Україна в творчості світових письменників
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Моя Україна — зоря світанкова,Пшеничні лани, голубі небеса,її солов'їна калинова моваСвітиться, наче на сонці роса.
Райнер Марія РількеНасиченість і глибина духовного життя, прагнення поетичного пізнання реальних речей і світу – ці визначальні риси поезії видатного австрійського поета стали невід’ємною частиною кращих традицій світової лірики. Його “поетичною вітчизною” стала Росія, чимало поезій “Книги годин” навіяно Україною. Саме зустріч з Росією і Україною стала для поета тим поштовхом, який пробудив у ньому нове відчуття природи, реального світу. Він відчув себе причетним до глибинних джерел буття, могутніх витоків стихійних творчих сил природи. Це та сама "жадоба реального", котра знайшла вираження в подальшій творчості поета. Один з улюблених його образів – образ Орфея як символу мистецтва, його вічності.
Анна АхматоваТворчість цієї поетеси, яка увібрала в себе майже всі постулати акмеїзму, відома багатьом читачам.Новаторство і художня своєрідність її поезій виявилися передусім у вічній темі кохання. Її лірична героїня – своєрідна маска, що представляє певну грань жіночої душі. Завдяки своєму особливому дару поетеса втілила у віршах усі іпостасі російської жінки. Пізніше її героїня постає в незвичайному для жіночої поезії ракурсі – поета і громадянина.Завдяки навчанню в Києві, її поезія була вколисана на українських чистих джерелах народної музики, фольклору і класики. Поетеса була знайома із кращими зразками поетичного українського слова поетів-сучасників.
Целан ПаульАвстрійський поет єврейського походження, який мав українське коріння. У поетичних рядках відбилося усе життя поета, повне страждань, переслідувань. Але в душі завжди залишалася любов до батьківщини — України. Завдяки новим метафоричним і синтаксичним моделям він відкрив поетичну мову, що змогла відтворити в поезії трагічний образ ХХ ст., відчуття загальної провини, картини розкладу світу, загибелі людської культури.Використавши нову поетичну мову для втілення досвіду Другої світової війни, поет досяг модерністського зображення трагедії Голокосту. Його поезії відзначаються елегійними рисами і мотивами пам’яті та забуття, скорботи, оплакування померлих.
Михайло БулгаковЛікар за фахом, цей російський письменник вважав своїми вчителями М.Гоголя і М.Салтикова-Щедріна. Провідною темою багатьох його фейлетонів, оповідань та повістей є численні потворні викривлення людської натури під впливом соціальних змін. За життя був відомий лише як драматург і лише через десятиліття його «проблемний роман» приніс автору світове визнання.Київ займав особливе місце в житті та творчості письменника, він завжди пам’ятав про свій київський будинок — його тихе сяяння лягло світлом і тінню на заповітні рукописи. Про це він сказав у ліричному нарисі «Київ-місто».
Адам МіцкевичВидатний польський поет. Його значення в польській літературі можна порівняти з роллю Р.Бернса в шотландській, Т.Шевченка – в українській, О.Пушкіна – у російській. Він був родоначальником нової польської літератури, засновником польського романтизму. Провідною темою творчості поета стало оспівування батьківщини, її славного минулого, а також біль за неї, розподілену між Росією, Австрією і Пруссією.Був діячем визвольного руху, за що вигнаний з батьківщини і загнаний аж до Чорного моря . Результатом цієї мандрівки була блискуча низка віршів — цикл із вісімнадцяти «Кримських сонетів» — справжніх шедеврів світової поезії. Душу поета вабила ця романтика гір, ця екзотика, як вабила вона й надихала Байрона, Ґете, Пушкіна.
Борис ПастернакРосійський поет, прозаїк, перекладач. Сенс буття, призначення людини, сутність світу – ось проблеми, які хвилювали митця-мислителя упродовж його творчого шляху. Він прагнув “в усьому дійти до самої суті”.Літо 1930 року провів в Ірпіні під Києвом, втіливши свої враження у віршах "Балада", "Ірпінь", "Літо" та ін. Під впливом почуттів, пережитих у Києві та Ірпіні, він повірив у світлий прийдешній день, у соціалізм. Проте реальність виявилася сильнішою за мрію.Це поет переломного часу, йому присудили Нобелівську премію, від якої був змушений відмовитися. Під час жорстокого терору, знищення мільйонів людей писав роман , де стверджував свободу людини, живий дух, які необхідно повернути світові.
Оноре де БальзакЗнаменитий французький письменник, його життя - це історія трудівника, який невтомно прагне йти вперед, завойовувати собі славу і багатство. До історії літератури ввійшов як творець монументальної епопеї “Людська комедія”.Про себе сказав: “Що він (Наполеон) не зробив мечем, я зроблю пером…”У 1850 році письменник вінчався з нашою землячкою Евеліною Ганською в бердичівському костелі святої Варвари. Перебування у Верхівні восени 1847 року — найромантичніший період його життя. Божественна аура чарівної природи сприяла творчому натхненню. Тут він написав "Листи з Києва", драму "Мачуха", повість "Зворотний бік сучасної історії".
Микола ГогольБільшість фахівців характеризують цього письменника в світовій літературі так:українець за походженням та характером більшості своїх творів, що писав російською;письменник, що прославився як український романтик і російський реаліст або, точніше, сатирик.Свідченням сили таланту й всесвітньої значущості письменника є той факт, що його славу й дотепер не можуть «поділити» між собою Україна і Росія. Його творами зачитувалися Ч.Діккенс, П.Меріме, Г.Гейне і багато інших представників світової літератури.Будучи виходцем із щедрої полтавської землі, письменник закладав в основу своїх творів народні українські традиції та глибокий романтизм.
Олександр ПушкінРосійський поет-пророк, символ національної самосвідомості, реформатор російської літературної мови. Ще за життя його називали генієм, і з другої половини 1820-х років він став вважатися «першим російським поетом» (не тільки сучасності, але й усіх часів), а навколо його особи у читацької публіки створився справжній культ. У творчості поета концентровано проявляються дух і національна ментальність усього народу. Царською волею змушений був познайомитись з багатьма українськими містами, всім серцем закохався в історію України, її традиції, звичаї, в її природу, що знайшло відображення в його творчості. Дружина поета, Наталія Гончарова, була правнучкою знаменитого українського гетьмана Петра Дорошенка. Поет був у близьких стосунках із українцями М. Маркевичем, М.Максимовичем, Д.Бантишем-Каменським, Орестом Сомовим, допомагав М.Гоголеві увійти в російську літературу.
Розкажіть про “вашого” Пушкіна.Як ви розумієте висловлювання “Усі ми вийшли із гоголівської “Шинелі”?Що мав на увазі російський поет-акмеїст М.Гумільов, пишучи: “З урочища Змієва, із града Києва, не жінку я взяв, а чаклунку”?Чому А.Ахматову часто називають “російською Сапфо”?
Як ви розумієте слова Чехова: “У людині все повинно бути прекрасним: і обличчя, і одяг, і душа, і думки”?Що дає підстави називати О. де Бальзака літописцем сучасного йому суспільства?Інтригуючий “романтичний” сюжет у біографії Бальзака (розповісти про точки дотику письменника з Україною).
Як ви розумієте слова М.Булгакова, адресовані Гоголю: “Учителю, укрий мене полою своєї чавунної шинелі”?Прокоментуйте вислів М.Булгакова: “Рукописи не горять!”Що ви знаєте про “булгаківський ” Київ?
Чому Рільке називають Майстром високої самотності (Самітником істинної поезії, “Відлюдником з Мюзо”, середньовічним чаклуном, врізаним в жорстоку метушню ХХст. силою філософського каменю гармонії, Поетом для обраних Богом, Непізнаваним серед Відомих…)?Поясніть слова: “Україна, Київ беззаперечно пояснили йому (Рільке) світ, викристалізували в ньому Поета?”
Напишіть твір на тему: “Лист-звернення до читачів ХХІ століття від імені М.Булгакова”.Дати розгорнуту відповідь на запитання. “Стислість – сестра таланту”. Як цей вислів А.Чехова стосується його творчості?Процитуйте ваші улюблені рядки з поезії Б.Пастернака (О.Пушкіна, А.Ахматової).
Написати твір на тему: “Учіться Пушкіна читати…”Прокоментуйте вислів О.де Бальзака і наведіть власні міркування щодо значення творчості класика літератури: “Якщо через 500 років, через дві тисячі років виникне бажання вивчати французьке суспільство за часів Імперії, Реставрації…, то археологам та іншим вченим достатньо буде зазирнути до моїх творів”.
Написати есе на тему: “Міцкевич – це поет-бунтар, який…”Стисло охарактеризувати свої враження від поезії Б.Пастернака, (П.Целана, А.Ахматової).Прокоментуйте вислів Б.Пастернака: “Во всём хочется дойти до самой сути”.
Написати лист-роздум “Раджу прочитати тобі, друже…”Написати твір-мініатюру рекламного характеру про творчість Б.Пастернака (П.Целана, А.Ахматової).
Використана література:Бібліографічний словник. Російські письменники. Москва:Просвещение, 1990.Усі зарубіжні письменники.Харків:Торсінг-Плюс, 2008.Всесвітня література в середніх навчальних закладах України.//№1,2002, №2,3,5,2004, №№2,2005, №6,2009, №2,7,8,2011; ”Педагогічна преса”.Ресурси Інтернету:www.uk.wikipedia.org,www.info-library.com.ua,www.svit.ukrinform.ua.
Схожі презентації
Категорії