Морально-етичні проблеми в творчості Олеся Гончара
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Морально-етичні проблеми в творчості Олеся Гончара Підготувала вчитель української мови та літератури ЗОШ І – ІІІ ступенів № 4 Слєпченко В.В.
Чому період 60-х років можна вважати часом злету таланту О.Гончара? Тоді були написані такі непересічні в українській літературі романи «Людина і зброя», «Тронка», «Собор»
Як його твори вписалися в явище «шістдесятництва»? Вони були цілком співзвучні актуальним проблемам часу, які найбільше тривожили людство і лишаються не менш актуальними і донині.
Передано розтлінний дух національного нігілізму, кар'єризму,пристосування, засилля і сваволі партійних бюрократів, інтелектуального невігластва чиновників
Соціальні та національні проблеми розглядалися під кутом зору вічних гуманістичних істин, якими мусить керуватися людська цивілізація, щоб не прийти до остаточного руйнування і знищення.
Викорінення з народу рабської покори, повернення йому внутрішньої суті, гордості вільної людини
Собор став ніби частиною самих жителів, вони підсвідомо звірялися йому в найпотаємнішому, шукали захисту в найтяжчі хвилини свого життя. Собор – ніби остання опора українського духу, якому загрожує смертельна небезпека
Собор як художній символ самої України, її духовності, яка овіяна багатьма вітрами, стоїть напівзруйнована, в риштованні обіцянок щасливого майбутнього
О.Гончар вірить, що український народ прокинеться, що Баглаї (Микола, Іван), Вірунька, Єлька, баба Шпачиха захистять собор від безбатченків так, як мусять захистити і свої душі від спустошення
З яких спогадів народився роман «Людина і зброя»? З незабутніх спогадів про перші дні війни, коли він, студент Харківського університету, добровольцем пішов на фронт.
Що почали розуміти солдати, коли опинилися в окопах? «Ми почали розуміти, що самої тільки нашої готовності загинути – замало, що «душі високі поривання» мають поєднуватися з буденним солдатським умінням воювати, терпляче переносити всі жахіття, всі труднощі, на які прирікає фронтовика війна. Окопи стали для нас другим університетом»
Що переживають його герої в романі «Людина і зброя»? Його герої Богдан Колосовський, Мирон Духнович, Слава Лагутін, Степура, Дробаха переживають найтяжчі випробування – початок війни, відступ на схід. Перед читачами постають реальні, страшні картини оточення їхнього батальйону, смертей зовсім юних хлопців.
Як автор по-філософському осмислює зображуване? О.Гончар показує полярність життя і смерті, війни і миру. Слава Лагутін і Мар`яна справляють своє весілля напередодні відправлення на фронт – зароджується нова сім`я, але в неї немає майбутнього: хлопець гине в першому ж бою.
Яку проблему піднімає автор у своєму романі? Піднімає проблему втраченого покоління – того,що перейшло через криваву м'ясорубку. Але це покоління, що його показує український митець, у двобої з смертю, насильством мусить вистояти, перемогти все.
Як звучить публіцистичний виступ у кінці твору? «Але, навіть, гинучи, віритимеш, що після нас буде інакше, і все це більше не повториться, і щаслива людина, розряджаючи останню бомбу в сонячний день Перемоги, скаже: це був останній кошмар на землі».
Яка риса Гончарового стилю проявилася в романі? Планетарність мислення. Його герої хоч і несуть у собі певні ідеї, проте показані живими, реальними людьми зі своїми вадами і слабкістю.
Яку закриту тему у своєму романі піднімає О. Гончар? Богдан Колосовський – син репресованого, у творі відверто передано атмосферу недовір'я, підозрілості, що панувала у тогочасному суспільстві.
Схожі презентації
Категорії