Науковий опис шишкаря
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Урок розвитку зв’язного мовлення Про одне і те ж по-різному Науковий опис шишкаря Налисник Г.П.
1. Їх тіло вкрите пір'ям, І більшість з них літають. То хто ж оті тварини, І як їх називають? 2. Хоч гнізда свого не має, яйця іншим підкладає та у лісі в холодку все кує: Ку-ку! Ку-ку! 4. Швидко скрізь цей птах літає, безліч мушок поїдає, за вікном гніздо будує, тільки в нас він не зимує. 3. В мене є великий хист, Я співаю, як артист. Спів мій радісний усюди Люблять слухати всі люди. 5. Довгі ноги, довгий ніс. Прилетів — обід приніс: смач них жабеняток для своїх маляток. 6. Який птах найважчий в Україні? 7. Озира зимовий ліс, на морозі чистить ніс. Для коханих пташеняток у гніздечку у цей час пуху, шишок і зерняток на всю зиму він запас. Налисник Г.П. (Птахи) (Зозуля) (Соловей) (Ластівка) (Лелека) (Дрохва) (Шишкар)
- Що об'єднує всіх цих тварин? -Чим вони від різняються від інших тварин? - Чому заєць, лисичка, білочка не можуть літати, а птахи можуть? - Чим вкрито тіло птахів? - Цікаво, навіщо пташкам пір'я? Налисник Г.П.
ЛЕГЕНДА Стародавня легенда розказує, що коли Ісус Христос був розп'ятий на хресті, до нього прилеті-ли шишкарі й стали дзьобами виймати колючки з тернового вінця. Намагалися витягти й цвяхи, якими руки й ноги Христа були прибиті до хреста. Але це виявилося їм не під силу, і кінчики дзьобів птахів перехрестилися, а пір'я стало червоним, коли на нього попала кров Христа. За це в деяких країнах шишкарів кличуть "Христовими птахами". Налисник Г.П.
Шишкар звичайний – представник в'юрко-вих. Розміром він трохи більший за снігура. Довжи-на тіла 14 — 20 см, вага до 29 — 58 г. В Україні по-ширені: шишкар сосновий , залітний зимовий птах північних областей; шишкар ялиновий , осілий птах Карпат, Криму і залітний — решти території; шиш-кар білокрилий, рідкісний залітний зимовий птах північних областей. Забарвлення старих птахів – яскраво-червоне в самців і жовтувато-оранжеве або зеленкувато-жовте – в молоді і самок, з темними крилами та хвостами. Їх легко впізнати за великими дзьобами, в яких верхня частина загнута вниз, а нижня вгору. Дзьоб для птаха — не прикраса. У кожного виду птахів Налисник Г.П.
Налисник Г.П. він сформувався під впливом того чи іншого способу живлення. Дзьоб шишкарів пристосований видовбувати насіння із шишок хвойних рослин. Гніздиться птах у ялинових лісах, де мостить гніз-до на верхівці під кудлатою гілкою, яка захищає його від дощу та снігу. У таке затишне гніздо, вимо-щене мохом, вовною та пухом, у лютому – березні, коли в лісі ще лежить сніг, а інколи бувають люті морози, самка відкладає 4–5 яєць. У цей час самець годує самку. Через два тижні вилуплюються пта-шенята. Самець приносить їжу і для них. Шишкар живиться насінням хвойних дерев, дуже майстерно витягає їх з шишок. За це він і дістав назву шишкаря. Ялинове насіння - основна, але не єдина їжа шишкаря.
Вони охоче лущать шишки сосни й модрини, обри-вають бруньки хвойних дерев, добувають комах, а також віддирають шматочки кори на зараженій малими короїдами ялині. Птахи дістають з-під неї личинок і жуків. Добувати насіння йому допомагає перехрещений дзьоб. Оскільки шишки у ялин дос-тигають кожного року і починають розкриватися саме взимку, їжі для дорослих птахів і пташенят вистачає. Завдяки харчуванню насінням хвойних дерев, тіло шишкаря настільки просочується смо-лою, що понад десять років може лежати в землі, наче мумія, не піддаючись гниттю. Шишкарі – гарні і корисні птахи, бо, збива-ючи шишки, вони сприяють розповсюдженню насіння ялини. Налисник Г.П.
Оперення – яскраво-червоне в самців і жовту- вато-оранжеве або зеленкувато-жовте – в молоді і самок Тіло – розміром він трохи більший за снігура Хвіст і крила - темні Голівка – невеличка Дзьоб - верхня частина загнута вниз, а нижня вгору Налисник Г.П.
Налисник Г.П. Зачин Шишкар — це невеликий птах, який мостить гніздо навер-хівцідерев. Живе віну ялинових лісах. Основна частина 1. Якого розміру в нього тіло? 2. Яке оперення має шишкар? 3. Які в нього спинка і крила? Яка голівка? 4. Які дзьоб ? 5. Які у шишкаря лапи? 6. Який в нього хвіст? Кінцівка Яку користь приносить шишкар?
Перевірка написаного Налисник Г.П. Пам'ятка 1. Чи є у творі зачин? 2. Чи виділена кожна частина в абзац? 3. Чи достатньорозкритаосновна частина? Чи послідовно розміщені речення? Чи вдалі переходи від однієї частини до другої? 4. Чи правильно пов'язані між собою речення? Чи не повторюються одні й ті самі слова та вирази? Можливо, потрібно замінити деякі з них більш вда лими? 5. Чи відповідає назва твору його змісту? Чи немає зайвих слів або речень, що не стосуються теми? 6. Чи є у творі кінцівка? Постарайся, щоб останнє речення зробило текст завершеним. 7. Чи не пропустив букву, чи правильно написав слова, поставив знак у кінці речення? Не впевнений, запитай у вчителя.
Схожі презентації
Категорії