Наказовий спосіб дієслів
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Дієслова в наказовому способі відповідають на питання: що роби? - Правди в брехні не розміщуй. що зроби? - Вогонь і жар душі у слово перелий. що робімо? - Ходімо в поля! Ходімо в луги й до лісу. що робіть? - Даруйте радощі мої й клопоти - нещастя й радощі мої - весняні ручаї. що зробімо? - Не осквернімо честі джерело. що зробіть? – Генії ! Безсмертні ! На коліна станьте перед смертними людьми. Дієслова в наказному способі змінюються за особами й числами.
Форми дієслів наказового способу творяться від основ теперішнього і майбутньго простого (доконаний вид ) часу. Дієслова наказового способу в однині мають форму другої особи, а в множині – першої та другої осіб. Форми наказового способу можуть уживатисяз афіксом – ся.Закінчення -й, -імо (-їм), іть (-іте) вживаються в дієсловах із наголошеним закінченням (роби. робімо, робіть) або в дієсловах, основа яких закінчується збігом двох приголосних (провітри, провітрімо, провітріть). В інших випадках дієслова другої особи однини у формі наказового способу мають чисту основу: кинь, малюй. дозволь, маж. Форма третьої особи дієслів наказового способу твориться сполученням часток хай, нехай і дієслова у формі теперішнього або майбутнього часу: хай бере, хай беруть. нехай повернеться, хай повернуться особа І ІІ Однина Множина Берімо(ся), зітрімо Беріть(ся), зітріть Бери(ся), зітри
Пам'ятайте 1.Заклик або наказ може виражатися не тільки формою наказового способу, а й формою 1-ї або 2-ї ос. множини майбутнього часу: Завтра о першій годині з'явитесь до школи, а звідти підемо до Палацу піонерів. 2.У значенні наказового способу може виступати неозначена форма дієслова( в закликах, газетних заголовках тощо ): Першість без бою не віддавати! Скласти екзамени тільки на відмінно і добре!
Схожі презентації
Категорії