Числівник у фразеологізмах
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Числівники у фразеологізмах Підготували учні 6 - А класу Дорожкіна Є., Доля М., Колісник В., Посмітна В., Рябова Л.
Фразеологія - це засіб мови, а отже, і літератури, і публіцистики. Фразеологізм - не просто стійке сполучення слів, не просто мовний і стилістичний засіб. Фразеологізм - це вислів, у якому завжди є краплинка менталітету нації, її світосприйняття, її культури - її обличчя.
У фразеологізмах часто вживається числівник один В один голос, міряти на один аршин, не один пуд солі з 'їсти, один бік медалі, один одного вартий, співа ти в один голос, зв'язувати в одне ціле, за одним махом, в одній упряжці, в одному ряду, бити в одну точку, стригти під одну гребінку.
Числівник 2 Два боки однієї медалі, за два кроки, не раз і не два, як дві краплі води, палиця з двома кінцями, між двох вогнів, у двох словах.
Числівник три У стійкий висловах (фразеологізмах) цей числівник може позначати: міцність (у три мотузки); величину (у третє царство); швидкість (алюр три хрести); жорстокі утиски (у три дуги зігнути); запобігання (в три погибелі згинатися); вигнання далеко (гнати в три шиї, під три чорти); експлуатування (драти по три шкури); покірність, улесливість (зігнутися в три погибелі); наближення смерті (три чисниці до смерті) тощо.
Сім часто уживається в стійких висловах, позначаючи: далеку відстань (аж за сьомим морем, до сьомого коліна); виваженість перед виконання дії (сім разів відміряй, а один раз відріж); виснажливу, надривну працю (до сьомого поту); замріяність, наївність (на сьомому небі); неповноту розуму (без сьомої клепки); нісенітницю (сім мішків гречаної вовни); безвідповідальність, непостійність (сім п’ятниць на тиждень); покарання (сім шкур спустити) тощо.
Згідно із Біблією, Господь сотворив світ за шість днів, а сьомого дня спочив і день цей освятив. Сім днів у тижні, веселка має сім кольорів. За слов’янськими звичаями родину треба знати і шанувати до сьомого коліна. Музична гама також має сім звуків. Сім – божественне число Всесвіту. Воно складається із трійки як символу неба й душі та четвірки як символу землі і тіла.
Кількісні числівники Порядкові числівники Одна голова добре,а дві краще. В двох словах. На всічотири сторони. П’ятеколесо до воза. Намолоти сіммішків гречаної Вовни. Дев’ятийвал. Між двох вогнів. Як собаці п’ятанога.
Аналіз змісту фразеологічних зворотів підтверджує, що числа у складі виразів використовуються у реальному та типічному (умовному) значенні, але не символічному. Цікаво, що у чисел, які вважаються “містичними” і “з магічною функцією”, таких як 3,7,9, наприклад, окрім актуального умовного значення, може з'явитись реальне кількісне значення.
Схожі презентації
Категорії