закладів.-К.:ВТФ “Перун”, 2005.
Схожі презентації
Категорії