Фармацевтичні несумісності (частина2)
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
“Уявні” несумісності – це такі прописи, у яких антагоністичні сполучення препаратів по фармакологічній дії хімічна взаємодія між інгредієнтами, а також зміна фізичного стану лікарських засобів передбачається лікарем, як лікувальний фактор.
Прикладом терапевтично раціональної комбінації лікарських речовин, що діють антагоністично, є мікстура Павлова. Кофеїн-бензоат натрію діє збуджуючи на кору головного мозку, натрію бромід - пригнічує ЦНС. Видатний учений-фізіолог І.П. Павлов вказував, що в багатьох випадках захворювання ЦНС є результатом порушення правильного співвідношення процесів збудження і гальмування в корі головного мозку. У зв'язку з цим, змінюючи дозування бромідів і кофеїну в залежності від типу вищої нервової діяльності, можна домогтися врівноваження цих процесів.
Сполучення в одній лікарській формі новокаїну й адреналіну гідрохлориду є також раціональним. В такому сполученні подовжується анестезуюча дія новокаїну, тобто звуження судин адреналіном гідрохлоридом перешкоджає швидкому всмоктуванню новокаїну, що одночасно зменшує його токсичну дію на організм. У мазі Дар’є антимікробна дія підсилюється в результаті взаємодії резорцину з ртуті оксидом жовтої. Металева ртуть, виділяється, у високодисперсному стані і робить лікувальну дію.
Несумісностями (Incompatibilita pharmaceutica) називаються такі сполучення лікарських речовин, що приводять,в одних випадках, до часткової, а іноді до повної втрати лікувальних властивостей лікарського препарату чи до посилення токсичного ефекту, в інших випадках - до утворення нових неотруйних чи отрутних сполук, до зміни фізичного стану лікарського засобу, що не передбачено лікарем. Несумісностями називають такі прописи, при виготовленні яких змінюються фізико-хімічні властивості лікарських речовин, відбуваються різні хімічні реакції чи в сполученні яких проявляється антагонізм препаратів.
Фізичні несумісності - це несумісності при яких відбувається зміна лише фізичного стану лікарських речовин, що входять у препарат.
Причинами фізичних несумісностей можуть бути : Нерозчинність чи погіршення умов розчинності. Незмішуваність інгредієнтів. Відволоження суміші порошків. Розтоплення суміші твердих речовин (евтектика). Коагуляція колоїдних розчинів і ВМС. Розшарування емульсій. Адсорбція діючих лікарських речовин.
Нерозчинність інгредієнтів спостерігається в тому випадку, якщо прописана нерозчинна лікарська речовина, або перевищена межа розчинності чи неправильно підібраний розчинник. Наприклад: Rp.:Mentholi 0,1 Glycerini 10,0 Misce. Da. Signa. Вушні краплі Даний пропис – фізична несумісність. Ментол розчиняється в гліцерині в співвідношенні 1:500, у рецепті співвідношення 1:100. Препарат відпуску не підлягає.
Незмішуваність інгредієнтів Є цілий ряд речовин, які не можна сполучити один з одним, тому що вони не утворять гомогенної системи. Наприклад: рицинова олія не змішується з вазеліном, парафіном і ін. нафтопродуктами, етиловим спиртом концентрації менше 90°. Нафтопродукти не змішуються з речовинами, що утворять між собою евтектику. Нафталанська нафта і дьоготь не змішуються з водою і спиртом. Гліцерин не змішується з жирними оліями, іхтіол – зі спиртом.
Rp.: Sulfuris 1,0 Olei Ricini 10,0 Spiritus aethylici 70 % 20 ml Misce. Da. Signa. Зовнішньо. У даному випадку несумісність викликана тим, що рицинова олія не змішується з 70 % спиртом, який необхідно замінити на 96 % спирт.
3. Відволоження чи розтоплення суміші твердих речовин. Спостерігається досить часто при прописуванні порошків в результаті чого порошки втрачають сипучість
Причини відволоження : Коли порошкова суміш сухих лікарських речовин більш гігроскопічна, чим складові її компоненти окремо. У випадку утворення подвійних солей з меншим вмістом кристаллізаційної води. Виділення води може спостерігатися й у результаті реакції нейтралізації
На швидкість відволоження впливають: Вологість вихідних інгредієнтів. Відносна вологість приміщення. Температура повітря приміщення. Характер і тривалість перемішування. Ступінь подрібнення. Упаковка.
Утворення евтектики Евтектический сплав - це суміші речовин сполуки з меншою температурою плавлення, чим кожної речовини окремо (від грецького слова eutektas - добре плавиться). У результаті взаємодії між речовинами утворяться густі рідини, які важко кристалізуються і схильні до значного переохолодження. Легко утворюютьть евтектичні суміші при кімнатній температурі такі речовини: антипірин, ментол, тимол, камфора, хлоралгідрат, резорцин, фенілсалицилат, бромкамфора, фенол та ін.
Швидкість утворення евтектики залежить від: природи речовин; поверхні між частками речовин; температури навколишнього середовища; механічного впливу .
1. Виведення реакційно-здатного компонента (крім отруйних наркотичних і сильнодіючих речовин). 2. Заміна за узгодженням з лікарем реакційноздатного компонента фармакологічно активною частиною, а саме, кофеїн-бензоат натрію можна замінити кофеїном у кількості 40 %, кодеїну фосфат – кодеїном (75 %), еуфілін – теофіліном (80 %). 3. Введення в суміш допоміжних речовин – вологорегуляторів, які адсорбують вологу. У якості таких застосовують: глинисті мінерали, аеросил, магнію карбонат, крохмаль підсушений, кількість і вид вологорегулятора підбирають експериментально з урахуванням сумісності інгредієнтів. 4. Фракційне змішування. 5. Підсушування кристаллогідратів перед виготовленням порошків. 6. Підбір пакувального матеріалу. З метою усунення несумісності в порошкових сумішах рекомендуються наступні технологічні прийоми:
Коагуляція колоїдних розчинів і ВМС Процеси коагуляції колоїдних часток у розчинах можуть відбуватися під впливом різних факторів, а саме: при старінні колоїдів, гідролізі, висолюванні й ін. В аптечній практиці чаще зустрічаються випадки висолювання колоїдних часток, що відбуваються під впливом електролітів, кислот, основ і спирту.
Розчин іхтіолу коагулює при введенні препаратів срібла, заліза, міді, ртуті, свинцю, кальцію. У цьому випадку відбувається реакція обміну, у результаті чого утвориться нерозчинний осад солей сульфоіхтиоловой кислоти і виділення тіофенів. Rp.: Solutionis Ichtyoli 5 % 200 ml Zinci sulfatis 4,0 Glycerini 10,0 Misce. Da. Signa. Для спринцювання Виділяється нерозчинний осад цинку іхтіолсульфата. Пропис несумісний
Розшарування емульсій Ці процеси відбуваються під впливом електролітів, температурних умов, концентрованих сиропів і інших речовин. Rp.: Emulsi Olei Ricini 100,0 Sirupi Cerasi 10,0 Misce. Da. Signa. По 1 стол. ложці Вода
Адсорбція лікарських речовин Явище адсорбції може спостерігатися при виділенні в мікстурах неотруйних осадів, що на своїй поверхні можуть адсорбувати лікарські речовини. Це особливо небезпечно, коли до складу лікарського препарату входять отруйні чи сильнодіючі речовини. Rp.: Codeini 0,2 Infusi radicis Valerianae ex 10,0 200 ml Calcii chloridi 10,0 Misce. Da. Signa. По 1 столовій ложці 3 рази в день У даному випадку в результаті взаємодії кальцію хлориду з органічними кислотами, що містяться в настої кореня валеріани, випадає осад і, крім того, відбувається коагуляція екстрактивних речовин і крохмалю сильним електролітом. Осад сам по собі не отрутний, але може частково адсорбувати кодеїн, виводячи його з розчину. Тому, лікарський препарат являє собою несумісність, тому що порушується дозування сильнодіючої речовини кодеїну.
Хімічними несумісностями називаються такі несумісності, що супроводжуються непередбаченими хімічними реакціями між лікарськими речовинами, наслідком яких є прояв нових властивостей (іноді шкідливих і отруйних), что призведе до ослаблення чи повної втрати лікувальної дії препарату.
Класифікувати хімічні несумісності можна: За візуальними ознаками хімічних реакцій: утворення осаду; зміна кольору; зміна запаху і виділення газів; зміни, що протікають без видимих зовнішніх проявів. За типом хімічної реакції: окислювально-відновні; обміну; гідролізу; витиснення; нейтралізації.
Фармакологічні несумісності – це такі сполучення лікарських речовин, які призводять до зменшення чи повної втрати лікувального ефекту, в інших – до посилення токсичної або небажаної побічної дії.
Класифікація фармакологічних несумісностей: Фармакодинамічні. Фармакокинетичні. Метаболичні.
Схожі презентації
Категорії