Доброякісні і злоякісні ураження шкіри у людей похилого віку
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
СТАРЕЧА КЕРАТОМА Стареча кератома - доброякісна, епітеліальна пухлина, яка з'являється в похилому й старечому віці і характеризується розростанням епідермісу з гіпер- і дискератозом. Локалізується на відкритих ділянках тіла, особливо на шкірі обличчя і кистей. Пухлина може бути поодинокою і множинною. Часто виникає в осіб, що працюють у сільському господарстві, моряків, рибалок; розвивається дуже повільно. Процес розпочинається з появи невеликою плями темно-сірого кольору, з чіткими межами і шорсткою поверхнею. Пляма поступово збільшується, ущільнюється і перетворюється на бляшку, покриту щільною сіруватою кіркою. Якщо кірку зняти, то оголюється ущільнена основа, яка кровоточить. Стареча кератома нерідко перероджується на рак.
ШКІРНИЙ РІГ Шкірний ріг є різновидом старечої кератоми. Його переважна локалізація обличчя, волосиста частина голови, рідко руки, тулуб, статеві органи. З'являється поодиноке, загострене, чітко обмежене гіперкератичне утворення, щільне на дотик, темно-сіро-коричневого кольору, часто з гладенькою поверхнею, завдовжки до 1 см і більше.
БАЗАЛІОМА Серед інших епітеліальних пухлин шкіри в похилому віці поширена базаліома. Найчастіша локалізація відкриті ділянки шкіри(обличчя, шия, волосиста частина голови). Залежно від клінічної картини розрізняють поверхневу, пухлинну, виразкову і склеродермоподібну форми базаліоми. ---Для поверхневої форми характерна поява округлої чи овальної розової плями, що лущиться, з дещо піднятим периферій- ним валом, який складається з дрібних блискучих вузликів. ---Пухлинна форма базаліоми починається з вузлика, який протягом декількох років збільшується до 1,5—3 см і набуває напівшароподібної форми. Пухлина мас гладеньку поверхню, що лущиться, інколи — телеангіектазії. ---Виразкова форма розвивається первинно або на місці інших форм. Різновидами цієї форми є невелика виразка у вигляді воронки з масивним щільним інфільтратом по периферії, спаяним з прилеглими тканинами, а також у вигляді пухлини, що проникає в глибину аж до фасції і кістки по периферії. ---Склеродермоподібна базаліома проявляється щільною білуватою бляшкою з дещо піднятими краями і телеангіектазіями в центрі, відрізняється дуже повільним периферійним ростом.
ПЛОСКОКЛІТИННИЙ РАК ШКІРИ Плоскоклітинний рак шкіри менше поширений, ніж базаліома. Частіше хворіють чоловіки після 50 років. Найчастіше локалізується на нижній губі, слизових оболонках порожнини рота, язиці, статевих органах. У ППВ нерідко виникає на голові, вушних раковинах, кистях, щоках, рідко — на нижніх кінцівках, тулубі. За зовнішніми ознаками розрізняють ендофітну (виразко- подібну) і папілярну (екзофітну, пухлиноподібну) форми. ---На початкових стадіях видно поодинокі щільні, тверді вузлики, за типом бородавок або кератоакантом. При подальшому рості вогнище масивної папіломи на широкій основі набуває вигляду цвітної капусти, вкрите струпом або лусочками, після видален- ня яких його поверхня кровоточить. ---При виразкоподібному типі спочатку утворюється кратероподібна виразка з твердим дном і зазубреними валикоподібними краями. Виразка швидко росте, в центрі її видно некротичну кірку, серозно-кров'янисті виділення, дно покрите брудно-сірими кровоточивими грануляціями. Цей рак метастазус.
СЕНИЛЬНА АНГІОМА ДЮБРЕЯ Сенильна ангіома Дюбрея. У ППВ досить поширена, як у чоловіків, так і жінок. Типова локалізація — тулуб (лопатки, живіт, грудна клітка) і верхні відділи кінцівок. Розрізняють три стадії розвитку: І) початкову ("рубінова пляма"); 2)проміжну (найпоширеніша, напівкруглі вузлики з гладенькою поверхнею розміром 0,5—5 мм, за зовнішнім виглядом нагадують зернята каєнського перцю); 3)кавернозну, що спостерігається приблизно в 5 % випадків. Діагностика нескладна. Лікування: інколи застосовують електрокоагуляцію.
МЕЛАНОМА У похилому віці, частіше в жінок, можливий розвиток найбільш злоякісної пухлини — меланоми. Її спричинюють інсоляція, сонячні опіки, травматизація або інфікування невусів(блакитного, Отта), іонізуюча радіація. Частіше меланома розвивається в осіб зі світлою шкірою, світлим волоссям, блакитними очима. Розрізняють три форми пухлини: поверхнево поширену, вузлову, за типом злоякісного лентиго.
ПОВЕРХНЕВО ПОШИРЕНА Поверхнево поширена форма меланоми відзначається в 70 %випадків. На зовні не зміненій шкірі з'являється бура або чорна пляма (2—3 мм), що поступово збільшується в розмірі, набуває овальної чи неправильної форми, ущільнюється, стає напівшароподібною, з нерівною горбистою поверхнею, покритою кірками, яка легко травмується і кровоточить. Метастазування в регіонаркі лімфовузли можливе на ранніх етапах розвитку цієї меланоми.
ВУЗЛОВА ФОРМА Вузлова форма (15 % випадків), частіше уражує чоловіків. Характеризується швидким ростом і несприятливим прогнозом. У хворих виявляється горбиста щільна пухлина, поверхня якої без шкірного рельєфу стає глянцевою. Легко виникають вираз- ки, що покриваються кров'яними кірками. Часто навколо тако- го вогнища з'являються чорні вузлики (метастатичні вогнища).
ЗА ТИПОМ ЗЛОЯКІСНОГО ЛЕНТИГО Меланома за типом злоякісного лентиго виникає рідше (приблизно в 5 % випадків) і зазвичай формується на місці обмеженого передракового меланозу Дюбрея. Починається процес з появи на відкритих ділянках шкіри (обличчя, верхня частина шиї, скроні, лоб, рідше — кисті і стопи) коричневої плями з гладенькою, тьмяною, в'ялою поверхнею. Протягом деякого часу елемент збільшується в розмірах до 2—3 см у діаметрі, на поверхні виникають ділянки рубцевої атрофії, пігментація стає нерівномірною, потім на тлі плями з'являється вузол, часто без пігменту, із серозними виділеннями, кровоточивістю і кіркоут-воренням. Усі форми меланоми дають метастази в регіонарні лімфатичні вузли, шкіру і внутрішні органи.
Схожі презентації
Категорії