X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Суспільно – політичне життя українських земель у XVI ст.

Завантажити презентацію

Суспільно – політичне життя українських земель у XVI ст.

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Суспільно – політичне життя українських земель у XVI ст.

Слайд 2

Завдання уроку Охарактеризувати соціальну структуру українського суспільства та визначити роль кожної з них; Розкрити причини виникнення українського козацтва; Вчитися встановлювати причинно – наслідкові зв”язки, працювати з історичними документами, робити висновки та узагальнення, давати характеристику історичному діячу; Цікавитися історією України.

Слайд 3

План уроку Роль князів в українському суспільстві. Василь – Костянтин Острозький. Становище української шляхти. Становище інших верств українського суспільства. Виникнення українського козацтва.

Слайд 4

Опорні поняття і дати Опорні поняття: Князь Шляхта Панщина Фільварки Патриціат козаки 1489 р. – перша писемна згадка про українських козаків; 1526 – 1608 рр. – роки життя князя Василя – Костянтина Острозького

Слайд 5

Актуалізація опорних знань Назвіть руські князівства, які утворилися на українських землях? Яка трагедія спіткала давньоруські князівства у ХІІІ столітті? В складі яких держав опинилися українські землі в кінці XV – на початку XVI ст.? Чому українські землі опинилися у складі декількох держав? В результаті яких подій частина українських земель опинилася у складі Польщі?

Слайд 6

Слайд 7

Актуалізація опорних знань Які верстви населення сформувалися на Україні в кінці XV – на початку XVI ст.? Які верстви належали до панівних, а які до пригноблених? Які були спільні особливості становища різних верств українського суспільства? Що таке шляхта?

Слайд 8

Українська шляхта Протягом XV ст. на українських землях формується привілейований стан – ШЛЯХТА ( в Європі – дворянство). Шляхта – родова знать, аристократія, люди відомого та благородного походження. Князі Пани Шляхта - зем”яни

Слайд 9

Становище українських князів Представники українських княжих родів – Острозькі, Вишневецькі, Корецькі, Чарторийські , Збаразькі. Українські князі мали можливість поступати на державну службу у Литві та Польщі. Зберігали свої володіння та отримували у приватну власність та пожиттєве володіння значні земельні володіння. Мали значний вплив на місцеве самоврядування. Здійснювали княже право з власними податками та судочинством. Мали своє військо. Особливе місце у житті тогочасної України відігравав рід Острозьких.

Слайд 10

Василь – Костянтин Острозький Прочитати історичну довідку та історичний документ на с.9 і дати відповіді на запитання: 1. Що за свідченням секретаря посла Папи Римського у Варшаві перешкоджало князеві В.-К.Острозькому посісти престол Речі Посполитої? 2. Як можна охарактеризувати становище українських земель під владою Польщі?

Слайд 11

Українська шляхта Пани – землевласники, які володіли власною вотчиною. Шляхта – зем”яни – невеликі землевласники, які користувалися землею на умовах виконання військової повинності. Пани і шляхта – зем”яни вели боротьбу за загальні права і привілеї. 1529 р. – за статтями Першого Литовського статуту шляхті було гарантовано володіння землею, яку не можна було забрати без “вини”, а також не можливість покарання без суду. За статтями другого Литовського статуту ( 1566 р.) було здійснено зрівнення прав шляхти з князями, участь шляхти у повітових та загальних сеймах.

Слайд 12

Інші верстви українського суспільства Прочитати п.3 ( с.11 – 12 ) і дати відповіді на запитання: Про які верстви населення ви прочитали? Охарактеризуйте українське духівництво? Які категорії селянства склалися на Україні? Чим вони відрізнялися? Які нові явища в організації сільськогосподарського виробництва з”явилися на Україні протягом XVI ст.? Яким був склад міського населення?

Слайд 13

Виникнення українського козацтва На основі відеофрагменту: Що означає слово “козак”? З яких верств населення формувалися козаки? На яких територіях поселялися козаки? Які причини виникнення українського козацтва? ( необхідність захисту українських земель від нападів татар; поширення панщини та запровадження кріпацтва)

Слайд 14

Закріплення Назвіть соціальну структуру українського суспільства XVI ст.? Охарактеризуйте становище найбільш чисельної верстви населення України?

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Історія України