X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Спогади про минуле. (по сторінкам української історичної прози)

Завантажити презентацію

Спогади про минуле. (по сторінкам української історичної прози)

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

“ Спогади про минуле “ (по сторінкам історичної прози)

Слайд 2

Почнемо ж нині повість цю смутну про порохом повиту давнину, про ті часи, далекі й незабутні, коли діди , прославлені в віках, виходили на свій великий шлях, за покоління дбаючи майбутні.

Слайд 3

Слайд 4

Як називається прощадок нашої славетної літератури, який не мав свого конкретного автора?

Слайд 5

Слайд 6

Слайд 7

Слайд 8

Народна творчість творилась дуже давно і стала витоками нашої сучасної української літератури. Східнослов’янські племена жили, працювали, розвивалися, проходили різні стадії свого розвитку. У ІХ столітті створили Давньоруську державу.

Слайд 9

Цей період нашої історії широко представлений в історичних думах та піснях, які відтворюють сторінки історії народу . Це є неоціненою перлиною духовної скарбниці української культури.

Слайд 10

Слайд 11

Наталя Забіла народилася 5 березня 1903 року в Петербурзі в інтелігентській сім’ї. Її дід був відомим скульптором, академіком. Його двоюрідний брат Віктор Забіла навчався разом з М. Гоголем у Ніжинській гімназії вищих наук, дружив з Т.Шевченком, композито- ром Глинкою. Наталя жила виховувалася в атмосфері любові до мистецтва, літератури та культури.

Слайд 12

У “ Повісті врем’яних літ,” старовинному літопису Київської Русі Нестор літописець записав древні перекази про те, що у слов’янському племені полян були три брати і сестра. Питання : Як їх імена ?

Слайд 13

На честь старшого брата було збудовано місто і назвали його –Київ. Така легенда була покладена в основу поеми Н.Забіли “Троянові діти”

Слайд 14

Історичні події історії нашого народу Відтворені в багатьох історичних творах українських письменників. Ми можемо це прослідкувати починаючи з перших князів Київської Русі.

Слайд 15

Святослав Ігоревич, син князя Ігора – мужній воїн,видатний полководець державний діяч. Його активна державна політика підіймала авторитет Русі.

Слайд 16

Як звали матір князя Ярослава? Що сталося з його батьком князем Ігорем?

Слайд 17

Слайд 18

Слайд 19

Історичні літописи розповідають,що перша зустріч Ігоря з Ольгою відбулася випадково, коли він був на полюванні

Слайд 20

Слайд 21

Слайд 22

Невідомий літописець так писав про ноього. “Не возив він за собою в походах ні воза, ні казанів, не варив м’яса, а спав підстеляючи у голови пітник із сідлом ”

Слайд 23

Слайд 24

Коли князь виступав походом то посилав у інші землі гінця із словами : “Іду на ви”

Слайд 25

Семен Скляренко народився 26 вересня 1901 року в селі Прохорівці на Черкащині в родині селянина. Вперше надрукувався в місцевій газеті “Голос труда “ Це були вірші, а потім – нариси, оповідання. В 1959 році вийшов роман “Святослав”

Слайд 26

Автор відображує життя наших пращурів за часів Київської Русі. Центральний образ роману – Святослав Ігоревич. Автор змальовує його у великих та малих походах .

Слайд 27

Князь Володимир – син князя Ярослава князював у ІХ столітті. З його ім’ям пов’язана дуже важлива подія для Київської Русі. Це був акт доброї волі народу, значення якого важко переоцінити. Що це за подія? Як після цього в народі називали князя?

Слайд 28

Наприкінці ІХ ст. Київська Русь прийняла Християнство. З того часу князя в народі стали називати Володимир Христитель

Слайд 29

Слайд 30

Другим романом С.Скляренко став роман “Володимир”. В романі Автор відображує князя як видатного діяча, який запровадивши християн- ство, завершив об’єднан- ня східнослов’янських земель у складі Київської Русі

Слайд 31

Відома українська письменниця народила - ся на Запоріжжі, за фахом історик. Написала декілька історичних романів. Один з них “Отрута для княгині”. присвячений княгині Ользі.

Слайд 32

Письменница роповідає про тяжку добу Х століт- тя, про правління Ольги після загибелі її чоловіка князя Ігоря. Дуже цікава історія загибелі князя Ігоря. Він загинув лютою смертю від рук древлян.

Слайд 33

В основу покладено період боротьби східних слов’ян з навалою хана Батия. В центрі образи Данила Галицького Олександра Невського

Слайд 34

Слайд 35

Слайд 36

Слайд 37

Народився на Полтав- щині. В 1941 році пішов на фронт. Був поране- ний, після госпіталю знову фронт - потім полон, концтабор смерті. Вижив. Почав друкуватися в обласній газеті. Написав багато історичних романів.

Слайд 38

В романі йдеться мова про витвір нашої давнини собор – Софію Київську і про долю його та місце в духовності народа. Події відбуваються за часів Ярослава Мудрого, який вважав, що для зміцнен- ня Київської Русі потрібен новий величний самобутній собор .

Слайд 39

Слайд 40

Слайд 41

В романі відображені події 16 століття. Центральний образ – Анастасії Лісовської, доньки українського священика, яка була взята в полон турками і потрапила до гарему турець- кого султана Сулеймана. Згодом вона мала вплив на султана та його політику.

Слайд 42

Дочка Ярослава Мудрого Виходить заміж за Короля Генріха ІV і стає германською імператри- цею. Доля її складається трагічно - вона дізнаєть- ся, що чоловік веде роспусне життя і це її принижує.

Слайд 43

Роман про Київську Русь – коли за наказом Володимира Мономаха було збудовано пер- шу велику споруду давнини – міст через Дніпро. Це була гордість та надія городян. Але в лиху годину, коли Київ обступили Батиєві орди, люди змушені були його спалити.

Слайд 44

Слайд 45

Боролись предки . З моря і степів ворожі орди налітали палили городи і нищили засіви та проти них вставала тьма списів, мечі із піхов люди витягали. Проти яких ворогів боролись наші пращури з Х по ХІІІ століття.

Слайд 46

Слайд 47

Слайд 48

В повісті українського Письменника Василя Сліпчука розповідається про часи князювання Княгині Ольги та її сина Святослава і розбій- ницький напад на Київ печенегів. Про прагнення об’єднатися в одну єдину державу.

Слайд 49

Це своєрідний символ України. Козацтво виникло в ХV столітті спочатку , як явище побутове, не організоване. Згодом воно почало формуватися у воєнізовані загони й обороняти Україну від татарських набігів із Криму. А пізніше Запорозька Січ стала козацькою республікою зі своїми законами і побутом.

Слайд 50

Відома дитяча письменниця, автор багатьох віршів та оповідань для дітей. Повість “ Михайлик – джура козацький присвячена періоду козацьких походів на Туреччину.

Слайд 51

В повісті розповідається про хлопця – джуру. Джура- це в перекладі неповнолітній хлопець Михайлик. Він поруч з дорослими козаками приймає участь у козацьких походах.

Слайд 52

Що означає слово козак? а) мужній б)милий в) вільний Назвіть ім’я козака, якого насправді не існувало, але ім’я його знають усі? а) Іван Сірко б) Голота в) Петро Сагайдачний

Слайд 53

Роман присвячений видатному гетьману України - Мазепі. Постать цього політичного діяча дуже суперечлива. Чому? Як ви гадаєте?

Слайд 54

Відомий український прозаїк. Народився на Чернігівщині в сім’ї вчителя . Друкувався в журналі “Дніпро”, а потім був його головним редактором 25 років . Написав багато історичних творів .

Слайд 55

У центрі уваги автора Життя Запорозької Січі, побут козаків, їх звичаї. Усе це малюється на фоні козацьких походів проти турків та татар. Чільне місто в романі належить кошовому отаману Івану Сірку.

Слайд 56

Слайд 57

Видатний наш земляк І.Репін написав картину “Запорожці пишуть відповідь Турецькому султану”. На першому плані свого видатного полотна він малює І.Сірка. Що ще пов’язує Івана Сірка з Харківщиною?

Слайд 58

В 1664 році Іван Сірко жив під Харковом за дві версти від Мерефи разом з дружиною Софією та дітьми. В1665 році його було обрано на посаду полковника Харківського полку

Слайд 59

Українська історична проза – це цікава мандрівка у глибину століть історії нашого народу. Багатостраждальний український народ на шляху свого розвитку витерпів усе: набіги печенігів, навалу монголів, татар. Історичні твори дають нам можливість на прикладах художніх образів відчути силу духу та любов народу до своєї землі.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література