"Освіта, наука та побутово-традиційна культура Запорізького краю другої половини ХІХ століття"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
У другій половині ХІХ ст. Запорізький край стає осередком розвитку освіти, поширення педагогічних технологій та підготовки педагогічних кадрів. Це стало результатом земської реформи, адже земствам було доручено опікування освітою. Земства розуміли, що розвиток освіти є запорукою подальшого розвитку суспільства.
Перша перевірка показала, що у краї не вистачало вчителів, вони були погано підготовлені. Одним з перших кроків стало проведення вчительських з'їздів для того щоб вчити могли покращити підготовку, поділитися досвідом (проводилися показові уроки, обговорювали нові методи). У 1867 р. перший такий з'їзд було проведено у Гуляйполі. Ініціатором цих з'їздів став Микола Олександрович Корф (1834-1883), активний земський діяч. На них прибували вчителі з усієї імперії.
Розвиток економіки вимагав підготовки професійних кадрів, для цього були потрібні спеціальні учбові заклади. Створення у Запорізькому краї ремісницького училища було пов'язане з прізвищем Дмитра Титовича Гнєдіна (1818-1885). Він заклав свій маєток у с. Олександрівка і вніс 35000 крб. на будівництво училища, розроблялися навчальні програми та статут. У 1883 воно було відкрито під назвою” Товариство покращення народної праці”. Приймали бажаючих з 14 років, що закінчили народну школу. Вчилися 4 роки: 2 – у класах( мова, фізика, арифметика, механіка, народне господарство); 2 – у майстернях (готували ковалів, слюсарів, теслярів і т. д.).
На другу половину ХІХ ст. приходиться початок освітньої та народознавчої діяльності Я.П. Новицького. З 1868 р. він вчителював у Вознесенській школі, почав збирати легенди, перекази, розповіді. Налагодив стосунки з М. Драгомановим, його праці виходили у збірках які видавав М. Драгоманов (1876). Пізніше Я.П. Новицький був звинувачений в українофільстві, на деякий час йому заборонили викладати. У 1880 р. він повертається до вчителювання у Олександрівському повіті, обирається попечителем шкіл. Продовжує вивчати історію нашого краю, багато подорожує. У 80-ті роки до подорожей Я.П. Новицького приєднався Д. І. Яворницький. Давня історія нашого краю починає цікавити археологів (Забєлін, Самоквасов, Уваров).
Побут сільського населення нашого краю залежав від сільськогосподарського календаря – влітку польові роботи, взимку налагодження інвентарю та ренаменту, відпочинок тільки на релігіозні свята. У міщанства та купецтва будні були також не яскраві. Освічена інтелігентна людина – рідкість нашого краю того часу.
Схожі презентації
Категорії