Історичне підґрунтя творчості Т.Г.Шевченка (на прикладі поеми «Тарасова ніч»)
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Автор – Павлюк Дмитро Іванович, Автор – Павлюк Дмитро Іванович, учень 7-В класу Херсонської загальноосвітньої школи І- ІІІ ступенів №32 Херсонської міської ради
Метою нашого дослідження є вивчення історичних фактів, які стали основою для написання поеми. Загалом описана в поемі ситуація охоплює другу половину ХVІ – першу половину ХVІ І століття. В основі поеми — історична подія: розгром повсталими козаками на чолі з Тарасом Федоровичем польського війська коронного гетьмана С. Конецпольського. Можемо допустити, що на час написання поеми «Тарасова ніч» Шевченко, напевне, читав і «Историю Русов» (поширювалась у рукописних списках), і «Историю Малой России» Д. Бантиша-Каменського, який у розповіді про повстання Тараса Трясила мав за основне джерело ту ж саму «Историю русов». За цим джерелом у поемі Шевченка подано не тільки загальну канву подій, а й окремі деталі. В жодному з історичних джерел, крім «Истории русов», немає вислову «Тарасова ніч» і Тараса Федоровича не називають Трясилом.
Виростають нехрещені Виростають нехрещені Козацькії діти, Кохаються невінчані, Без попа ховають,
Як та галич поле криє, Як та галич поле криє, Ляхи, уніяти Налітають — нема кому Порадоньки дати.
Обізвався Наливайко — Обізвався Наливайко — Не стало кравчини! Обізвавсь козак Павлюга — За нею полинув!
Обізвавсь Тарас Трясило Обізвавсь Тарас Трясило Гіркими сльозами: «Бідна моя Україно, Стоптана ляхами! Україно, Україно!.. …Де поділась доля-воля? Бунчуки? Гетьмани? Де поділося? Згоріло? А чи затопило… …А над дітьми козацькими Поляки панують.
Вже не три дні, не три ночі Вже не три дні, не три ночі Б’ється пан Трясило. Од Лимана до Трубайла Трупом поле крилось. Ізнемігся козаченько, Тяжко зажурився, А поганий Конецпольський Дуже звеселився.
Лягло сонце за горою, Лягло сонце за горою, Зірки засіяли, А козаки, як та хмара, Ляхів обступали. Як став місяць серед неба, Ревнула гармата, Прокинулись ляшки-панки — Нікуди втікати! Прокинулись ляшки-панки Та й не повставали. Зійшло сонце — ляшки-панки Покотом лежали.
Червоною гадюкою Червоною гадюкою Несе Альта вісті, Щоб летіли круки з поля Ляшків-панків їсти. Налетіли чорні круки Вельможних будити, Зібралося козачество Богу помолитись. Закрякали чорні круки, Виймаючи очі.
Згада козак Гетьманщину, Згада козак Гетьманщину, Згада та й заплаче! Було колись, панували, Та більше не будем!.. Тії слави козацької Повік не забудем!..»
висновок Можемо відзначити, що Т. Шевченко при написанні поеми «Тарасова ніч» використав історію козаччини, а саме, період боротьби запорозьких козаків проти польського поневолення. В цілому в поемі достовірно передаються історичні факти, і автор допускається лише однієї неточності. Тарас Шевченко торкається передумов повстань, докладно зупиняється на визвольній боротьбі під проводом Тараса Федоровича (Трясила).
Схожі презентації
Категорії