Готовність до дорослого життя
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Питання для повторення та обговорення Як пов'язані фізіологічна й соціальна зрілість? Чому в підлітка можуть виникати труднощі у функціонуванні серцево-судинної системи? Що потрібно робити, аби стати соціально зрілою людиною? Чим небезпечна затримка соціальної зрілості? У чому може виражатися інфантилізм підлітка? До яких наслідків призводить акселерація?
Готовність до дорослого життя Урок 5 Обміркуйте ситуацію. Дев'ятикласника Григорія друзі запросили піти в похід на байдарках. Він став умовляти батьків, аби вони його відпустили, стверджуючи, що він досить дорослий для цього. Після походу, в якому син усе ж таки взяв участь, батькам довелося заплатити гроші за поламану з його вини байдарку й купити нові речі замість тих, які він загубив. Як ви вважаєте, що мав на увазі Григорій, коли стверджував, що він дорослий?
взяти на себе відповідальність за своє матеріальне забезпечення; духовний розвиток; здоров'я; відповідати за свої вчинки та їхні наслідки перед суспільством; створити родину; мати власних дітей і нести за них духовну й матеріальну відповідальність. 1. Доросле життя Підліток ще не є самостійним членом суспільства. За його здоров'я, розвиток, учинки, які він робить, несуть відповідальність його батьки. забезпечувати дитину матеріально; дати їй освіту; сприяти в отриманні тієї чи іншої професії; розвивати її духовно, морально, інтелектуально; піклуватися про її здоров'я. Батьки зобов'язані до певного віку: Стати дорослим означає:
Зріла людина вміє спілкуватися з іншими людьми й співпрацювати з ними Соціально зріла особистість уміє: брати на себе відповідальність за свої почуття, думки, а головне — вчинки (зріла людина не перекладає свою провину на когось іншого, не шукає причин своїх невдач в інших людях); тверезо оцінювати ситуацію, що виникла, й свої можливості, здатність виносити уроки зі своїх невдач; повноцінно спілкуватися з іншими людьми, співпрацювати з ними. Зрілість — це найбільш тривалий період життя людини, в якому вона максимально реалізує свої духовні, інтелектуальні й фізичні здібності.
2. Як підліток готується до дорослого життя По-перше, підготовка до дорослого життя пов'язана з тим, що організм підлітка росте, розвивається, відбуваються відповідні зміни його фізіологічних систем. По-друге, підготовка до дорослого життя пов'язана з психологічними зусиллями. Поступово підліток вчиться прогнозувати свою поведінку в різних життєвих ситуаціях, одержувати необхідну інформацію, аналізувати її, застосовувати для досягнення своїх цілей. По-третє, підготовка до дорослого життя передбачає набуття соціальних умінь, наприклад уміння знайти своє місце в класі, групі підлітків, уміння відповідати за свої вчинки, бути самостійним.
Доросла людина прагне мати професію Доросла людина прагне забезпечити себе матеріально Дорослість передбачає, що людина створює родину, виховує своїх дітей Підліток не завжди усвідомлює наслідки своїх дій
Подумайте! Ваш знайомий пообіцяв підвезти вас додому на своїй машині, перед цим він вживав алкогольний напій, але запевняє, що з ним усе в порядку. Як ви вчините в такій ситуації? Яка поведінка в такій ситуації буде «дорослою»? Процес саморозвитку передбачає наявність волі й вольових зусиль, які необхідні для досягнення поставленої мети.
Щоб стати дорослим, потрібно щоденно працювати над собою, учитися будувати стосунки з людьми, що живуть поруч із нами (рідні, близькі, знайомі, однолітки), замислюватися над тим, що ви даєте іншим людям. До соціальних умінь належать: відповідальність; уміння виконувати доручені завдання; уміння вчитися; уміння набувати знань, які потім знадобляться для майбутньої професії. Відповідальність, повага до людей і знання — це якості зрілої людини. Для соціально зрілої особистості характерний: саморозвиток, який проявляється в тому, що людина прагне стати кращою, набути нових якостей, які роблять її більш індивідуальною й привабливою для інших людей.
Дорослість — це самостійність. Можна написати це слово так: самостійність, це означає, що я стою сам. Я не маю потреби в наказах і заборонах, командах та оцінках, ніхто не повинен думати за мене й відповідати за мої вчинки, за мене ніхто не повинен приймати рішення. Я все роблю сам. Щоб визначити ступінь своєї дорослості, спробуйте відповісти ось на ці запитання: Хто застилає ваше ліжко? Хто готує вам сніданок? Хто миє ваше взуття після дощу? Хто прасує вам одяг? Хто прибирає у вашій кімнаті? Хто стежить за вашими успіхами в навчанні? Хто визначає ваш режим дня? Хто відповідає за ваші вчинки? Якщо ви жодного разу не відповіли «я сам», то до дорослості вам іще дуже далеко.
Дорослішання відбувається успішно, якщо підліток веде здоровий спосіб життя. «Коли я виросту...» «Більшість дитячих фантазій починаються зі слів "коли я виросту..". Схоже, деякі дорослі теж живуть так, немов вони ще не виросли». Альфред Адлер, австрійський психолог 3. Дорослішання та здоровий спосіб життя
Слід знати про те, що багато проблем дорослої людини беруть свій початок у її дитинстві: Мала рухливість у дитячому віці при надмірному харчуванні може призвести, наприклад, до ожиріння або серцево-судинних захворювань. Лінощі й небажання вчитися в дитинстві, імовірно, призведуть у дорослому житті до відсутності професії, неможливості забезпечити себе матеріально.
заняття фізкультурою, оскільки звичайна денна активність рідко може забезпечити достатнє фізичне навантаження; загартовування, що підвищує стійкість організму до дії несприятливих чинників навколишнього середовища; повноцінне раціональне харчування — теж необхідний чинник нормального дозрівання. Для фізичного дорослішання особливо корисні в підлітковому віці: Сама можливість вести здоровий спосіб життя визначається імунною системою організму, його стійкістю до захворювань.
розвиток пам'яті, мислення, уяви; уміння виражати свої емоції в прийнятих суспільством формах; досвід життя в колективі, розуміння свого місця в цьому колективі, розкриття своїх лідерських та інших соціальних здібностей. Здоровий спосіб життя — це дбайливе ставлення до життя, забезпечення його природного перебігу, зокрема й природного дорослішання. Зберігати й поліпшувати своє здоров'я можна тільки при здоровому способі життя. Для психологічного дорослішання необхідний Слід пам'ятати, що стан нашого здоров'я є результатом взаємодії наявних у нас спадкових особливостей з умовами навколишнього середовища. Він може покращуватися або погіршуватися залежно від нашого способу життя.
Опорні точки. Зрілість — це найбільш тривалий період життя людини, під час якого вона максимально реалізує свої духовні, інтелектуальні й фізичні здібності. Дорослою є та людина, яка має навички, що дозволяють їй вільно жити в суспільстві, в якому вона виросла. Підготовка до дорослого життя пов'язана з фізіологічним, психологічним та соціальним дорослішанням. Дорослішання відбувається успішно, якщо підліток веде здоровий спосіб життя.
Зрілий — той, що досяг повного розвитку. Соціальна зрілість — це результат життя в суспільстві, результат соціального розвитку й пристосування до спільного життя з іншими людьми. Фізіологічна зрілість — це відповідність усіх фізіологічних систем завданням того чи іншого вікового періоду життя людини. Словничок Домашнє завдання. Опрацювати § 5, сторінка 53, питання для повторення та обговорення 1 – 6.
Питання для повторення та обговорення Чому зріла людина не перекладає своєї провини на інших людей? Які особливості характерні для людини в період зрілості? У якому разі людина може вважати себе економічно незалежною? Як підліток готується до дорослого життя? Чи можна вважати дорослою людину, яка не несе відповідальності за свої вчинки? Які чинники забезпечують нормальне фізичне, психологічне та соціальне дорослішання підлітка?
Схожі презентації
Категорії