Вдосконалена модель здоров’я – модель Аллен (Модель Мак Гілла)
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Тернопільський державний медичний університет ім. І.Я.Горбачевського Вдосконалена модель здоров’я – модель Аллен (Модель Мак Гілла)
М. Аллен в 1982 році висловила таке твердження про модель: "... її можна застосовувати в будь-якому оточенні, будь-де, тобто і в палатах ургентної допомоги, і в відділеннях інтенсивної терапії лікарень, і в закладах довгострокового лікування для хронічних хворих, і у громадських оздоровчих центрах, і вдома, і при наданні медичної допомоги сім'ям у громадах. Медсестри, використовуючи цю модель, не будуть заміняти інших працівників, як то лікарів, працівників соціальних служб та інших. Натомість, вона дасть змогу медсестринству в повному об'ємі виконувати свою роль в охороні здоров'я, дасть змогу медсестрам працювати з сім'ями, з кожним членом зокрема, упродовж всього життя, звертаючи їхню увагу на те, яким чином можна долати життєві проблеми з користю для свого здоров'я".
Основні положення моделі М. Аллен Здоров'я нації є найціннішим багатством, джерелом. Окремі особи, сім’ї та громади прагнуть покращити своє здоров'я; їх націлюють на досягнення мети; в них живе бажання та є можливості досягнути цього.
Найкращий засіб вивчити своє здоров'я — це активна участь та особисті відкриття, тобто індуктивне вивчення.
4 загальні концепції моделі Аллен Точка зору на людину. Точка зору на здоров'я. Точка зору на середовище, оточення. Точка зору на медсестринство.
1. Точка зору на людину Модель пропонує схему, згідно з якою окремий індивідуум розглядається через "сімейний фільтр", визнається вплив сім'ї на нього, рівно як і вплив індивідуума на сім'ю. Індивідуум розглядається як такий, кому потрібно розвивати на вички та знання для того, щоб бути спроможним вирішувати проблеми та приймати рішення самостійно. Надалі індивідуум зможе застосовувати навички та знання, набуті за певних умов, в інших ситуаціях сімейного життя. За моделлю Аллен, медсес тра націлює пацієнта в першу чергу на вивчення здорових зви чок та здорової поведінки, а не на недоліки та існуючі проблеми.
2. Точка зору на здоров'я Здоров'я — головний компонент і центр уваги медсестринської діяльності. Здоров'я пацієнта та його сім’ї будь-де основний орієнтир діяльності медсестри. Здоров'я — багатовимірне поняття, яке складається з числен них концепцій (понять) та процесів. Здоров'я рівноцінне сумі загальних навичок та вмінь сім'ї' долати проблеми. Здоров'я — це спосіб життя і одночасно родинне явище в соціальному контексті.
2 величини, які визначають здоров'я: Успішне намагання вирішити проблему, певну ситуацію, приймати правильні рішення, а не просто послаблювати напруження, яке виникло в середовищі сім'ї'. Процес розвитку, спрямований на досягнення життєвих цілей. Розвиток складається з процесів і дії (усвідомлення початкових цілей, врегулювання можливостей, сил, ресурсів, які існують в індивідуумі, сімї чи в суспільному середовищі, досягнення, постановка нових цілей).
3. Точка зору на середовище, оточення Оточення повинно забезпечувати, надавати підтримку людині, сім'ї' для навчання. Це — цінне ставлення до буденних подій сімейного життя, як можливостей для росту, накопичення знань по здоров'ю як невід'ємного процесу життя сім'ї. Таким чином, середовище не означає якесь місце саме по собі, а має властивості, якості, що сприяють процесу навчання. Життєві події описуються як досвід, за допомогою якого люди вивчають здорові типи поведінки; це — ситуації сімейного життя, які надають можливості для росту (М. Аллен, 1986)
4. Точка зору на медсестринство Медсестринство — це наука про шляхи покращання здоров'я людей та сприяння збереженню здоров'я. її мета — сприяти зростанню здорових сімей упродовж всього життя, надаючи їм підтримку та заохочуючи їх до активної участі у процесі життя, до відповідальності за своє здоров'я. Роль медсестри полягає у створенні здорового середовища, яке б пробуджувало інтерес сім’ї до вивчення нового, а разом з тим утверджувало б за сім'єю право повноцінного партнера у процесі навчання
Схожі презентації
Категорії